Publicitate

PRIME CONSTRUCȚII ȘI REFORME S.R.L.

CUI: 42433395 J11/158/2020 SRL Caraş-Severin, Municipiul Caransebeş
Funcțiune

Date generale

CUI (cod unic de înregistrare) 42433395
Cod înmatriculare J11/158/2020
EUID ROONRC.J11/158/2020
Data înmatriculării 2020-03-27
Formă juridică SRL
Stare Funcțiune
Ani de activitate 6 ani
Salariați (2024) 2 angajați

Adresă

România, Caraş-Severin, Municipiul Caransebeş, BRADULUI, 21, 325400

Țară: România
Județ: Caraş-Severin
Localitate: Municipiul Caransebeş
Stradă: BRADULUI
Număr: 21
Cod poștal: 325400

Date de bilanț 2019–2024

An Cifra de afaceri Venituri totale Cheltuieli totale Profit / Pierdere net Profit / Pierdere brut Active totale Active imobilizate Active circulante Capitaluri Datorii Stocuri Creanțe Venituri în avans Cheltuieli în avans Nr. salariați
2023 116.509 RON 116.509 RON 100.611 RON 14.733 RON 15.898 RON 47.322 RON 0 RON 47.322 RON −8.232 RON 55.554 RON 0 RON 33.921 RON 0 RON 0 RON 2
2024 38.800 RON 38.800 RON 117.905 RON −79.493 RON −79.105 RON 69.893 RON 0 RON 69.893 RON −82.525 RON 152.418 RON 0 RON 33.921 RON 0 RON 0 RON 2

Reprezentanți și administratori (1)

ȘELNER ION-MIRCEA
administrator
Caraş-Severin, România
Pagina administratorului

Raport Economico-Financiar

2023–2024

1. Sumar Executiv

Alerte identificate pentru 2024
  • Capitaluri proprii negative (−82.525 RON) — risc de insolvență tehnică
  • Lichiditate curentă sub 1.0 (0.46) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
  • Pierdere netă înregistrată în 2024 (−79.493 RON)
  • Grad ridicat de îndatorare: 218.1% din active finanțate din datorii
Cifra de Afaceri 2024
38,8 K RON
Rezultat Net 2024
−79,5 K RON
Total Active 2024
69,9 K RON
Scor Bonitate
12/100
D
Risc Extrem — Clasa D
Scor bonitate: 12/100

2. Analiza Rezultatelor Financiare

Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli

Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)

An 20232024
Cifra de afaceri 116,5 K RON 38,8 K RON
Venituri totale 116,5 K RON 38,8 K RON
Cheltuieli totale 100,6 K RON 117,9 K RON
Rezultat net 14,7 K RON −79,5 K RON

3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor

Figura 3 — Tendința anuală

Proiecție cifră de afaceri 2025 (regresie liniară): −38,9 K RON

4. Capitaluri Proprii și Datorii

Insolvență tehnică: Capitalurile proprii sunt negative în 2024 (−82.525 RON). Datoriile totale depășesc totalul activelor, ceea ce semnalează o situație de supraîndatorare cronică.

Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii

5. Lichiditate și Solvabilitate

Figura 5 — Indicatori de Lichiditate

Praguri: 1.0 (minim)   2.0 (optim)

Valori 2024

IndicatorValoarePragStatus
Lichiditate curentă 0,46 ≥ 1 Slab
Lichiditate rapidă 0,46 ≥ 0.8 Slab
Lichiditate imediată 0,24 ≥ 0.2 Acceptabil
Solvabilitate 0,46 ≥ 1 Slab

6. Structura Activelor (2024)

Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante

Active imobilizate0 RON (0%)
Active circulante69,9 K RON (100%)

Figura 6b — Componente Active Circulante

Creanțe33,9 K RON
Numerar36,0 K RON

7. Indicatori de Activitate

Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar

Indicatori rotație (2024)

IndicatorValoare
Rotație stocuri (ori/an)
Durata stocaj (zile)
Rotație creanțe (ori/an) 1,14
Durata încasare (zile) 319

8. Marje de Profitabilitate

Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri

Figura 9 — Marje procentuale (%)

Marjă brută
-203,9%
Marjă netă
-204,9%
ROA
-113,7%

9. Analiza Datoriilor

Figura 10 — Datorii vs. Total Active

AnDatoriiTotal activeRată îndatorare
2023 55,6 K RON 47,3 K RON 117,4%
2024 152,4 K RON 69,9 K RON 218,1%

10. Scor de Bonitate și Risc

Figura 11 — Scor bonitate 2024

12
din 100 puncte
Clasa D — Risc Extrem
Lichiditate — Critică (LC < 0.5) 3/25
Capital — Critică (capitaluri negative) 2/25
Profitabilitate — Critică (pierdere netă) 2/25
Tendinta — Tendință negativă 5/25

Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate

11. Analiza Tendințelor

Indicator 20232024 YoY
Cifra de afaceri 116,5 K RON 38,8 K RON ▼ 66,7%
Rezultat net 14,7 K RON −79,5 K RON ▼ 639,6%
Total active 47,3 K RON 69,9 K RON ▲ 47,7%
Capitaluri proprii −8,2 K RON −82,5 K RON ▼ 902,5%
Datorii totale 55,6 K RON 152,4 K RON ▲ 174,4%
Lichiditate curentă 0,85 0,46 ▼ 46,2%
Marjă netă (%) 12,65 -204,88 ▼ 1.719,6%
Scor bonitate 47 12 ▼ 74,5%

12. Concluzii, Riscuri și Recomandări

Concluzii

  • Cifra de afaceri a scăzut față de 2023, reflectând o contracție a activității.

Riscuri identificate

  • Tendință de scădere a veniturilor operaționale.
  • Compania înregistrează pierdere netă în 2024, ceea ce erodează capitalurile proprii.
  • Capitalurile proprii negative indică o stare de insolvență tehnică — pasivele depășesc activele.
  • Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
  • Grad de îndatorare de 218.1% — vulnerabilitate ridicată la variații de dobânzi și crize de lichiditate.
  • Scor de bonitate scăzut (12/100, Clasa D) — risc financiar semnificativ.

Recomandări

  • Reducerea costurilor operaționale și identificarea surselor de venituri suplimentare.
  • Necesară majorare de capital sau restructurare a datoriilor pentru redresare financiară.
  • Consultarea unui administrator judiciar sau specialist în restructurare financiară.
  • Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.
  • Diversificarea surselor de finanțare și reducerea dependenței de capital de împrumut.

Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2023–2024.

Publicitate