AECTRA AGROCHEMICALS SRL
Date generale
Adresă
România, Bucureşti, Bucureşti Sectorul 1, București-Ploiești, 42-44, Clădirea A, Aripa A1, 3, 13696
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2023 | 36.312.454 RON | 36.537.750 RON | 34.594.154 RON | 1.685.768 RON | 1.943.596 RON | 29.554.669 RON | 2.089.734 RON | 27.464.935 RON | 15.141.264 RON | 14.546.764 RON | 13.697.229 RON | 5.566.345 RON | 0 RON | 133.359 RON | 19 |
| 2024 | 22.801.713 RON | 23.294.061 RON | 22.627.628 RON | 579.712 RON | 666.433 RON | 19.916.149 RON | 2.069.830 RON | 17.846.319 RON | 15.720.976 RON | 4.329.579 RON | 11.220.844 RON | 3.815.708 RON | 0 RON | 134.406 RON | 11 |
| 2025 | 32.365.652 RON | 34.996.253 RON | 30.325.601 RON | 4.064.255 RON | 4.670.652 RON | 17.713.322 RON | 1.485.762 RON | 16.227.560 RON | 11.082.671 RON | 6.734.369 RON | 8.967.547 RON | 6.639.039 RON | 0 RON | 103.718 RON | 9 |
Reprezentanți și administratori (2)
Date de contact
Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele
Locație pe hartă
Coduri CAEN (29)
- 0161 Activități auxiliare pentru producția vegetală
- 0163 Activități după recoltare și pregătirea semințelor
- 2014 Fabricarea altor produse chimice organice, de bază
- 2015 Fabricarea îngrășămintelor și produselor azotoase
- 2020 Fabricarea pesticidelor și a altor produse agrochimice
- 2059 Fabricarea altor produse chimice n.c.a.
- 3811 Colectarea deșeurilor nepericuloase
- 3812 Colectarea deșeurilor periculoase
- 4611 Intermedieri în comerțul cu materii prime agricole, animale vii, materii prime textile și cu semifabricate
- 4618 Intermedieri în comerțul specializat în vânzarea produselor cu caracter specific, n.c.a.
- 4619 Intermedieri în comerțul cu produse diverse
- 4621 Comerț cu ridicata al cerealelor, semințelor, furajelor și tutunului neprelucrat
- 4661 Comerț cu ridicata al mașinilor agricole, echipamentelor și furniturilor
- 4685 Comerț cu ridicata al produselor chimice
- 4686 Comerț cu ridicata al altor produse intermediare
- 4687 Comerț cu ridicata al deșeurilor și resturilor
- 4689 Comerț cu ridicata specializat al altor produse n.c.a.
- 4690 Comerț cu ridicata nespecializat
- 4712 Comerț cu amănuntul nespecializat, cu vânzare predominantă de produse nealimentare
- 4791 Intermedieri în comerțul cu amănuntul nespecializat
- 4941 Transporturi rutiere de mărfuri
- 5210 Depozitări
- 5224 Manipulări
- 5226 Alte activități anexe transporturilor
- 7020 Activități de consultanță în afaceri și management
- 7120 Activități de testări și analize tehnice
- 7312 Servicii de reprezentare media
- 7320 Activități de studiere a pieței și de sondare a opiniei publice
- 7330 Activități în domeniul relațiilor publice și al comunicării
Lideri din domeniu
Top companii din Bucureşti, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
4685 — Comerț cu ridicata al produselor chimice
Top format din 163 companii din județul Bucureşti. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2023–20251. Sumar Executiv
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 36,31 M RON | 22,80 M RON | 32,37 M RON |
| Venituri totale | 36,54 M RON | 23,29 M RON | 35,00 M RON |
| Cheltuieli totale | 34,59 M RON | 22,63 M RON | 30,33 M RON |
| Rezultat net | 1,69 M RON | 579,7 K RON | 4,06 M RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 26,55 M RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 2,41 | ≥ 1 | Bun |
| Lichiditate rapidă | 1,08 | ≥ 0.8 | Acceptabil |
| Lichiditate imediată | 0,09 | ≥ 0.2 | Slab |
| Solvabilitate | 2,63 | ≥ 1 | Bun |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 3,61 |
| Durata stocaj (zile) | 101 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 4,88 |
| Durata încasare (zile) | 75 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2023 | 14,55 M RON | 29,55 M RON | 49,2% |
| 2024 | 4,33 M RON | 19,92 M RON | 21,7% |
| 2025 | 6,73 M RON | 17,71 M RON | 38,0% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 36,31 M RON | 22,80 M RON | 32,37 M RON | ▲ 41,9% |
| Rezultat net | 1,69 M RON | 579,7 K RON | 4,06 M RON | ▲ 601,1% |
| Total active | 29,55 M RON | 19,92 M RON | 17,71 M RON | ▼ 11,1% |
| Capitaluri proprii | 15,14 M RON | 15,72 M RON | 11,08 M RON | ▼ 29,5% |
| Datorii totale | 14,55 M RON | 4,33 M RON | 6,73 M RON | ▲ 55,5% |
| Lichiditate curentă | 1,89 | 4,12 | 2,41 | ▼ 41,5% |
| Marjă netă (%) | 4,64 | 2,54 | 12,56 | ▲ 394,5% |
| Scor bonitate | 72 | 77 | 95 | ▲ 23,4% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri s-a menținut relativ stabilă în perioada analizată.
- •Compania a înregistrat profit net în 2025 (4,06 M RON).
- •Lichiditate curentă bună (2.41), compania dispune de resurse suficiente pentru obligații curente.
- •Scorul de bonitate de 95/100 (Clasa A) indică un profil financiar sănătos.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2023–2025.