Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum
METEOR IMPEX SRL
Date generale
Adresă
România, Covasna, Municipiul Târgu Secuiesc, Str. NICOLAE BĂLCESCU, 1, 45, C, 2, 4, 525400
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 341.797 RON | 342.341 RON | 371.506 RON | −32.588 RON | −29.165 RON | 291.601 RON | 59.216 RON | 232.385 RON | 267.719 RON | 24.451 RON | 2.254 RON | 46.485 RON | 0 RON | 569 RON | 2 |
| 2020 | 275.518 RON | 278.895 RON | 299.611 RON | −25.655 RON | −20.716 RON | 118.562 RON | 26.070 RON | 92.492 RON | 107.564 RON | 11.645 RON | 1.015 RON | 16.401 RON | 0 RON | 647 RON | 1 |
| 2021 | 260.120 RON | 260.465 RON | 220.793 RON | 32.132 RON | 39.672 RON | 149.656 RON | 3.233 RON | 146.423 RON | 139.696 RON | 10.529 RON | 959 RON | 17.630 RON | 0 RON | 569 RON | 0 |
| 2022 | 277.990 RON | 278.114 RON | 225.821 RON | 44.117 RON | 52.293 RON | 193.780 RON | 0 RON | 193.780 RON | 183.813 RON | 10.536 RON | 3.550 RON | 11.518 RON | 0 RON | 569 RON | 0 |
| 2023 | 239.211 RON | 245.414 RON | 182.083 RON | 54.609 RON | 63.331 RON | 245.810 RON | 0 RON | 245.810 RON | 238.422 RON | 7.957 RON | 540 RON | 13.711 RON | 0 RON | 569 RON | 0 |
| 2024 | 230.270 RON | 235.431 RON | 184.882 RON | 43.795 RON | 50.549 RON | 102.996 RON | 19 RON | 102.977 RON | 94.608 RON | 8.388 RON | 578 RON | 19.760 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2025 | 157.403 RON | 158.373 RON | 133.521 RON | 21.524 RON | 24.852 RON | 63.120 RON | 16 RON | 63.104 RON | 60.576 RON | 4.116 RON | 436 RON | 9.955 RON | 0 RON | 1.572 RON | 0 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele
Locație pe hartă
Coduri CAEN (4)
Lideri din domeniu
Top companii din Covasna, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
4661 — Comerț cu ridicata al mașinilor agricole, echipamentelor și furniturilor
Top format din 12 companii din județul Covasna. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2019–20251. Sumar Executiv
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 341,8 K RON | 275,5 K RON | 260,1 K RON | 278,0 K RON | 239,2 K RON | 230,3 K RON | 157,4 K RON |
| Venituri totale | 342,3 K RON | 278,9 K RON | 260,5 K RON | 278,1 K RON | 245,4 K RON | 235,4 K RON | 158,4 K RON |
| Cheltuieli totale | 371,5 K RON | 299,6 K RON | 220,8 K RON | 225,8 K RON | 182,1 K RON | 184,9 K RON | 133,5 K RON |
| Rezultat net | −32,6 K RON | −25,7 K RON | 32,1 K RON | 44,1 K RON | 54,6 K RON | 43,8 K RON | 21,5 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 159,7 K RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 15,33 | ≥ 1 | Bun |
| Lichiditate rapidă | 15,23 | ≥ 0.8 | Bun |
| Lichiditate imediată | 12,81 | ≥ 0.2 | Bun |
| Solvabilitate | 15,34 | ≥ 1 | Bun |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 361,02 |
| Durata stocaj (zile) | 1 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 15,81 |
| Durata încasare (zile) | 23 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2019 | 24,5 K RON | 291,6 K RON | 8,4% |
| 2020 | 11,6 K RON | 118,6 K RON | 9,8% |
| 2021 | 10,5 K RON | 149,7 K RON | 7,0% |
| 2022 | 10,5 K RON | 193,8 K RON | 5,4% |
| 2023 | 8,0 K RON | 245,8 K RON | 3,2% |
| 2024 | 8,4 K RON | 103,0 K RON | 8,1% |
| 2025 | 4,1 K RON | 63,1 K RON | 6,5% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 341,8 K RON | 275,5 K RON | 260,1 K RON | 278,0 K RON | 239,2 K RON | 230,3 K RON | 157,4 K RON | ▼ 31,6% |
| Rezultat net | −32,6 K RON | −25,7 K RON | 32,1 K RON | 44,1 K RON | 54,6 K RON | 43,8 K RON | 21,5 K RON | ▼ 50,9% |
| Total active | 291,6 K RON | 118,6 K RON | 149,7 K RON | 193,8 K RON | 245,8 K RON | 103,0 K RON | 63,1 K RON | ▼ 38,7% |
| Capitaluri proprii | 267,7 K RON | 107,6 K RON | 139,7 K RON | 183,8 K RON | 238,4 K RON | 94,6 K RON | 60,6 K RON | ▼ 36,0% |
| Datorii totale | 24,5 K RON | 11,6 K RON | 10,5 K RON | 10,5 K RON | 8,0 K RON | 8,4 K RON | 4,1 K RON | ▼ 50,9% |
| Lichiditate curentă | 9,50 | 7,94 | 13,91 | 18,39 | 30,89 | 12,28 | 15,33 | ▲ 24,9% |
| Marjă netă (%) | -9,53 | -9,31 | 12,35 | 15,87 | 22,83 | 19,02 | 13,67 | ▼ 28,1% |
| Scor bonitate | 64 | 64 | 95 | 100 | 95 | 80 | 87 | ▲ 8,8% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a scăzut față de 2019, reflectând o contracție a activității.
- •Compania a înregistrat profit net în 2025 (21,5 K RON).
- •Lichiditate curentă bună (15.33), compania dispune de resurse suficiente pentru obligații curente.
- •Scorul de bonitate de 87/100 (Clasa A) indică un profil financiar sănătos.
- •Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 159,7 K RON.
Riscuri identificate
- •Tendință de scădere a veniturilor operaționale.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2025.