PROCOMEL SRL
Date generale
Adresă
România, Harghita, Municipiul Odorheiu Secuiesc, Str. BUDVAR, 35, 4150
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2023 | 2.591.676 RON | 2.631.676 RON | 2.207.802 RON | 398.768 RON | 423.874 RON | 2.015.160 RON | 693.932 RON | 1.321.228 RON | 1.057.779 RON | 957.381 RON | 387.203 RON | 747.089 RON | 0 RON | 0 RON | 6 |
| 2024 | 1.876.940 RON | 1.900.670 RON | 1.841.613 RON | 50.346 RON | 59.057 RON | 1.946.152 RON | 660.186 RON | 1.285.966 RON | 1.108.125 RON | 838.027 RON | 397.539 RON | 633.121 RON | 0 RON | 0 RON | 5 |
| 2025 | 1.362.931 RON | 1.367.333 RON | 1.468.031 RON | −100.698 RON | −100.698 RON | 1.485.384 RON | 625.598 RON | 859.786 RON | 1.007.427 RON | 477.957 RON | 354.262 RON | 298.984 RON | 0 RON | 0 RON | 4 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele
Locație pe hartă
Coduri CAEN (8)
- 2562 Fabricarea articolelor de feronerie
- 4615 Intermedieri în comerțul cu mobilă, articole de menaj și de fierărie
- 4647 Comerț cu ridicata al mobilei (inclusiv de birou și pentru magazine), covoarelor și a articolelor de iluminat
- 4684 Comerț cu ridicata al echipamentelor și furniturilor de fierărie pentru instalații sanitare și de încălzire
- 4690 Comerț cu ridicata nespecializat
- 4712 Comerț cu amănuntul nespecializat, cu vânzare predominantă de produse nealimentare
- 4752 Comerț cu amănuntul al articolelor de fierărie, al materialelor de construcții, al articolelor din sticlă și a celor pentru vopsit
- 4755 Comerț cu amănuntul al mobilei, al articolelor de iluminat și al altor articole de uz casnic n.c.a.
Lideri din domeniu
Top companii din Harghita, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
2572 — Fabricarea articolelor de feronerie
Top format din 3 companii din județul Harghita. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2023–20251. Sumar Executiv
- •Pierdere netă înregistrată în 2025 (−100.698 RON)
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 2,59 M RON | 1,88 M RON | 1,36 M RON |
| Venituri totale | 2,63 M RON | 1,90 M RON | 1,37 M RON |
| Cheltuieli totale | 2,21 M RON | 1,84 M RON | 1,47 M RON |
| Rezultat net | 398,8 K RON | 50,3 K RON | −100,7 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 715,1 K RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 1,80 | ≥ 1 | Acceptabil |
| Lichiditate rapidă | 1,06 | ≥ 0.8 | Acceptabil |
| Lichiditate imediată | 0,43 | ≥ 0.2 | Acceptabil |
| Solvabilitate | 3,11 | ≥ 1 | Bun |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 3,85 |
| Durata stocaj (zile) | 95 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 4,56 |
| Durata încasare (zile) | 80 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2023 | 957,4 K RON | 2,02 M RON | 47,5% |
| 2024 | 838,0 K RON | 1,95 M RON | 43,1% |
| 2025 | 478,0 K RON | 1,49 M RON | 32,2% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 2,59 M RON | 1,88 M RON | 1,36 M RON | ▼ 27,4% |
| Rezultat net | 398,8 K RON | 50,3 K RON | −100,7 K RON | ▼ 300,0% |
| Total active | 2,02 M RON | 1,95 M RON | 1,49 M RON | ▼ 23,7% |
| Capitaluri proprii | 1,06 M RON | 1,11 M RON | 1,01 M RON | ▼ 9,1% |
| Datorii totale | 957,4 K RON | 838,0 K RON | 478,0 K RON | ▼ 43,0% |
| Lichiditate curentă | 1,38 | 1,53 | 1,80 | ▲ 17,2% |
| Marjă netă (%) | 15,39 | 2,68 | -7,39 | ▼ 375,7% |
| Scor bonitate | 77 | 72 | 59 | ▼ 18,1% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a scăzut față de 2023, reflectând o contracție a activității.
- •Scorul de bonitate de 59/100 (Clasa B) indică un risc mediu — monitorizare recomandată.
Riscuri identificate
- •Tendință de scădere a veniturilor operaționale.
- •Compania înregistrează pierdere netă în 2025, ceea ce erodează capitalurile proprii.
Recomandări
- •Reducerea costurilor operaționale și identificarea surselor de venituri suplimentare.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2023–2025.