Publicitate

AGRO HARCOV COOPERATIVĂ AGRICOLĂ

CUI: 45180050 C2021000031141 CA Covasna, Sat Moacşa, Comuna Moacşa
Funcțiune

Date generale

CUI (cod unic de înregistrare) 45180050
Cod înmatriculare C2021000031141
EUID ROONRC.C2021000031141
Data înmatriculării 2021-11-05
Formă juridică CA
Stare Funcțiune
Ani de activitate 5 ani

Adresă

România, Covasna, Sat Moacşa, Comuna Moacşa, MOACŞA, 105, 527120

Țară: România
Județ: Covasna
Localitate: Sat Moacşa, Comuna Moacşa
Stradă: MOACŞA
Număr: 105
Cod poștal: 527120

Date de bilanț 2019–2024

An Cifra de afaceri Venituri totale Cheltuieli totale Profit / Pierdere net Profit / Pierdere brut Active totale Active imobilizate Active circulante Capitaluri Datorii Stocuri Creanțe Venituri în avans Cheltuieli în avans Nr. salariați
2021 0 RON 0 RON 135 RON −135 RON −135 RON 9.865 RON 0 RON 9.865 RON 9.865 RON 0 RON 0 RON 0 RON 0 RON 0 RON 0
2022 124.257 RON 151.028 RON 150.274 RON 754 RON 754 RON 11.005.731 RON 3.526.039 RON 7.479.692 RON 10.619 RON 3.654.442 RON 60.775 RON 7.400.478 RON 7.340.670 RON 0 RON 0
2023 309.957 RON 1.270.172 RON 1.189.855 RON 80.317 RON 80.317 RON 9.303.645 RON 6.655.427 RON 2.648.218 RON 90.936 RON 2.574.409 RON 106.073 RON 2.471.101 RON 6.638.300 RON 0 RON 0
2024 719.327 RON 1.889.463 RON 1.860.524 RON 28.939 RON 28.939 RON 7.203.669 RON 5.722.270 RON 1.481.399 RON 119.875 RON 1.417.018 RON 106.073 RON 751.762 RON 5.666.776 RON 0 RON 0
2025 521.134 RON 1.637.418 RON 1.636.647 RON 771 RON 771 RON 5.403.831 RON 5.003.588 RON 400.243 RON 120.646 RON 456.403 RON 109.792 RON 181.184 RON 4.826.782 RON 0 RON 0

Reprezentanți și administratori (4)

DESZKE KLÁRA-DALMA
administrator
Harghita, România
Pagina administratorului
VÁNCSA-BARTIS ANDREA
administrator
Covasna, România
Pagina administratorului
SĂVOIU LUCIAN-IOAN
reprezentant al persoanei juridice
Braşov, România
Pagina administratorului
KOVÁCS ATTILA
administrator
Covasna, România
Pagina administratorului

Date de contact

Lipsă date de contact,
adaugă acum!

Locație pe hartă

Deschide în Google Maps

Coduri CAEN (14)

Lideri din domeniu

Top companii din Covasna, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).

Top format din 11 companii din județul Covasna. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).

Raport Economico-Financiar

2021–2025

1. Sumar Executiv

Alerte identificate pentru 2025
  • Lichiditate curentă sub 1.0 (0.88) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
Cifra de Afaceri 2025
521,1 K RON
Rezultat Net 2025
771 RON
Total Active 2025
5,40 M RON
Scor Bonitate
36/100
C
Risc Ridicat — Clasa C
Scor bonitate: 36/100

2. Analiza Rezultatelor Financiare

Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli

Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)

An 20212022202320242025
Cifra de afaceri 0 RON 124,3 K RON 310,0 K RON 719,3 K RON 521,1 K RON
Venituri totale 0 RON 151,0 K RON 1,27 M RON 1,89 M RON 1,64 M RON
Cheltuieli totale 135 RON 150,3 K RON 1,19 M RON 1,86 M RON 1,64 M RON
Rezultat net −135 RON 754 RON 80,3 K RON 28,9 K RON 771 RON

