Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum
TRANSYLVANIA PREMIUM ANGUS COOPERATIVĂ AGRICOLĂ
Date generale
Adresă
România, Alba, Sat Galda de Jos, Comuna Galda de Jos, 591, 517285
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 35.711 RON | 35.711 RON | 35.099 RON | 514 RON | 612 RON | 1.813 RON | 195 RON | 1.618 RON | 1.214 RON | 599 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2020 | 35.101 RON | 35.101 RON | 33.809 RON | 1.292 RON | 1.292 RON | 24.555 RON | 0 RON | 24.555 RON | 2.506 RON | 22.049 RON | 0 RON | 20.886 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2021 | 146.426 RON | 146.426 RON | 138.670 RON | 7.756 RON | 7.756 RON | 94.862 RON | 0 RON | 94.862 RON | 10.262 RON | 84.600 RON | 8.446 RON | 1.295 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2022 | 1.984.086 RON | 2.207.593 RON | 2.220.890 RON | −13.297 RON | −13.297 RON | 9.121.555 RON | 3.131.895 RON | 5.989.660 RON | 6.265 RON | 1.971.459 RON | 807.047 RON | 4.676.683 RON | 7.143.831 RON | 0 RON | 0 |
| 2023 | 3.461.625 RON | 4.218.288 RON | 4.209.048 RON | 9.240 RON | 9.240 RON | 8.251.460 RON | 7.272.262 RON | 979.198 RON | 15.505 RON | 1.838.352 RON | 2.056 RON | 707.750 RON | 6.397.603 RON | 0 RON | 0 |
| 2024 | 3.777.200 RON | 4.723.379 RON | 4.704.887 RON | 15.907 RON | 18.492 RON | 7.153.001 RON | 6.246.225 RON | 906.776 RON | 31.413 RON | 1.648.985 RON | 6.448 RON | 496.922 RON | 5.472.603 RON | 0 RON | 0 |
| 2025 | 3.659.672 RON | 4.585.178 RON | 4.569.976 RON | 13.135 RON | 15.202 RON | 6.280.666 RON | 5.225.755 RON | 1.054.911 RON | 44.625 RON | 1.688.441 RON | 0 RON | 692.956 RON | 4.547.600 RON | 0 RON | 0 |
Reprezentanți și administratori (3)
Date de contact
Lipsă date de contact,
adaugă acum!
Locație pe hartă
Coduri CAEN (14)
- 0141 Creșterea bovinelor de lapte
- 0142 Creșterea altor bovine
- 0150 Activități în ferme mixte (cultura vegetală combinată cu creșterea animalelor)
- 0161 Activități auxiliare pentru producția vegetală
- 0162 Activități auxiliare pentru creșterea animalelor
- 0163 Activități după recoltare și pregătirea semințelor
- 1011 Prelucrarea și conservarea cărnii
- 1013 Fabricarea produselor din carne (inclusiv din carne de pasăre)
- 4611 Intermedieri în comerțul cu materii prime agricole, animale vii, materii prime textile și cu semifabricate
- 4621 Comerț cu ridicata al cerealelor, semințelor, furajelor și tutunului neprelucrat
- 4623 Comerț cu ridicata al animalelor vii
- 4624 Comerț cu ridicata al blănurilor, pieilor brute și al pieilor prelucrate
- 4632 Comerț cu ridicata al cărnii și produselor din carne, pește și produse din pește, crustacee și moluște
- 4633 Comerț cu ridicata al produselor lactate, ouălor, uleiurilor și grăsimilor comestibile
Lideri din domeniu
Top companii din Alba, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
4623 — Comerț cu ridicata al animalelor vii
Top format din 12 companii din județul Alba. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2019–20251. Sumar Executiv
- •Lichiditate curentă sub 1.0 (0.62) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 35,7 K RON | 35,1 K RON | 146,4 K RON | 1,98 M RON | 3,46 M RON | 3,78 M RON | 3,66 M RON |
| Venituri totale | 35,7 K RON | 35,1 K RON | 146,4 K RON | 2,21 M RON | 4,22 M RON | 4,72 M RON | 4,59 M RON |
| Cheltuieli totale | 35,1 K RON | 33,8 K RON | 138,7 K RON | 2,22 M RON | 4,21 M RON | 4,70 M RON | 4,57 M RON |
| Rezultat net | 514 RON | 1,3 K RON | 7,8 K RON | −13,3 K RON | 9,2 K RON | 15,9 K RON | 13,1 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 4,97 M RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 0,62 | ≥ 1 | Slab |
| Lichiditate rapidă | 0,62 | ≥ 0.8 | Slab |
| Lichiditate imediată | 0,21 | ≥ 0.2 | Acceptabil |
| Solvabilitate | 3,72 | ≥ 1 | Bun |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | – |
| Durata stocaj (zile) | – |
| Rotație creanțe (ori/an) | 5,28 |
| Durata încasare (zile) | 69 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2019 | 599 RON | 1,8 K RON | 33,0% |
| 2020 | 22,0 K RON | 24,6 K RON | 89,8% |
| 2021 | 84,6 K RON | 94,9 K RON | 89,2% |
| 2022 | 1,97 M RON | 9,12 M RON | 21,6% |
| 2023 | 1,84 M RON | 8,25 M RON | 22,3% |
| 2024 | 1,65 M RON | 7,15 M RON | 23,1% |
| 2025 | 1,69 M RON | 6,28 M RON | 26,9% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 35,7 K RON | 35,1 K RON | 146,4 K RON | 1,98 M RON | 3,46 M RON | 3,78 M RON | 3,66 M RON | ▼ 3,1% |
| Rezultat net | 514 RON | 1,3 K RON | 7,8 K RON | −13,3 K RON | 9,2 K RON | 15,9 K RON | 13,1 K RON | ▼ 17,4% |
| Total active | 1,8 K RON | 24,6 K RON | 94,9 K RON | 9,12 M RON | 8,25 M RON | 7,15 M RON | 6,28 M RON | ▼ 12,2% |
| Capitaluri proprii | 1,2 K RON | 2,5 K RON | 10,3 K RON | 6,3 K RON | 15,5 K RON | 31,4 K RON | 44,6 K RON | ▲ 42,1% |
| Datorii totale | 599 RON | 22,0 K RON | 84,6 K RON | 1,97 M RON | 1,84 M RON | 1,65 M RON | 1,69 M RON | ▲ 2,4% |
| Lichiditate curentă | 2,70 | 1,11 | 1,12 | 3,04 | 0,53 | 0,55 | 0,62 | ▲ 13,6% |
| Marjă netă (%) | 1,44 | 3,68 | 5,30 | -0,67 | 0,27 | 0,42 | 0,36 | ▼ 14,3% |
| Scor bonitate | 77 | 57 | 75 | 55 | 51 | 56 | 43 | ▼ 23,2% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a crescut semnificativ față de 2019, indicând o extindere a activității.
- •Compania a înregistrat profit net în 2025 (13,1 K RON).
- •Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 4,97 M RON.
Riscuri identificate
- •Capitalurile proprii sunt pozitive, dar foarte reduse față de total active — grad ridicat de vulnerabilitate.
- •Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
- •Scor de bonitate scăzut (43/100, Clasa C) — risc financiar semnificativ.
Recomandări
- •Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2025.