Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum
BUILD CO. TECHNICS SRL
Date generale
Adresă
România, Gorj, Municipiul Târgu Jiu, SLT. GRIGORE CĂTĂLIN HAIDĂU, 1, 1, 1, 3, 210137
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 748.747 RON | 748.747 RON | 670.040 RON | 71.227 RON | 78.707 RON | 76.954 RON | 651 RON | 76.303 RON | 71.427 RON | 5.527 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2020 | 960.183 RON | 960.183 RON | 837.998 RON | 112.905 RON | 122.185 RON | 123.250 RON | 0 RON | 123.250 RON | 113.105 RON | 10.145 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2021 | 1.042.755 RON | 1.042.755 RON | 869.759 RON | 162.568 RON | 172.996 RON | 175.325 RON | 0 RON | 175.325 RON | 162.768 RON | 12.557 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2022 | 911.657 RON | 911.657 RON | 758.500 RON | 144.042 RON | 153.157 RON | 156.982 RON | 0 RON | 156.982 RON | 144.242 RON | 12.740 RON | 0 RON | 92.000 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2023 | 1.108.005 RON | 1.108.005 RON | 970.803 RON | 126.115 RON | 137.202 RON | 136.571 RON | 0 RON | 136.571 RON | 126.315 RON | 10.256 RON | 0 RON | 80.002 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2024 | 976.971 RON | 976.971 RON | 884.295 RON | 65.812 RON | 92.676 RON | 79.354 RON | 0 RON | 79.354 RON | 66.012 RON | 13.342 RON | 0 RON | 48.002 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2025 | 1.024.995 RON | 1.025.160 RON | 929.854 RON | 78.802 RON | 95.306 RON | 85.461 RON | 0 RON | 85.461 RON | 79.002 RON | 6.459 RON | 0 RON | 73.638 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Lipsă date de contact,
adaugă acum!
Locație pe hartă
Coduri CAEN (5)
- 4120 Lucrări de construcţii a clădirilor rezidenţiale şi nerezidenţiale
- 4391 Activități de zidărie
- 4399 Alte lucrări speciale de construcții n.c.a.
- 4613 Intermedieri în comerțul cu material lemnos și materiale de construcții
- 4799 Comerţ cu amănuntul efectuat în afara magazinelor, standurilor, chioşcurilor şi pieţelor
Lideri din domeniu
Top companii din Gorj, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
4799 — Comerţ cu amănuntul efectuat în afara magazinelor, standurilor, chioşcurilor şi pieţelor
Top format din 55 companii din județul Gorj. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2019–20251. Sumar Executiv
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 748,7 K RON | 960,2 K RON | 1,04 M RON | 911,7 K RON | 1,11 M RON | 977,0 K RON | 1,02 M RON |
| Venituri totale | 748,7 K RON | 960,2 K RON | 1,04 M RON | 911,7 K RON | 1,11 M RON | 977,0 K RON | 1,03 M RON |
| Cheltuieli totale | 670,0 K RON | 838,0 K RON | 869,8 K RON | 758,5 K RON | 970,8 K RON | 884,3 K RON | 929,9 K RON |
| Rezultat net | 71,2 K RON | 112,9 K RON | 162,6 K RON | 144,0 K RON | 126,1 K RON | 65,8 K RON | 78,8 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 1,10 M RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 13,23 | ≥ 1 | Bun |
| Lichiditate rapidă | 13,23 | ≥ 0.8 | Bun |
| Lichiditate imediată | 1,83 | ≥ 0.2 | Bun |
| Solvabilitate | 13,23 | ≥ 1 | Bun |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | – |
| Durata stocaj (zile) | – |
| Rotație creanțe (ori/an) | 13,92 |
| Durata încasare (zile) | 26 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2019 | 5,5 K RON | 77,0 K RON | 7,2% |
| 2020 | 10,1 K RON | 123,3 K RON | 8,2% |
| 2021 | 12,6 K RON | 175,3 K RON | 7,2% |
| 2022 | 12,7 K RON | 157,0 K RON | 8,1% |
| 2023 | 10,3 K RON | 136,6 K RON | 7,5% |
| 2024 | 13,3 K RON | 79,4 K RON | 16,8% |
| 2025 | 6,5 K RON | 85,5 K RON | 7,6% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 748,7 K RON | 960,2 K RON | 1,04 M RON | 911,7 K RON | 1,11 M RON | 977,0 K RON | 1,02 M RON | ▲ 4,9% |
| Rezultat net | 71,2 K RON | 112,9 K RON | 162,6 K RON | 144,0 K RON | 126,1 K RON | 65,8 K RON | 78,8 K RON | ▲ 19,7% |
| Total active | 77,0 K RON | 123,3 K RON | 175,3 K RON | 157,0 K RON | 136,6 K RON | 79,4 K RON | 85,5 K RON | ▲ 7,7% |
| Capitaluri proprii | 71,4 K RON | 113,1 K RON | 162,8 K RON | 144,2 K RON | 126,3 K RON | 66,0 K RON | 79,0 K RON | ▲ 19,7% |
| Datorii totale | 5,5 K RON | 10,1 K RON | 12,6 K RON | 12,7 K RON | 10,3 K RON | 13,3 K RON | 6,5 K RON | ▼ 51,6% |
| Lichiditate curentă | 13,81 | 12,15 | 13,96 | 12,32 | 13,32 | 5,95 | 13,23 | ▲ 122,5% |
| Marjă netă (%) | 9,51 | 11,76 | 15,59 | 15,80 | 11,38 | 6,74 | 7,69 | ▲ 14,1% |
| Scor bonitate | 82 | 95 | 100 | 80 | 95 | 75 | 95 | ▲ 26,7% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a crescut semnificativ față de 2019, indicând o extindere a activității.
- •Compania a înregistrat profit net în 2025 (78,8 K RON).
- •Lichiditate curentă bună (13.23), compania dispune de resurse suficiente pentru obligații curente.
- •Scorul de bonitate de 95/100 (Clasa A) indică un profil financiar sănătos.
- •Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 1,10 M RON.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2025.