Publicitate

VAL-LUX CONSTRUCT S.R.L.

CUI: 42700891 J8/1143/2020 SRL Braşov, Municipiul Braşov
Funcțiune

Date generale

CUI (cod unic de înregistrare) 42700891
Cod înmatriculare J8/1143/2020
EUID ROONRC.J8/1143/2020
Data înmatriculării 2020-06-29
Formă juridică SRL
Stare Funcțiune
Ani de activitate 6 ani

Adresă

România, Braşov, Municipiul Braşov, G-RAL LEONARD MOCIULSCHI, 42, C6, B, 2, 6, 500164

Țară: România
Județ: Braşov
Localitate: Municipiul Braşov
Stradă: G-RAL LEONARD MOCIULSCHI
Număr: 42
Bloc: C6
Scară: B
Etaj: 2
Apartament: 6
Cod poștal: 500164

Date de bilanț 2019–2024

An Cifra de afaceri Venituri totale Cheltuieli totale Profit / Pierdere net Profit / Pierdere brut Active totale Active imobilizate Active circulante Capitaluri Datorii Stocuri Creanțe Venituri în avans Cheltuieli în avans Nr. salariați
2020 32.440 RON 32.440 RON 3.281 RON 28.835 RON 29.159 RON 29.035 RON 92 RON 28.943 RON 29.035 RON 0 RON 0 RON 28.926 RON 0 RON 0 RON 1
2021 32.043 RON 75.303 RON 69.985 RON 4.472 RON 5.318 RON 89.241 RON 10.005 RON 79.236 RON 33.507 RON 56.509 RON 43.260 RON 3.526 RON 0 RON 775 RON 0
2022 42.710 RON 84.322 RON 98.866 RON −15.826 RON −14.544 RON 92.657 RON 7.753 RON 84.904 RON 9.685 RON 83.433 RON 84.873 RON 0 RON 0 RON 461 RON 0
2023 106.150 RON 106.150 RON 108.561 RON −2.411 RON −2.411 RON 90.820 RON 5.532 RON 85.288 RON 7.274 RON 84.020 RON 85.241 RON 0 RON 0 RON 474 RON 0
2024 71.051 RON 125.387 RON 133.275 RON −7.888 RON −7.888 RON 244.790 RON 92.683 RON 152.107 RON −614 RON 246.609 RON 140.070 RON 1.842 RON 0 RON 1.205 RON 0

Reprezentanți și administratori (1)

ANDREI VIOREL
administrator
Braşov, România
Pagina administratorului

Raport Economico-Financiar

2020–2024

1. Sumar Executiv

Alerte identificate pentru 2024
  • Capitaluri proprii negative (−614 RON) — risc de insolvență tehnică
  • Lichiditate curentă sub 1.0 (0.62) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
  • Pierdere netă înregistrată în 2024 (−7.888 RON)
  • Grad ridicat de îndatorare: 100.7% din active finanțate din datorii
Cifra de Afaceri 2024
71,1 K RON
Rezultat Net 2024
−7,9 K RON
Total Active 2024
244,8 K RON
Scor Bonitate
17/100
D
Risc Extrem — Clasa D
Scor bonitate: 17/100

2. Analiza Rezultatelor Financiare

Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli

Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)

An 20202021202220232024
Cifra de afaceri 32,4 K RON 32,0 K RON 42,7 K RON 106,2 K RON 71,1 K RON
Venituri totale 32,4 K RON 75,3 K RON 84,3 K RON 106,2 K RON 125,4 K RON
Cheltuieli totale 3,3 K RON 70,0 K RON 98,9 K RON 108,6 K RON 133,3 K RON
Rezultat net 28,8 K RON 4,5 K RON −15,8 K RON −2,4 K RON −7,9 K RON

3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor

Figura 3 — Tendința anuală

Proiecție cifră de afaceri 2025 (regresie liniară): 102,3 K RON

4. Capitaluri Proprii și Datorii

Insolvență tehnică: Capitalurile proprii sunt negative în 2024 (−614 RON). Datoriile totale depășesc totalul activelor, ceea ce semnalează o situație de supraîndatorare cronică.

Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii

5. Lichiditate și Solvabilitate

Figura 5 — Indicatori de Lichiditate

Praguri: 1.0 (minim)   2.0 (optim)

Valori 2024

IndicatorValoarePragStatus
Lichiditate curentă 0,62 ≥ 1 Slab
Lichiditate rapidă 0,05 ≥ 0.8 Slab
Lichiditate imediată 0,04 ≥ 0.2 Slab
Solvabilitate 0,99 ≥ 1 Slab

6. Structura Activelor (2024)

Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante

Active imobilizate92,7 K RON (37.9%)
Active circulante152,1 K RON (62.1%)

Figura 6b — Componente Active Circulante

Stocuri140,1 K RON
Creanțe1,8 K RON
Numerar10,2 K RON

7. Indicatori de Activitate

Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar

Indicatori rotație (2024)

IndicatorValoare
Rotație stocuri (ori/an) 0,51
Durata stocaj (zile) 720
Rotație creanțe (ori/an) 38,57
Durata încasare (zile) 10

8. Marje de Profitabilitate

Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri

Figura 9 — Marje procentuale (%)

Marjă brută
-11,1%
Marjă netă
-11,1%
ROA
-3,2%

9. Analiza Datoriilor

Figura 10 — Datorii vs. Total Active

AnDatoriiTotal activeRată îndatorare
2020 0 RON 29,0 K RON 0,0%
2021 56,5 K RON 89,2 K RON 63,3%
2022 83,4 K RON 92,7 K RON 90,1%
2023 84,0 K RON 90,8 K RON 92,5%
2024 246,6 K RON 244,8 K RON 100,7%

10. Scor de Bonitate și Risc

Figura 11 — Scor bonitate 2024

17
din 100 puncte
Clasa D — Risc Extrem
Lichiditate — Slabă (LC ≥ 0.5) 8/25
Capital — Critică (capitaluri negative) 2/25
Profitabilitate — Critică (pierdere netă) 2/25
Tendinta — Tendință negativă 5/25

Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate

11. Analiza Tendințelor

Indicator 20202021202220232024 YoY
Cifra de afaceri 32,4 K RON 32,0 K RON 42,7 K RON 106,2 K RON 71,1 K RON ▼ 33,1%
Rezultat net 28,8 K RON 4,5 K RON −15,8 K RON −2,4 K RON −7,9 K RON ▼ 227,2%
Total active 29,0 K RON 89,2 K RON 92,7 K RON 90,8 K RON 244,8 K RON ▲ 169,5%
Capitaluri proprii 29,0 K RON 33,5 K RON 9,7 K RON 7,3 K RON −614 RON ▼ 108,4%
Datorii totale 0 RON 56,5 K RON 83,4 K RON 84,0 K RON 246,6 K RON ▲ 193,5%
Lichiditate curentă 1,40 1,02 1,02 0,62 ▼ 39,2%
Marjă netă (%) 88,89 13,96 -37,05 -2,27 -11,10 ▼ 389,0%
Scor bonitate 67 65 44 45 17 ▼ 62,2%

12. Concluzii, Riscuri și Recomandări

Concluzii

  • Cifra de afaceri a crescut semnificativ față de 2020, indicând o extindere a activității.
  • Proiecția liniară pentru 2025 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 102,3 K RON.

Riscuri identificate

  • Compania înregistrează pierdere netă în 2024, ceea ce erodează capitalurile proprii.
  • Capitalurile proprii negative indică o stare de insolvență tehnică — pasivele depășesc activele.
  • Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
  • Grad de îndatorare de 100.7% — vulnerabilitate ridicată la variații de dobânzi și crize de lichiditate.
  • Scor de bonitate scăzut (17/100, Clasa D) — risc financiar semnificativ.

Recomandări

  • Reducerea costurilor operaționale și identificarea surselor de venituri suplimentare.
  • Necesară majorare de capital sau restructurare a datoriilor pentru redresare financiară.
  • Consultarea unui administrator judiciar sau specialist în restructurare financiară.
  • Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.
  • Diversificarea surselor de finanțare și reducerea dependenței de capital de împrumut.

Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2020–2024.

Publicitate