Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum
DAC GRUP-COM SRL
Date generale
Adresă
România, Olt, Municipiul Slatina, Str. GEORGE POBORAN, 16
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 171.177 RON | 171.177 RON | 164.411 RON | 5.054 RON | 6.766 RON | 111.764 RON | 21.428 RON | 90.336 RON | 80.779 RON | 30.985 RON | 1.100 RON | 52.788 RON | 0 RON | 0 RON | 5 |
| 2020 | 174.310 RON | 174.310 RON | 112.520 RON | 58.172 RON | 61.790 RON | 613.024 RON | 21.290 RON | 591.734 RON | 138.951 RON | 20.203 RON | 4.433 RON | 490.833 RON | 453.870 RON | 0 RON | 2 |
| 2021 | 102.871 RON | 233.572 RON | 176.385 RON | 56.370 RON | 57.187 RON | 1.031.343 RON | 455.453 RON | 575.890 RON | 195.320 RON | 405.004 RON | 4.377 RON | 505.900 RON | 431.019 RON | 0 RON | 4 |
| 2022 | 162.142 RON | 208.903 RON | 396.578 RON | −189.302 RON | −187.675 RON | 925.394 RON | 408.696 RON | 516.698 RON | 6.018 RON | 263.539 RON | 4.500 RON | 501.642 RON | 655.837 RON | 0 RON | 6 |
| 2023 | 353.465 RON | 400.224 RON | 530.415 RON | −133.726 RON | −130.191 RON | 885.103 RON | 361.938 RON | 523.165 RON | −127.708 RON | 403.731 RON | 4.980 RON | 499.617 RON | 609.080 RON | 0 RON | 10 |
| 2024 | 545.497 RON | 588.471 RON | 561.295 RON | 14.503 RON | 27.176 RON | 870.362 RON | 319.077 RON | 551.285 RON | −113.205 RON | 417.348 RON | 4.932 RON | 501.962 RON | 566.219 RON | 0 RON | 10 |
| 2025 | 675.397 RON | 727.555 RON | 639.424 RON | 69.928 RON | 88.131 RON | 912.201 RON | 278.162 RON | 634.039 RON | −43.277 RON | 436.017 RON | 21.101 RON | 580.552 RON | 519.461 RON | 0 RON | 9 |
Reprezentanți și administratori (2)
Date de contact
Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele
Locație pe hartă
Coduri CAEN (3)
Lideri din domeniu
Top companii din Olt, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
9531 — Repararea și întreținerea autovehiculelor
Top format din 78 companii din județul Olt. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2019–20251. Sumar Executiv
- •Capitaluri proprii negative (−43.277 RON) — datoriile depășesc activele
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 171,2 K RON | 174,3 K RON | 102,9 K RON | 162,1 K RON | 353,5 K RON | 545,5 K RON | 675,4 K RON |
| Venituri totale | 171,2 K RON | 174,3 K RON | 233,6 K RON | 208,9 K RON | 400,2 K RON | 588,5 K RON | 727,6 K RON |
| Cheltuieli totale | 164,4 K RON | 112,5 K RON | 176,4 K RON | 396,6 K RON | 530,4 K RON | 561,3 K RON | 639,4 K RON |
| Rezultat net | 5,1 K RON | 58,2 K RON | 56,4 K RON | −189,3 K RON | −133,7 K RON | 14,5 K RON | 69,9 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 670,1 K RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 1,45 | ≥ 1 | Acceptabil |
| Lichiditate rapidă | 1,41 | ≥ 0.8 | Acceptabil |
| Lichiditate imediată | 0,07 | ≥ 0.2 | Slab |
| Solvabilitate | 2,09 | ≥ 1 | Bun |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 32,01 |
| Durata stocaj (zile) | 11 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 1,16 |
| Durata încasare (zile) | 314 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2019 | 31,0 K RON | 111,8 K RON | 27,7% |
| 2020 | 20,2 K RON | 613,0 K RON | 3,3% |
| 2021 | 405,0 K RON | 1,03 M RON | 39,3% |
| 2022 | 263,5 K RON | 925,4 K RON | 28,5% |
| 2023 | 403,7 K RON | 885,1 K RON | 45,6% |
| 2024 | 417,3 K RON | 870,4 K RON | 48,0% |
| 2025 | 436,0 K RON | 912,2 K RON | 47,8% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 171,2 K RON | 174,3 K RON | 102,9 K RON | 162,1 K RON | 353,5 K RON | 545,5 K RON | 675,4 K RON | ▲ 23,8% |
| Rezultat net | 5,1 K RON | 58,2 K RON | 56,4 K RON | −189,3 K RON | −133,7 K RON | 14,5 K RON | 69,9 K RON | ▲ 382,2% |
| Total active | 111,8 K RON | 613,0 K RON | 1,03 M RON | 925,4 K RON | 885,1 K RON | 870,4 K RON | 912,2 K RON | ▲ 4,8% |
| Capitaluri proprii | 80,8 K RON | 139,0 K RON | 195,3 K RON | 6,0 K RON | −127,7 K RON | −113,2 K RON | −43,3 K RON | ▲ 61,8% |
| Datorii totale | 31,0 K RON | 20,2 K RON | 405,0 K RON | 263,5 K RON | 403,7 K RON | 417,3 K RON | 436,0 K RON | ▲ 4,5% |
| Lichiditate curentă | 2,92 | 29,29 | 1,42 | 1,96 | 1,30 | 1,32 | 1,45 | ▲ 10,1% |
| Marjă netă (%) | 2,95 | 33,37 | 54,80 | -116,75 | -37,83 | 2,66 | 10,35 | ▲ 289,1% |
| Scor bonitate | 77 | 85 | 60 | 50 | 39 | 57 | 67 | ▲ 17,5% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a crescut semnificativ față de 2019, indicând o extindere a activității.
- •Compania a înregistrat profit net în 2025 (69,9 K RON).
- •Scorul de bonitate de 67/100 (Clasa B) indică un risc mediu — monitorizare recomandată.
Riscuri identificate
- •Capitalurile proprii negative — pasivele depășesc activele.
Recomandări
- •Necesară majorare de capital sau restructurare a datoriilor pentru redresare financiară.
- •Consultarea unui specialist în restructurare financiară.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2025.