Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum
HEIDELBERG MATERIALS ROMÂNIA S.A.
Date generale
Adresă
România, Bucureşti, Bucureşti Sectorul 1, BUCUREŞTI-PLOIEŞTI, 1A, 1-4, 1, BUCHAREST BUSINESS PARK, CLADIREA C2
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 1.194.638.962 RON | 1.208.403.609 RON | 913.833.187 RON | 245.282.881 RON | 294.570.422 RON | 1.508.835.196 RON | 567.979.536 RON | 940.855.660 RON | 1.226.736.407 RON | 197.151.792 RON | 189.517.608 RON | 742.410.158 RON | 27.839.832 RON | 2.015.324 RON | 986 |
| 2020 | 1.330.355.677 RON | 1.554.882.529 RON | 1.034.308.914 RON | 444.836.664 RON | 520.573.615 RON | 1.760.334.957 RON | 562.185.413 RON | 1.198.149.544 RON | 1.419.327.443 RON | 244.822.827 RON | 217.609.917 RON | 971.018.179 RON | 25.722.882 RON | 3.069.096 RON | 1.107 |
| 2021 | 1.351.605.296 RON | 1.405.577.192 RON | 1.147.214.219 RON | 213.833.088 RON | 258.362.973 RON | 1.463.626.555 RON | 535.253.485 RON | 928.373.070 RON | 1.188.323.867 RON | 216.647.027 RON | 238.027.696 RON | 681.851.642 RON | 24.742.295 RON | 6.142.981 RON | 1.132 |
| 2022 | 1.364.890.529 RON | 1.463.401.435 RON | 1.296.338.561 RON | 138.221.514 RON | 167.062.874 RON | 1.457.956.940 RON | 547.531.252 RON | 910.425.688 RON | 1.112.712.293 RON | 304.413.872 RON | 368.538.021 RON | 530.829.537 RON | 20.393.229 RON | 19.451.092 RON | 1.112 |
| 2023 | 1.659.663.842 RON | 1.695.738.061 RON | 1.444.592.883 RON | 189.295.133 RON | 251.145.178 RON | 1.664.987.624 RON | 597.605.032 RON | 1.067.382.592 RON | 1.163.785.913 RON | 357.343.663 RON | 317.479.964 RON | 737.735.262 RON | 17.607.886 RON | 28.927.242 RON | 1.088 |
| 2024 | 1.808.112.478 RON | 1.855.196.244 RON | 1.465.528.379 RON | 317.445.370 RON | 389.667.865 RON | 1.886.784.805 RON | 664.041.855 RON | 1.222.742.950 RON | 1.291.936.150 RON | 364.712.406 RON | 398.447.931 RON | 812.260.470 RON | 17.216.649 RON | 7.203.624 RON | 1.086 |
| 2025 | 1.798.689.282 RON | 1.848.624.601 RON | 1.486.201.477 RON | 297.698.295 RON | 362.423.124 RON | 1.571.056.209 RON | 782.417.320 RON | 788.638.889 RON | 1.000.752.940 RON | 428.745.533 RON | 423.409.082 RON | 352.646.555 RON | 19.159.837 RON | 27.672.988 RON | 1.058 |
Reprezentanți și administratori (5)
Date de contact
Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele
Locație pe hartă
Coduri CAEN (56)
- 0811 Extracția pietrei ornamentale și a pietrei pentru construcții, extracția pietrei calcaroase, ghipsului, cretei și a ardeziei
- 0812 Extracția pietrișului și nisipului; extracția argilei și caolinului
- 0899 Alte activități extractive n.c.a.
- 0990 Activități de servicii anexe pentru extracția mineralelor
- 2320 Fabricarea de produse refractare
- 2332 Fabricarea cărămizilor, țiglelor și altor produse pentru construcții, din argilă arsă
- 2351 Fabricarea cimentului
- 2361 Fabricarea produselor din beton pentru construcții
- 2363 Fabricarea betonului
- 2364 Fabricarea mortarului
- 2366 Fabricarea altor articole din beton, ciment și ipsos
- 3312 Repararea și întreținerea mașinilor
- 3314 Repararea și întreținerea echipamentelor electrice
- 3319 Repararea și întreținerea altor echipamente
- 3320 Instalarea mașinilor și echipamentelor industriale
- 3511 Producția de energie electrică din resurse neregenerabile
- 3512 Producția de energie electrică din resurse regenerabile
- 3515 Comercializarea energiei electrice
- 3600 Captarea, tratarea și distribuția apei
- 3700 Colectarea și epurarea apelor uzate
- 3811 Colectarea deșeurilor nepericuloase
- 3812 Colectarea deșeurilor periculoase
- 3821 Recuperarea materialelor reciclabile
- 3822 Producția de energie (electrică sau termică) prin tratarea deșeurilor (inclusiv prin incinerare)
- 3823 Alte activități de tartare a deșeurilor
- 3833 Alte activități de eliminare a deșeurilor
- 4321 Lucrări de instalații electrice
- 4322 Lucrări de instalații sanitare, de încălzire și de aer condiționat
- 4323 Lucrări de izolații
- 4324 Alte lucrări de instalații pentru construcții
- 4391 Activități de zidărie
- 4683 Comerț cu ridicata al materialului lemnos și a materialelor de construcție și echipamentelor sanitare
- 4687 Comerț cu ridicata al deșeurilor și resturilor
- 4730 Comerț cu amănuntul al carburanților pentru autovehicule
- 4752 Comerț cu amănuntul al articolelor de fierărie, al materialelor de construcții, al articolelor din sticlă și a celor pentru vopsit
- 4791 Intermedieri în comerțul cu amănuntul nespecializat
- 4792 Intermedieri în comerțul cu amănuntul specializat
- 4941 Transporturi rutiere de mărfuri
- 5210 Depozitări
- 5221 Activități de servicii anexe pentru transporturi terestre
- 5222 Activități de servicii anexe transporturilor pe apă
- 5224 Manipulări
- 5226 Alte activități anexe transporturilor
- 5590 Alte servicii de cazare
- 6811 Cumpărarea și vânzarea de bunuri imobiliare proprii
- 6820 închirierea și subînchirierea bunurilor imobiliare proprii sau închiriate
- 7010 Activități ale direcțiilor(centralelor), birourilor administrative centralizate
- 7112 Activități de inginerie și consultanță tehnică legate de acestea
- 7120 Activități de testări și analize tehnice
- 7499 Alte activități profesionale, stiințifice și tehnice n.c.a.
