NORDPHARM SRL
Date generale
Adresă
România, Maramureş, Municipiul Baia Mare, Aleea ROTUNDA, 1, 1, 4800
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2023 | 264.296.555 RON | 265.631.861 RON | 246.508.754 RON | 16.943.377 RON | 19.123.107 RON | 152.951.197 RON | 29.656.199 RON | 123.294.998 RON | 27.657.771 RON | 124.902.251 RON | 34.242.000 RON | 80.447.244 RON | 510.002 RON | 118.827 RON | 214 |
| 2024 | 378.511.475 RON | 378.757.096 RON | 354.790.703 RON | 20.943.473 RON | 23.966.393 RON | 238.197.451 RON | 52.097.172 RON | 186.100.279 RON | 38.825.474 RON | 199.515.790 RON | 39.775.576 RON | 142.994.724 RON | 18.333 RON | 162.146 RON | 314 |
| 2025 | 466.381.848 RON | 467.339.380 RON | 442.295.792 RON | 21.383.113 RON | 25.043.588 RON | 311.684.662 RON | 58.562.267 RON | 253.122.395 RON | 50.200.387 RON | 261.737.075 RON | 54.767.891 RON | 179.219.627 RON | 15.961 RON | 268.761 RON | 360 |
Reprezentanți și administratori (2)
Date de contact
Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele
Locație pe hartă
Coduri CAEN (28)
- 2110 Fabricarea produselor farmaceutice de bază
- 2110 Fabricarea produselor farmaceutice de bază
- 2120 Fabricarea preparatelor farmaceutice
- 2120 Fabricarea preparatelor farmaceutice
- 4645 Comerț cu ridicata al produselor cosmetice și de parfumerie
- 4645 Comerț cu ridicata al produselor cosmetice și de parfumerie
- 4646 Comerț cu ridicata al produselor farmaceutice și medicale
- 4646 Comerț cu ridicata al produselor farmaceutice și medicale
- 4649 Comerț cu ridicata al altor bunuri de uz gospodăresc
- 4690 Comerț cu ridicata nespecializat
- 4690 Comerț cu ridicata nespecializat
- 4719 Comerţ cu amănuntul în magazine nespecializate, cu vânzare predominantă de produse nealimentare
- 4727 Comerț cu amănuntul al altor produse alimentare
- 4729 Comerţ cu amănuntul al altor produse alimentare, în magazine specializate
- 4773 Comerț cu amănuntul al produselor farmaceutice
- 4773 Comerț cu amănuntul al produselor farmaceutice
- 4774 Comerț cu amănuntul al articolelor medicale și ortopedice
- 4774 Comerț cu amănuntul al articolelor medicale și ortopedice
- 4775 Comerț cu amănuntul al produselor cosmetice și de parfumerie
- 4775 Comerț cu amănuntul al produselor cosmetice și de parfumerie
- 4776 Comerț cu amănuntul al florilor, plantelor și semințelor; comerț cu amănuntul al animalelor de companie și a hranei pentru acestea
- 4776 Comerț cu amănuntul al florilor, plantelor și semințelor; comerț cu amănuntul al animalelor de companie și a hranei pentru acestea
- 5210 Depozitări
- 5224 Manipulări
- 6310 Prelucrarea datelor, administrarea paginilor web și activități conexe
- 7020 Activități de consultanță în afaceri și management
- 7311 Activități ale agențiilor de publicitate
- 7311 Activități ale agențiilor de publicitate
Lideri din domeniu
Top companii din Maramureş, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
4773 — Comerț cu amănuntul al produselor farmaceutice
Top format din 96 companii din județul Maramureş. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2023–20251. Sumar Executiv
- •Lichiditate curentă sub 1.0 (0.97) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
- •Grad ridicat de îndatorare: 84% din active finanțate din datorii
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 264,30 M RON | 378,51 M RON | 466,38 M RON |
| Venituri totale | 265,63 M RON | 378,76 M RON | 467,34 M RON |
| Cheltuieli totale | 246,51 M RON | 354,79 M RON | 442,30 M RON |
| Rezultat net | 16,94 M RON | 20,94 M RON | 21,38 M RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 571,82 M RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 0,97 | ≥ 1 | Slab |
| Lichiditate rapidă | 0,76 | ≥ 0.8 | Slab |
| Lichiditate imediată | 0,03 | ≥ 0.2 | Slab |
| Solvabilitate | 1,19 | ≥ 1 | Acceptabil |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 8,52 |
| Durata stocaj (zile) | 43 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 2,60 |
| Durata încasare (zile) | 140 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2023 | 124,90 M RON | 152,95 M RON | 81,7% |
| 2024 | 199,52 M RON | 238,20 M RON | 83,8% |
| 2025 | 261,74 M RON | 311,68 M RON | 84,0% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 264,30 M RON | 378,51 M RON | 466,38 M RON | ▲ 23,2% |
| Rezultat net | 16,94 M RON | 20,94 M RON | 21,38 M RON | ▲ 2,1% |
| Total active | 152,95 M RON | 238,20 M RON | 311,68 M RON | ▲ 30,9% |
| Capitaluri proprii | 27,66 M RON | 38,83 M RON | 50,20 M RON | ▲ 29,3% |
| Datorii totale | 124,90 M RON | 199,52 M RON | 261,74 M RON | ▲ 31,2% |
| Lichiditate curentă | 0,99 | 0,93 | 0,97 | ▲ 3,7% |
| Marjă netă (%) | 6,41 | 5,53 | 4,58 | ▼ 17,2% |
| Scor bonitate | 55 | 63 | 63 | ▲ 0,0% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a crescut semnificativ față de 2023, indicând o extindere a activității.
- •Compania a înregistrat profit net în 2025 (21,38 M RON).
- •Scorul de bonitate de 63/100 (Clasa B) indică un risc mediu — monitorizare recomandată.
- •Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 571,82 M RON.
Riscuri identificate
- •Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
- •Grad de îndatorare de 84% — vulnerabilitate ridicată la variații de dobânzi și crize de lichiditate.
Recomandări
- •Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.
- •Diversificarea surselor de finanțare și reducerea dependenței de capital de împrumut.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2023–2025.