Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum
COOPERATIVA AGRICOLĂ PODIȘUL TRANSILVANIEI COOPERATIVĂ AGRICOLĂ
Date generale
Adresă
România, Cluj, Sat Mihai Viteazu, Comuna Mihai Viteazu, Căprioarei, 52, 407405
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2021 | 3.360.701 RON | 3.360.701 RON | 2.431.458 RON | 929.243 RON | 929.243 RON | 2.616.657 RON | 990.000 RON | 1.626.657 RON | 1.029.243 RON | 1.587.414 RON | 28 RON | 1.451.209 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2022 | 29.041.106 RON | 29.562.514 RON | 28.968.804 RON | 593.710 RON | 593.710 RON | 14.815.045 RON | 9.391.219 RON | 5.423.826 RON | 4.132.267 RON | 10.702.972 RON | 2.421.001 RON | 2.694.721 RON | 0 RON | 20.194 RON | 5 |
| 2023 | 50.219.796 RON | 49.829.994 RON | 48.683.434 RON | 1.146.560 RON | 1.146.560 RON | 11.966.303 RON | 9.063.321 RON | 2.902.982 RON | 5.278.827 RON | 6.699.593 RON | 221.961 RON | 2.305.647 RON | 0 RON | 12.117 RON | 6 |
| 2024 | 39.033.702 RON | 39.254.685 RON | 38.463.332 RON | 678.295 RON | 791.353 RON | 27.491.124 RON | 9.628.281 RON | 17.862.843 RON | 5.959.416 RON | 21.535.747 RON | 81.220 RON | 3.684.347 RON | 0 RON | 4.039 RON | 6 |
| 2025 | 40.614.805 RON | 44.375.213 RON | 43.284.651 RON | 1.090.562 RON | 1.090.562 RON | 83.043.956 RON | 11.323.788 RON | 71.720.168 RON | 7.052.692 RON | 24.480.249 RON | 4.536 RON | 57.809.132 RON | 51.511.015 RON | 0 RON | 5 |
Reprezentanți și administratori (3)
Date de contact
Lipsă date de contact,
adaugă acum!
Locație pe hartă
Coduri CAEN (16)
- 0111 Cultivarea cerealelor (excluzând orezul), plantelor leguminoase și a plantelor oleaginoase
- 0113 Cultivarea legumelor și a pepenilor, a rădăcinoaselor și tuberculiferelor
- 0119 Cultivarea altor plante din culturi nepermanente
- 0141 Creșterea bovinelor de lapte
- 0142 Creșterea altor bovine
- 0163 Activități după recoltare și pregătirea semințelor
- 1041 Fabricarea uleiurilor și grăsimilor
- 1091 Fabricarea preparatelor pentru hrana animalelor de fermă
- 3512 Producția de energie electrică din resurse regenerabile
- 4611 Intermedieri în comerțul cu materii prime agricole, animale vii, materii prime textile și cu semifabricate
- 4621 Comerț cu ridicata al cerealelor, semințelor, furajelor și tutunului neprelucrat
- 4623 Comerț cu ridicata al animalelor vii
- 4631 Comerț cu ridicata al fructelor și legumelor
- 6811 Cumpărarea și vânzarea de bunuri imobiliare proprii
- 6820 închirierea și subînchirierea bunurilor imobiliare proprii sau închiriate
- 7020 Activități de consultanță în afaceri și management
Lideri din domeniu
Top companii din Cluj, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
4621 — Comerț cu ridicata al cerealelor, semințelor, furajelor și tutunului neprelucrat
Top format din 54 companii din județul Cluj. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2021–20251. Sumar Executiv
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 3,36 M RON | 29,04 M RON | 50,22 M RON | 39,03 M RON | 40,61 M RON |
| Venituri totale | 3,36 M RON | 29,56 M RON | 49,83 M RON | 39,25 M RON | 44,38 M RON |
| Cheltuieli totale | 2,43 M RON | 28,97 M RON | 48,68 M RON | 38,46 M RON | 43,28 M RON |
| Rezultat net | 929,2 K RON | 593,7 K RON | 1,15 M RON | 678,3 K RON | 1,09 M RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 57,80 M RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 2,93 | ≥ 1 | Bun |
| Lichiditate rapidă | 2,93 | ≥ 0.8 | Bun |
| Lichiditate imediată | 0,53 | ≥ 0.2 | Bun |
| Solvabilitate | 3,39 | ≥ 1 | Bun |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 8.953,88 |
| Durata stocaj (zile) | 0 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 0,70 |
| Durata încasare (zile) | 520 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2021 | 1,59 M RON | 2,62 M RON | 60,7% |
| 2022 | 10,70 M RON | 14,82 M RON | 72,2% |
| 2023 | 6,70 M RON | 11,97 M RON | 56,0% |
| 2024 | 21,54 M RON | 27,49 M RON | 78,3% |
| 2025 | 24,48 M RON | 83,04 M RON | 29,5% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 3,36 M RON | 29,04 M RON | 50,22 M RON | 39,03 M RON | 40,61 M RON | ▲ 4,1% |
| Rezultat net | 929,2 K RON | 593,7 K RON | 1,15 M RON | 678,3 K RON | 1,09 M RON | ▲ 60,8% |
| Total active | 2,62 M RON | 14,82 M RON | 11,97 M RON | 27,49 M RON | 83,04 M RON | ▲ 202,1% |
| Capitaluri proprii | 1,03 M RON | 4,13 M RON | 5,28 M RON | 5,96 M RON | 7,05 M RON | ▲ 18,3% |
| Datorii totale | 1,59 M RON | 10,70 M RON | 6,70 M RON | 21,54 M RON | 24,48 M RON | ▲ 13,7% |
| Lichiditate curentă | 1,02 | 0,51 | 0,43 | 0,83 | 2,93 | ▲ 253,2% |
| Marjă netă (%) | 27,65 | 2,04 | 2,28 | 1,74 | 2,69 | ▲ 54,6% |
| Scor bonitate | 72 | 50 | 58 | 50 | 73 | ▲ 46,0% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a crescut semnificativ față de 2021, indicând o extindere a activității.
- •Compania a înregistrat profit net în 2025 (1,09 M RON).
- •Lichiditate curentă bună (2.93), compania dispune de resurse suficiente pentru obligații curente.
- •Scorul de bonitate de 73/100 (Clasa A) indică un profil financiar sănătos.
- •Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 57,80 M RON.
Riscuri identificate
- •Capitalurile proprii sunt pozitive, dar foarte reduse față de total active — grad ridicat de vulnerabilitate.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2021–2025.