Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum
METAL MONTAGGI 2013 SRL
Date generale
Adresă
România, Gorj, Sat Arcani, Comuna Arcani, , 378, 217025
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 1.943.155 RON | 1.968.800 RON | 1.536.405 RON | 412.717 RON | 432.395 RON | 1.299.832 RON | 567.645 RON | 732.187 RON | 412.957 RON | 886.875 RON | 24.000 RON | 476.028 RON | 0 RON | 0 RON | 15 |
| 2020 | 1.703.813 RON | 1.714.234 RON | 1.611.789 RON | 85.408 RON | 102.445 RON | 1.908.308 RON | 431.494 RON | 1.476.814 RON | 298.365 RON | 1.609.943 RON | 24.000 RON | 1.206.652 RON | 0 RON | 0 RON | 17 |
| 2021 | 2.519.862 RON | 2.519.862 RON | 2.171.050 RON | 324.098 RON | 348.812 RON | 1.632.806 RON | 362.086 RON | 1.270.720 RON | 324.338 RON | 1.308.468 RON | 56.201 RON | 801.229 RON | 0 RON | 0 RON | 21 |
| 2022 | 3.121.051 RON | 3.121.052 RON | 2.771.214 RON | 320.813 RON | 349.838 RON | 1.682.142 RON | 243.886 RON | 1.438.256 RON | 321.053 RON | 1.361.089 RON | 0 RON | 1.140.177 RON | 0 RON | 0 RON | 17 |
| 2023 | 3.308.808 RON | 3.308.809 RON | 3.143.144 RON | 94.779 RON | 165.665 RON | 1.626.371 RON | 129.007 RON | 1.497.364 RON | 95.019 RON | 1.531.352 RON | 442.455 RON | 1.219.173 RON | 0 RON | 0 RON | 17 |
| 2024 | 3.453.404 RON | 3.457.900 RON | 3.348.674 RON | 81.430 RON | 109.226 RON | 17.018.487 RON | 588.442 RON | 16.430.045 RON | 85.580 RON | 3.011.161 RON | 1.229.690 RON | 15.187.730 RON | 13.921.746 RON | 0 RON | 16 |
| 2025 | 4.287.707 RON | 4.307.282 RON | 5.587.735 RON | −1.280.453 RON | −1.280.453 RON | 15.330.393 RON | 797.833 RON | 14.532.560 RON | −1.194.873 RON | 2.603.520 RON | 909.657 RON | 13.857.519 RON | 13.921.746 RON | 0 RON | 16 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele
Locație pe hartă
Coduri CAEN (7)
Lideri din domeniu
Top companii din Gorj, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
4399 — Alte lucrări speciale de construcții n.c.a.
Top format din 29 companii din județul Gorj. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2019–20251. Sumar Executiv
- •Capitaluri proprii negative (−1.194.873 RON) — datoriile depășesc activele
- •Pierdere netă înregistrată în 2025 (−1.280.453 RON)
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 1,94 M RON | 1,70 M RON | 2,52 M RON | 3,12 M RON | 3,31 M RON | 3,45 M RON | 4,29 M RON |
| Venituri totale | 1,97 M RON | 1,71 M RON | 2,52 M RON | 3,12 M RON | 3,31 M RON | 3,46 M RON | 4,31 M RON |
| Cheltuieli totale | 1,54 M RON | 1,61 M RON | 2,17 M RON | 2,77 M RON | 3,14 M RON | 3,35 M RON | 5,59 M RON |
| Rezultat net | 412,7 K RON | 85,4 K RON | 324,1 K RON | 320,8 K RON | 94,8 K RON | 81,4 K RON | −1,28 M RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 4,52 M RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 5,58 | ≥ 1 | Bun |
| Lichiditate rapidă | 5,23 | ≥ 0.8 | Bun |
| Lichiditate imediată | -0,09 | ≥ 0.2 | Slab |
| Solvabilitate | 5,89 | ≥ 1 | Bun |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 4,71 |
| Durata stocaj (zile) | 77 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 0,31 |
| Durata încasare (zile) | 1.180 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2019 | 886,9 K RON | 1,30 M RON | 68,2% |
| 2020 | 1,61 M RON | 1,91 M RON | 84,4% |
| 2021 | 1,31 M RON | 1,63 M RON | 80,1% |
| 2022 | 1,36 M RON | 1,68 M RON | 80,9% |
| 2023 | 1,53 M RON | 1,63 M RON | 94,2% |
| 2024 | 3,01 M RON | 17,02 M RON | 17,7% |
| 2025 | 2,60 M RON | 15,33 M RON | 17,0% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 1,94 M RON | 1,70 M RON | 2,52 M RON | 3,12 M RON | 3,31 M RON | 3,45 M RON | 4,29 M RON | ▲ 24,2% |
| Rezultat net | 412,7 K RON | 85,4 K RON | 324,1 K RON | 320,8 K RON | 94,8 K RON | 81,4 K RON | −1,28 M RON | ▼ 1.672,5% |
| Total active | 1,30 M RON | 1,91 M RON | 1,63 M RON | 1,68 M RON | 1,63 M RON | 17,02 M RON | 15,33 M RON | ▼ 9,9% |
| Capitaluri proprii | 413,0 K RON | 298,4 K RON | 324,3 K RON | 321,1 K RON | 95,0 K RON | 85,6 K RON | −1,19 M RON | ▼ 1.496,2% |
| Datorii totale | 886,9 K RON | 1,61 M RON | 1,31 M RON | 1,36 M RON | 1,53 M RON | 3,01 M RON | 2,60 M RON | ▼ 13,5% |
| Lichiditate curentă | 0,83 | 0,92 | 0,97 | 1,06 | 0,98 | 5,46 | 5,58 | ▲ 2,3% |
| Marjă netă (%) | 21,24 | 5,01 | 12,86 | 10,28 | 2,86 | 2,36 | -29,86 | ▼ 1.365,3% |
| Scor bonitate | 65 | 55 | 73 | 75 | 43 | 68 | 49 | ▼ 27,9% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a crescut semnificativ față de 2019, indicând o extindere a activității.
- •Lichiditate curentă bună (5.58), compania dispune de resurse suficiente pentru obligații curente.
- •Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 4,52 M RON.
Riscuri identificate
- •Compania înregistrează pierdere netă în 2025, ceea ce erodează capitalurile proprii.
- •Capitalurile proprii negative — pasivele depășesc activele.
- •Scor de bonitate scăzut (49/100, Clasa C) — risc financiar semnificativ.
Recomandări
- •Reducerea costurilor operaționale și identificarea surselor de venituri suplimentare.
- •Necesară majorare de capital sau restructurare a datoriilor pentru redresare financiară.
- •Consultarea unui specialist în restructurare financiară.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2025.