Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum
FIPA SRL
Date generale
Adresă
România, Braşov, Municipiul Braşov, POIENELOR, 5, 500419, Hala 4C, în locaţia din Parcul Industrial Roman
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 7.849.409 RON | 7.932.425 RON | 7.488.839 RON | 382.138 RON | 443.586 RON | 4.449.689 RON | 3.132.221 RON | 1.317.468 RON | 3.373.295 RON | 1.076.394 RON | 15.083 RON | 1.075.032 RON | 0 RON | 0 RON | 42 |
| 2020 | 5.646.941 RON | 5.793.831 RON | 5.784.962 RON | 3.209 RON | 8.869 RON | 5.094.454 RON | 3.483.606 RON | 1.610.848 RON | 3.139.442 RON | 2.013.210 RON | 487.776 RON | 793.991 RON | 0 RON | 58.198 RON | 40 |
| 2021 | 7.521.289 RON | 7.548.987 RON | 7.538.784 RON | 1.507 RON | 10.203 RON | 4.637.244 RON | 2.839.398 RON | 1.797.846 RON | 3.119.172 RON | 1.633.223 RON | 347.383 RON | 787.119 RON | 0 RON | 115.151 RON | 37 |
| 2022 | 9.063.434 RON | 9.918.294 RON | 8.849.481 RON | 892.174 RON | 1.068.813 RON | 5.448.106 RON | 3.942.362 RON | 1.505.744 RON | 2.666.478 RON | 2.788.161 RON | 33.879 RON | 1.317.269 RON | 0 RON | 6.533 RON | 37 |
| 2023 | 9.320.812 RON | 9.416.932 RON | 8.348.774 RON | 883.808 RON | 1.068.158 RON | 5.590.370 RON | 3.818.521 RON | 1.771.849 RON | 2.589.987 RON | 3.002.834 RON | 58.873 RON | 1.258.890 RON | 0 RON | 2.451 RON | 40 |
| 2024 | 10.233.435 RON | 10.715.210 RON | 10.441.870 RON | 222.725 RON | 273.340 RON | 5.918.309 RON | 4.051.310 RON | 1.866.999 RON | 1.790.350 RON | 4.132.379 RON | 36.098 RON | 1.775.495 RON | 0 RON | 4.420 RON | 43 |
| 2025 | 9.738.532 RON | 11.073.445 RON | 10.771.853 RON | 242.506 RON | 301.592 RON | 5.228.915 RON | 3.863.538 RON | 1.365.377 RON | 1.831.510 RON | 3.455.390 RON | 155.744 RON | 939.586 RON | 0 RON | 57.985 RON | 39 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele
Locație pe hartă
Coduri CAEN (1)
Lideri din domeniu
Top companii din Braşov, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
2553 — Operațiuni de mecanică generală
Top format din 43 companii din județul Braşov. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2019–20251. Sumar Executiv
- •Lichiditate curentă sub 1.0 (0.4) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 7,85 M RON | 5,65 M RON | 7,52 M RON | 9,06 M RON | 9,32 M RON | 10,23 M RON | 9,74 M RON |
| Venituri totale | 7,93 M RON | 5,79 M RON | 7,55 M RON | 9,92 M RON | 9,42 M RON | 10,72 M RON | 11,07 M RON |
| Cheltuieli totale | 7,49 M RON | 5,78 M RON | 7,54 M RON | 8,85 M RON | 8,35 M RON | 10,44 M RON | 10,77 M RON |
| Rezultat net | 382,1 K RON | 3,2 K RON | 1,5 K RON | 892,2 K RON | 883,8 K RON | 222,7 K RON | 242,5 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 10,86 M RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 0,40 | ≥ 1 | Slab |
| Lichiditate rapidă | 0,35 | ≥ 0.8 | Slab |
| Lichiditate imediată | 0,08 | ≥ 0.2 | Slab |
| Solvabilitate | 1,51 | ≥ 1 | Acceptabil |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 62,53 |
| Durata stocaj (zile) | 6 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 10,36 |
| Durata încasare (zile) | 35 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2019 | 1,08 M RON | 4,45 M RON | 24,2% |
| 2020 | 2,01 M RON | 5,09 M RON | 39,5% |
| 2021 | 1,63 M RON | 4,64 M RON | 35,2% |
| 2022 | 2,79 M RON | 5,45 M RON | 51,2% |
| 2023 | 3,00 M RON | 5,59 M RON | 53,7% |
| 2024 | 4,13 M RON | 5,92 M RON | 69,8% |
| 2025 | 3,46 M RON | 5,23 M RON | 66,1% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 7,85 M RON | 5,65 M RON | 7,52 M RON | 9,06 M RON | 9,32 M RON | 10,23 M RON | 9,74 M RON | ▼ 4,8% |
| Rezultat net | 382,1 K RON | 3,2 K RON | 1,5 K RON | 892,2 K RON | 883,8 K RON | 222,7 K RON | 242,5 K RON | ▲ 8,9% |
| Total active | 4,45 M RON | 5,09 M RON | 4,64 M RON | 5,45 M RON | 5,59 M RON | 5,92 M RON | 5,23 M RON | ▼ 11,6% |
| Capitaluri proprii | 3,37 M RON | 3,14 M RON | 3,12 M RON | 2,67 M RON | 2,59 M RON | 1,79 M RON | 1,83 M RON | ▲ 2,3% |
| Datorii totale | 1,08 M RON | 2,01 M RON | 1,63 M RON | 2,79 M RON | 3,00 M RON | 4,13 M RON | 3,46 M RON | ▼ 16,4% |
| Lichiditate curentă | 1,22 | 0,80 | 1,10 | 0,54 | 0,59 | 0,45 | 0,40 | ▼ 12,5% |
| Marjă netă (%) | 4,87 | 0,06 | 0,02 | 9,84 | 9,48 | 2,18 | 2,49 | ▲ 14,2% |
| Scor bonitate | 67 | 53 | 75 | 68 | 60 | 50 | 50 | ▲ 0,0% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri s-a menținut relativ stabilă în perioada analizată.
- •Compania a înregistrat profit net în 2025 (242,5 K RON).
- •Scorul de bonitate de 50/100 (Clasa B) indică un risc mediu — monitorizare recomandată.
- •Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 10,86 M RON.
Riscuri identificate
- •Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
Recomandări
- •Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2025.