TIPOGRAFIA SOMESUL SA
Date generale
Adresă
România, Satu Mare, Municipiul Satu Mare, Str. MARTIRILOR DEPORTATI, 30, 3900
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2023 | 5.116.686 RON | 5.473.421 RON | 5.061.457 RON | 359.823 RON | 411.964 RON | 4.325.778 RON | 2.176.249 RON | 2.149.529 RON | 2.856.317 RON | 918.826 RON | 524.443 RON | 721.115 RON | 550.635 RON | 0 RON | 25 |
| 2024 | 5.501.567 RON | 5.717.847 RON | 5.354.665 RON | 302.093 RON | 363.182 RON | 4.425.774 RON | 1.840.862 RON | 2.584.912 RON | 2.991.533 RON | 1.038.447 RON | 648.821 RON | 916.170 RON | 402.694 RON | 6.900 RON | 26 |
| 2025 | 5.021.430 RON | 5.320.570 RON | 5.296.231 RON | 14.613 RON | 24.339 RON | 3.530.574 RON | 1.405.766 RON | 2.124.808 RON | 2.638.774 RON | 637.047 RON | 574.232 RON | 638.888 RON | 254.753 RON | 0 RON | 26 |
Reprezentanți și administratori (6)
Date de contact
Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele
Locație pe hartă
Coduri CAEN (19)
- 1721 Fabricarea hârtiei și cartonului ondulat și a ambalajelor din hârtie și carton
- 1722 Fabricarea produselor de uz gospodăresc și sanitar, din hârtie sau carton
- 1723 Fabricarea articolelor de papetărie
- 1725 Fabricarea altor articole din hârtie și carton n.c.a.
- 1812 Alte activități de tipărire n.c.a.
- 1813 Servicii pregătitoare pentru pretipărire
- 1814 Legătorie și servicii conexe
- 3821 Recuperarea materialelor reciclabile
- 4690 Comerț cu ridicata nespecializat
- 4761 Comerț cu amănuntul al cărților
- 4762 Comerț cu amănuntul al ziarelor și articolelor de papetărie
- 4764 Comerț cu amănuntul al jocurilor și jucăriilor
- 4769 Comerț cu amănuntul de bunuri culturale și recreative n.c.a.
- 4775 Comerț cu amănuntul al produselor cosmetice și de parfumerie
- 5811 Activități de editare a cărților
- 5813 Activități de editare a revistelor și periodicelor
- 5819 Alte activități de editare
- 6811 Cumpărarea și vânzarea de bunuri imobiliare proprii
- 6820 închirierea și subînchirierea bunurilor imobiliare proprii sau închiriate
Lideri din domeniu
Top companii din Satu Mare, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
1812 — Alte activități de tipărire n.c.a.
Top format din 33 companii din județul Satu Mare. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2023–20251. Sumar Executiv
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 5,12 M RON | 5,50 M RON | 5,02 M RON |
| Venituri totale | 5,47 M RON | 5,72 M RON | 5,32 M RON |
| Cheltuieli totale | 5,06 M RON | 5,35 M RON | 5,30 M RON |
| Rezultat net | 359,8 K RON | 302,1 K RON | 14,6 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 5,12 M RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 3,34 | ≥ 1 | Bun |
| Lichiditate rapidă | 2,43 | ≥ 0.8 | Bun |
| Lichiditate imediată | 1,43 | ≥ 0.2 | Bun |
| Solvabilitate | 5,54 | ≥ 1 | Bun |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 8,74 |
| Durata stocaj (zile) | 42 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 7,86 |
| Durata încasare (zile) | 46 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2023 | 918,8 K RON | 4,33 M RON | 21,2% |
| 2024 | 1,04 M RON | 4,43 M RON | 23,5% |
| 2025 | 637,0 K RON | 3,53 M RON | 18,0% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 5,12 M RON | 5,50 M RON | 5,02 M RON | ▼ 8,7% |
| Rezultat net | 359,8 K RON | 302,1 K RON | 14,6 K RON | ▼ 95,2% |
| Total active | 4,33 M RON | 4,43 M RON | 3,53 M RON | ▼ 20,2% |
| Capitaluri proprii | 2,86 M RON | 2,99 M RON | 2,64 M RON | ▼ 11,8% |
| Datorii totale | 918,8 K RON | 1,04 M RON | 637,0 K RON | ▼ 38,7% |
| Lichiditate curentă | 2,34 | 2,49 | 3,34 | ▲ 34,0% |
| Marjă netă (%) | 7,03 | 5,49 | 0,29 | ▼ 94,7% |
| Scor bonitate | 82 | 90 | 77 | ▼ 14,4% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri s-a menținut relativ stabilă în perioada analizată.
- •Compania a înregistrat profit net în 2025 (14,6 K RON).
- •Lichiditate curentă bună (3.34), compania dispune de resurse suficiente pentru obligații curente.
- •Scorul de bonitate de 77/100 (Clasa A) indică un profil financiar sănătos.
- •Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 5,12 M RON.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2023–2025.