Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum
SOMFY SRL
Date generale
Adresă
România, Braşov, Municipiul Braşov, IONESCU CRUM, 1, 500446, BUSINESS PARK, TURNUL 1, ETAJUL 1, BIROUL 2B
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2023 | 22.812.931 RON | 23.144.454 RON | 20.705.982 RON | 2.044.341 RON | 2.438.472 RON | 8.372.120 RON | 75.976 RON | 8.296.144 RON | 3.622.736 RON | 4.690.153 RON | 27.349 RON | 8.277.324 RON | 0 RON | 90.769 RON | 11 |
| 2024 | 24.429.787 RON | 24.748.588 RON | 22.658.353 RON | 1.781.097 RON | 2.090.235 RON | 8.042.111 RON | 68.224 RON | 7.973.887 RON | 3.343.833 RON | 4.617.065 RON | 36.089 RON | 7.952.364 RON | 0 RON | 74.787 RON | 11 |
| 2025 | 26.031.098 RON | 26.374.328 RON | 24.112.741 RON | 1.917.502 RON | 2.261.587 RON | 7.336.787 RON | 63.458 RON | 7.273.329 RON | 3.481.335 RON | 3.905.861 RON | 15.582 RON | 7.287.213 RON | 0 RON | 87.409 RON | 12 |
Reprezentanți și administratori (3)
Date de contact
Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele
Locație pe hartă
Coduri CAEN (5)
- 4652 Comerţ cu ridicata de componente şi echipamente electronice şi de telecomunicaţii
- 4669 Comerţ cu ridicata al altor maşini şi echipamente
- 4690 Comerț cu ridicata nespecializat
- 4791 Intermedieri în comerțul cu amănuntul nespecializat
- 4799 Comerţ cu amănuntul efectuat în afara magazinelor, standurilor, chioşcurilor şi pieţelor
Lideri din domeniu
Top companii din Braşov, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
4650 — Comerț cu ridicata al echipamentului informatic și de telecomunicații
Top format din 25 companii din județul Braşov. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2023–20251. Sumar Executiv
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 22,81 M RON | 24,43 M RON | 26,03 M RON |
| Venituri totale | 23,14 M RON | 24,75 M RON | 26,37 M RON |
| Cheltuieli totale | 20,71 M RON | 22,66 M RON | 24,11 M RON |
| Rezultat net | 2,04 M RON | 1,78 M RON | 1,92 M RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 27,64 M RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 1,86 | ≥ 1 | Acceptabil |
| Lichiditate rapidă | 1,86 | ≥ 0.8 | Bun |
| Lichiditate imediată | -0,01 | ≥ 0.2 | Slab |
| Solvabilitate | 1,88 | ≥ 1 | Acceptabil |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 1.670,59 |
| Durata stocaj (zile) | 0 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 3,57 |
| Durata încasare (zile) | 102 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2023 | 4,69 M RON | 8,37 M RON | 56,0% |
| 2024 | 4,62 M RON | 8,04 M RON | 57,4% |
| 2025 | 3,91 M RON | 7,34 M RON | 53,2% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 22,81 M RON | 24,43 M RON | 26,03 M RON | ▲ 6,6% |
| Rezultat net | 2,04 M RON | 1,78 M RON | 1,92 M RON | ▲ 7,7% |
| Total active | 8,37 M RON | 8,04 M RON | 7,34 M RON | ▼ 8,8% |
| Capitaluri proprii | 3,62 M RON | 3,34 M RON | 3,48 M RON | ▲ 4,1% |
| Datorii totale | 4,69 M RON | 4,62 M RON | 3,91 M RON | ▼ 15,4% |
| Lichiditate curentă | 1,77 | 1,73 | 1,86 | ▲ 7,8% |
| Marjă netă (%) | 8,96 | 7,29 | 7,37 | ▲ 1,1% |
| Scor bonitate | 72 | 72 | 85 | ▲ 18,1% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri s-a menținut relativ stabilă în perioada analizată.
- •Compania a înregistrat profit net în 2025 (1,92 M RON).
- •Scorul de bonitate de 85/100 (Clasa A) indică un profil financiar sănătos.
- •Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 27,64 M RON.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2023–2025.