Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum
FERCÎRLAN COȘULA 2019 S.R.L.
Date generale
Adresă
România, Botoşani, Sat Coşula, Comuna Coşula, COŞULA, 23, 717063, Str. ȘTEFAN CEL MARE
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2020 | 51.999 RON | 51.999 RON | 51.927 RON | 14 RON | 72 RON | 80.394 RON | 58.737 RON | 21.657 RON | 214 RON | 12.880 RON | 683 RON | 0 RON | 67.300 RON | 0 RON | 1 |
| 2021 | 1 RON | 26.231 RON | 47.185 RON | −20.954 RON | −20.954 RON | 49.917 RON | 41.577 RON | 8.340 RON | −20.740 RON | 29.588 RON | 683 RON | 0 RON | 41.069 RON | 0 RON | 1 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Lipsă date de contact,
adaugă acum!
Locație pe hartă
Coduri CAEN (1)
Raport Economico-Financiar
2020–20211. Sumar Executiv
- •Capitaluri proprii negative (−20.740 RON) — datoriile depășesc activele
- •Lichiditate curentă sub 1.0 (0.28) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
- •Pierdere netă înregistrată în 2021 (−20.954 RON)
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2020 | 2021 |
|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 52,0 K RON | 1 RON |
| Venituri totale | 52,0 K RON | 26,2 K RON |
| Cheltuieli totale | 51,9 K RON | 47,2 K RON |
| Rezultat net | 14 RON | −21,0 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2022 (regresie liniară): −52,0 K RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2021
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 0,28 | ≥ 1 | Slab |
| Lichiditate rapidă | 0,26 | ≥ 0.8 | Slab |
| Lichiditate imediată | 0,26 | ≥ 0.2 | Acceptabil |
| Solvabilitate | 1,69 | ≥ 1 | Acceptabil |
6. Structura Activelor (2021)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2021)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 0,00 |
| Durata stocaj (zile) | 249.295 |
| Rotație creanțe (ori/an) | – |
| Durata încasare (zile) | – |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2020 | 12,9 K RON | 80,4 K RON | 16,0% |
| 2021 | 29,6 K RON | 49,9 K RON | 59,3% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2021
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2020 | 2021 | YoY |
|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 52,0 K RON | 1 RON | ▼ 100,0% |
| Rezultat net | 14 RON | −21,0 K RON | ▼ 149.771,4% |
| Total active | 80,4 K RON | 49,9 K RON | ▼ 37,9% |
| Capitaluri proprii | 214 RON | −20,7 K RON | ▼ 9.791,6% |
| Datorii totale | 12,9 K RON | 29,6 K RON | ▲ 129,7% |
| Lichiditate curentă | 1,68 | 0,28 | ▼ 83,2% |
| Marjă netă (%) | 0,03 | -2.095.400,00 | ▼ 6.984.666.766,7% |
| Scor bonitate | 55 | 12 | ▼ 78,2% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a scăzut față de 2020, reflectând o contracție a activității.
Riscuri identificate
- •Tendință de scădere a veniturilor operaționale.
- •Compania înregistrează pierdere netă în 2021, ceea ce erodează capitalurile proprii.
- •Capitalurile proprii negative — pasivele depășesc activele.
- •Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
- •Scor de bonitate scăzut (12/100, Clasa D) — risc financiar semnificativ.
Recomandări
- •Reducerea costurilor operaționale și identificarea surselor de venituri suplimentare.
- •Necesară majorare de capital sau restructurare a datoriilor pentru redresare financiară.
- •Consultarea unui specialist în restructurare financiară.
- •Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2020–2021.