ROMNED PORT OPERATOR SA
Date generale
Adresă
România, Constanţa, Municipiul Constanţa, INCINTA PORT, 8700
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2023 | 33.762.201 RON | 37.282.521 RON | 10.803.648 RON | 22.281.779 RON | 26.478.873 RON | 66.169.625 RON | 18.601.087 RON | 47.568.538 RON | 53.875.734 RON | 12.293.004 RON | 2.720.432 RON | 5.046.442 RON | 887 RON | 0 RON | 98 |
| 2024 | 23.238.449 RON | 26.849.393 RON | 10.854.247 RON | 13.355.383 RON | 15.995.146 RON | 64.381.460 RON | 17.751.853 RON | 46.629.607 RON | 44.949.338 RON | 19.446.042 RON | 2.426.810 RON | 3.322.704 RON | 517 RON | 14.437 RON | 94 |
| 2025 | 19.351.583 RON | 22.995.589 RON | 11.209.449 RON | 9.861.319 RON | 11.786.140 RON | 59.105.400 RON | 17.400.105 RON | 41.705.295 RON | 41.455.274 RON | 17.778.653 RON | 2.401.110 RON | 2.053.984 RON | 1.261 RON | 129.788 RON | 85 |
Reprezentanți și administratori (4)
Date de contact
Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele
Locație pe hartă
Coduri CAEN (7)
- 3012 Construcția de ambarcațiuni sportive și de agrement
- 3315 Repararea și întreținerea navelor și bărcilor, civile
- 5210 Depozitări
- 5224 Manipulări
- 6820 închirierea și subînchirierea bunurilor imobiliare proprii sau închiriate
Lideri din domeniu
Top companii din Constanţa, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
5224 — Manipulări
Top format din 52 companii din județul Constanţa. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2023–20251. Sumar Executiv
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 33,76 M RON | 23,24 M RON | 19,35 M RON |
| Venituri totale | 37,28 M RON | 26,85 M RON | 23,00 M RON |
| Cheltuieli totale | 10,80 M RON | 10,85 M RON | 11,21 M RON |
| Rezultat net | 22,28 M RON | 13,36 M RON | 9,86 M RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 11,04 M RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 2,35 | ≥ 1 | Bun |
| Lichiditate rapidă | 2,21 | ≥ 0.8 | Bun |
| Lichiditate imediată | 2,10 | ≥ 0.2 | Bun |
| Solvabilitate | 3,32 | ≥ 1 | Bun |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 8,06 |
| Durata stocaj (zile) | 45 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 9,42 |
| Durata încasare (zile) | 39 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2023 | 12,29 M RON | 66,17 M RON | 18,6% |
| 2024 | 19,45 M RON | 64,38 M RON | 30,2% |
| 2025 | 17,78 M RON | 59,11 M RON | 30,1% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 33,76 M RON | 23,24 M RON | 19,35 M RON | ▼ 16,7% |
| Rezultat net | 22,28 M RON | 13,36 M RON | 9,86 M RON | ▼ 26,2% |
| Total active | 66,17 M RON | 64,38 M RON | 59,11 M RON | ▼ 8,2% |
| Capitaluri proprii | 53,88 M RON | 44,95 M RON | 41,46 M RON | ▼ 7,8% |
| Datorii totale | 12,29 M RON | 19,45 M RON | 17,78 M RON | ▼ 8,6% |
| Lichiditate curentă | 3,87 | 2,40 | 2,35 | ▼ 2,2% |
| Marjă netă (%) | 66,00 | 57,47 | 50,96 | ▼ 11,3% |
| Scor bonitate | 87 | 80 | 80 | ▲ 0,0% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a scăzut față de 2023, reflectând o contracție a activității.
- •Compania a înregistrat profit net în 2025 (9,86 M RON).
- •Lichiditate curentă bună (2.35), compania dispune de resurse suficiente pentru obligații curente.
- •Scorul de bonitate de 80/100 (Clasa A) indică un profil financiar sănătos.
Riscuri identificate
- •Tendință de scădere a veniturilor operaționale.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2023–2025.