Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum
PRODUCTIE PRESTARI SERVICII "ELCHO" SRL
Date generale
Adresă
România, Covasna, Municipiul Sfântu Gheorghe, Str. PAIUS DAVID, 1, 53, A, P, 520077
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2023 | 2.435.454 RON | 2.435.652 RON | 2.372.106 RON | 43.847 RON | 63.546 RON | 1.565.446 RON | 88.382 RON | 1.477.064 RON | 1.211.053 RON | 354.393 RON | 504.176 RON | 705.293 RON | 0 RON | 0 RON | 5 |
| 2024 | 2.701.005 RON | 2.708.045 RON | 2.580.129 RON | 65.660 RON | 127.916 RON | 1.681.439 RON | 107.843 RON | 1.573.596 RON | 1.276.713 RON | 406.306 RON | 517.839 RON | 715.974 RON | 0 RON | 1.580 RON | 5 |
| 2025 | 2.387.086 RON | 2.388.984 RON | 2.336.497 RON | 44.811 RON | 52.487 RON | 1.600.384 RON | 106.679 RON | 1.493.705 RON | 1.238.191 RON | 363.871 RON | 580.098 RON | 497.899 RON | 0 RON | 1.678 RON | 5 |
Reprezentanți și administratori (2)
Date de contact
Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele
Locație pe hartă
Coduri CAEN (2)
Lideri din domeniu
Top companii din Covasna, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
4532 — Comerţ cu amănuntul de piese şi accesorii pentru autovehicule
Top format din 35 companii din județul Covasna. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2023–20251. Sumar Executiv
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 2,44 M RON | 2,70 M RON | 2,39 M RON |
| Venituri totale | 2,44 M RON | 2,71 M RON | 2,39 M RON |
| Cheltuieli totale | 2,37 M RON | 2,58 M RON | 2,34 M RON |
| Rezultat net | 43,8 K RON | 65,7 K RON | 44,8 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 2,46 M RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 4,11 | ≥ 1 | Bun |
| Lichiditate rapidă | 2,51 | ≥ 0.8 | Bun |
| Lichiditate imediată | 1,14 | ≥ 0.2 | Bun |
| Solvabilitate | 4,40 | ≥ 1 | Bun |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 4,11 |
| Durata stocaj (zile) | 89 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 4,79 |
| Durata încasare (zile) | 76 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2023 | 354,4 K RON | 1,57 M RON | 22,6% |
| 2024 | 406,3 K RON | 1,68 M RON | 24,2% |
| 2025 | 363,9 K RON | 1,60 M RON | 22,7% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 2,44 M RON | 2,70 M RON | 2,39 M RON | ▼ 11,6% |
| Rezultat net | 43,8 K RON | 65,7 K RON | 44,8 K RON | ▼ 31,8% |
| Total active | 1,57 M RON | 1,68 M RON | 1,60 M RON | ▼ 4,8% |
| Capitaluri proprii | 1,21 M RON | 1,28 M RON | 1,24 M RON | ▼ 3,0% |
| Datorii totale | 354,4 K RON | 406,3 K RON | 363,9 K RON | ▼ 10,4% |
| Lichiditate curentă | 4,17 | 3,87 | 4,11 | ▲ 6,0% |
| Marjă netă (%) | 1,80 | 2,43 | 1,88 | ▼ 22,6% |
| Scor bonitate | 77 | 85 | 77 | ▼ 9,4% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri s-a menținut relativ stabilă în perioada analizată.
- •Compania a înregistrat profit net în 2025 (44,8 K RON).
- •Lichiditate curentă bună (4.11), compania dispune de resurse suficiente pentru obligații curente.
- •Scorul de bonitate de 77/100 (Clasa A) indică un profil financiar sănătos.
- •Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 2,46 M RON.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2023–2025.