3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor

Figura 3 — Tendința anuală

Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 826,1 K RON

4. Capitaluri Proprii și Datorii

Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii

5. Lichiditate și Solvabilitate

Figura 5 — Indicatori de Lichiditate

Praguri: 1.0 (minim)   2.0 (optim)

Valori 2025

IndicatorValoarePragStatus
Lichiditate curentă 0,88 ≥ 1 Slab
Lichiditate rapidă 0,64 ≥ 0.8 Slab
Lichiditate imediată 0,24 ≥ 0.2 Acceptabil
Solvabilitate 11,84 ≥ 1 Bun

6. Structura Activelor (2025)

Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante

Active imobilizate5,00 M RON (92.6%)
Active circulante400,2 K RON (7.4%)

Figura 6b — Componente Active Circulante

Stocuri109,8 K RON
Creanțe181,2 K RON
Numerar109,3 K RON

7. Indicatori de Activitate

Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar

Indicatori rotație (2025)

IndicatorValoare
Rotație stocuri (ori/an) 4,75
Durata stocaj (zile) 77
Rotație creanțe (ori/an) 2,88
Durata încasare (zile) 127

8. Marje de Profitabilitate

Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri

Figura 9 — Marje procentuale (%)

Marjă brută
0,2%
Marjă netă
0,2%
ROA
0,0%

9. Analiza Datoriilor

Figura 10 — Datorii vs. Total Active

AnDatoriiTotal activeRată îndatorare
2021 0 RON 9,9 K RON 0,0%
2022 3,65 M RON 11,01 M RON 33,2%
2023 2,57 M RON 9,30 M RON 27,7%
2024 1,42 M RON 7,20 M RON 19,7%
2025 456,4 K RON 5,40 M RON 8,5%

10. Scor de Bonitate și Risc

Figura 11 — Scor bonitate 2025

36
din 100 puncte
Clasa C — Risc Ridicat
Lichiditate — Slabă (LC ≥ 0.5) 8/25
Capital — Slabă (capitaluri pozitive mici) 8/25
Profitabilitate — Acceptabilă (profit pozitiv) 15/25
Tendinta — Tendință negativă 5/25

Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate

11. Analiza Tendințelor

Indicator 20212022202320242025 YoY
Cifra de afaceri 0 RON 124,3 K RON 310,0 K RON 719,3 K RON 521,1 K RON ▼ 27,6%
Rezultat net −135 RON 754 RON 80,3 K RON 28,9 K RON 771 RON ▼ 97,3%
Total active 9,9 K RON 11,01 M RON 9,30 M RON 7,20 M RON 5,40 M RON ▼ 25,0%
Capitaluri proprii 9,9 K RON 10,6 K RON 90,9 K RON 119,9 K RON 120,6 K RON ▲ 0,6%
Datorii totale 0 RON 3,65 M RON 2,57 M RON 1,42 M RON 456,4 K RON ▼ 67,8%
Lichiditate curentă 2,05 1,03 1,05 0,88 ▼ 16,1%
Marjă netă (%) 0,61 25,91 4,02 0,15 ▼ 96,3%
Scor bonitate 47 60 68 58 36 ▼ 37,9%

12. Concluzii, Riscuri și Recomandări

Concluzii

  • Cifra de afaceri a crescut semnificativ față de 2021, indicând o extindere a activității.
  • Compania a înregistrat profit net în 2025 (771 RON).
  • Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 826,1 K RON.

Riscuri identificate

  • Capitalurile proprii sunt pozitive, dar foarte reduse față de total active — grad ridicat de vulnerabilitate.
  • Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
  • Scor de bonitate scăzut (36/100, Clasa C) — risc financiar semnificativ.

Recomandări

  • Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.

Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2021–2025.

Publicitate