Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum
EQUASIS MCM S.R.L.
Date generale
Adresă
România, Constanţa, Loc. Mamaia, Municipiul Constanţa, ZONA LUNA PARC, 900001, SAT VACANTA, LOT 12
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 32.273 RON | 32.273 RON | 35.205 RON | −3.901 RON | −2.932 RON | 233.906 RON | 229.032 RON | 4.874 RON | −27.810 RON | 261.716 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2020 | 127.537 RON | 127.652 RON | 61.108 RON | 64.041 RON | 66.544 RON | 262.406 RON | 228.763 RON | 33.643 RON | 36.231 RON | 226.175 RON | 400 RON | 41 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2021 | 186.641 RON | 186.858 RON | 45.056 RON | 138.588 RON | 141.802 RON | 222.327 RON | 215.257 RON | 7.070 RON | 174.818 RON | 47.509 RON | 0 RON | 1 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2022 | 237.653 RON | 237.655 RON | 19.614 RON | 212.780 RON | 218.041 RON | 297.692 RON | 205.936 RON | 91.756 RON | 213.260 RON | 84.432 RON | 0 RON | 68.203 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2023 | 72.129 RON | 72.776 RON | 41.464 RON | 26.778 RON | 31.312 RON | 214.646 RON | 198.238 RON | 16.408 RON | 174.526 RON | 40.120 RON | 0 RON | 1.229 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2024 | 50.429 RON | 50.429 RON | 43.587 RON | 5.205 RON | 6.842 RON | 234.573 RON | 251.508 RON | −16.935 RON | 179.731 RON | 54.842 RON | 0 RON | 5.656 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2025 | 46.227 RON | 46.227 RON | 57.556 RON | −11.329 RON | −11.329 RON | 226.429 RON | 226.390 RON | 39 RON | 168.402 RON | 60.120 RON | 0 RON | 5.654 RON | 0 RON | 2.093 RON | 0 |
Reprezentanți și administratori (2)
Date de contact
Lipsă date de contact,
adaugă acum!
Locație pe hartă
Coduri CAEN (2)
Lideri din domeniu
Top companii din Constanţa, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
6820 — închirierea și subînchirierea bunurilor imobiliare proprii sau închiriate
Top format din 789 companii din județul Constanţa. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2019–20251. Sumar Executiv
- •Lichiditate curentă sub 1.0 (0) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
- •Pierdere netă înregistrată în 2025 (−11.329 RON)
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 32,3 K RON | 127,5 K RON | 186,6 K RON | 237,7 K RON | 72,1 K RON | 50,4 K RON | 46,2 K RON |
| Venituri totale | 32,3 K RON | 127,7 K RON | 186,9 K RON | 237,7 K RON | 72,8 K RON | 50,4 K RON | 46,2 K RON |
| Cheltuieli totale | 35,2 K RON | 61,1 K RON | 45,1 K RON | 19,6 K RON | 41,5 K RON | 43,6 K RON | 57,6 K RON |
| Rezultat net | −3,9 K RON | 64,0 K RON | 138,6 K RON | 212,8 K RON | 26,8 K RON | 5,2 K RON | −11,3 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 75,1 K RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 0,00 | ≥ 1 | Slab |
| Lichiditate rapidă | 0,00 | ≥ 0.8 | Slab |
| Lichiditate imediată | -0,09 | ≥ 0.2 | Slab |
| Solvabilitate | 3,77 | ≥ 1 | Bun |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | – |
| Durata stocaj (zile) | – |
| Rotație creanțe (ori/an) | 8,18 |
| Durata încasare (zile) | 45 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2019 | 261,7 K RON | 233,9 K RON | 111,9% |
| 2020 | 226,2 K RON | 262,4 K RON | 86,2% |
| 2021 | 47,5 K RON | 222,3 K RON | 21,4% |
| 2022 | 84,4 K RON | 297,7 K RON | 28,4% |
| 2023 | 40,1 K RON | 214,6 K RON | 18,7% |
| 2024 | 54,8 K RON | 234,6 K RON | 23,4% |
| 2025 | 60,1 K RON | 226,4 K RON | 26,6% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 32,3 K RON | 127,5 K RON | 186,6 K RON | 237,7 K RON | 72,1 K RON | 50,4 K RON | 46,2 K RON | ▼ 8,3% |
| Rezultat net | −3,9 K RON | 64,0 K RON | 138,6 K RON | 212,8 K RON | 26,8 K RON | 5,2 K RON | −11,3 K RON | ▼ 317,7% |
| Total active | 233,9 K RON | 262,4 K RON | 222,3 K RON | 297,7 K RON | 214,6 K RON | 234,6 K RON | 226,4 K RON | ▼ 3,5% |
| Capitaluri proprii | −27,8 K RON | 36,2 K RON | 174,8 K RON | 213,3 K RON | 174,5 K RON | 179,7 K RON | 168,4 K RON | ▼ 6,3% |
| Datorii totale | 261,7 K RON | 226,2 K RON | 47,5 K RON | 84,4 K RON | 40,1 K RON | 54,8 K RON | 60,1 K RON | ▲ 9,6% |
| Lichiditate curentă | 0,02 | 0,15 | 0,15 | 1,09 | 0,41 | -0,31 | 0,00 | ▲ 100,2% |
| Marjă netă (%) | -12,09 | 50,21 | 74,25 | 89,53 | 37,13 | 10,32 | -24,51 | ▼ 337,5% |
| Scor bonitate | 19 | 68 | 78 | 90 | 58 | 58 | 42 | ▼ 27,6% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a crescut semnificativ față de 2019, indicând o extindere a activității.
- •Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 75,1 K RON.
Riscuri identificate
- •Compania înregistrează pierdere netă în 2025, ceea ce erodează capitalurile proprii.
- •Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
- •Scor de bonitate scăzut (42/100, Clasa C) — risc financiar semnificativ.
Recomandări
- •Reducerea costurilor operaționale și identificarea surselor de venituri suplimentare.
- •Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2025.