- 7712 Activități de închiriere și leasing cu autovehicule rutiere grele
- 7732 Activități de închiriere și leasing cu mașini și echipamente pentru construcții
- 7739 Activități de închirierea și leasing cu alte mașini, echipamente și bunuri tangibile n.c.a.
- 8532 Învățământ secundar, tehnic sau profesional
- 8559 Alte forme de învățământ n.c.a.
- 8569 Activități de servicii suport pentru învățământ
Lideri din domeniu
Top companii din Bucureşti, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
2351 — Fabricarea cimentului
Top format din 4 companii din județul Bucureşti. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2019–20251. Sumar Executiv
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 1.194,64 M RON | 1.330,36 M RON | 1.351,61 M RON | 1.364,89 M RON | 1.659,66 M RON | 1.808,11 M RON | 1.798,69 M RON |
| Venituri totale | 1.208,40 M RON | 1.554,88 M RON | 1.405,58 M RON | 1.463,40 M RON | 1.695,74 M RON | 1.855,20 M RON | 1.848,62 M RON |
| Cheltuieli totale | 913,83 M RON | 1.034,31 M RON | 1.147,21 M RON | 1.296,34 M RON | 1.444,59 M RON | 1.465,53 M RON | 1.486,20 M RON |
| Rezultat net | 245,28 M RON | 444,84 M RON | 213,83 M RON | 138,22 M RON | 189,30 M RON | 317,45 M RON | 297,70 M RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 1.940,53 M RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 1,84 | ≥ 1 | Acceptabil |
| Lichiditate rapidă | 0,85 | ≥ 0.8 | Acceptabil |
| Lichiditate imediată | 0,01 | ≥ 0.2 | Slab |
| Solvabilitate | 3,66 | ≥ 1 | Bun |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 4,25 |
| Durata stocaj (zile) | 86 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 5,10 |
| Durata încasare (zile) | 72 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2019 | 197,15 M RON | 1.508,84 M RON | 13,1% |
| 2020 | 244,82 M RON | 1.760,33 M RON | 13,9% |
| 2021 | 216,65 M RON | 1.463,63 M RON | 14,8% |
| 2022 | 304,41 M RON | 1.457,96 M RON | 20,9% |
| 2023 | 357,34 M RON | 1.664,99 M RON | 21,5% |
| 2024 | 364,71 M RON | 1.886,78 M RON | 19,3% |
| 2025 | 428,75 M RON | 1.571,06 M RON | 27,3% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 1.194,64 M RON | 1.330,36 M RON | 1.351,61 M RON | 1.364,89 M RON | 1.659,66 M RON | 1.808,11 M RON | 1.798,69 M RON | ▼ 0,5% |
| Rezultat net | 245,28 M RON | 444,84 M RON | 213,83 M RON | 138,22 M RON | 189,30 M RON | 317,45 M RON | 297,70 M RON | ▼ 6,2% |
| Total active | 1.508,84 M RON | 1.760,33 M RON | 1.463,63 M RON | 1.457,96 M RON | 1.664,99 M RON | 1.886,78 M RON | 1.571,06 M RON | ▼ 16,7% |
| Capitaluri proprii | 1.226,74 M RON | 1.419,33 M RON | 1.188,32 M RON | 1.112,71 M RON | 1.163,79 M RON | 1.291,94 M RON | 1.000,75 M RON | ▼ 22,5% |
| Datorii totale | 197,15 M RON | 244,82 M RON | 216,65 M RON | 304,41 M RON | 357,34 M RON | 364,71 M RON | 428,75 M RON | ▲ 17,6% |
| Lichiditate curentă | 4,77 | 4,89 | 4,29 | 2,99 | 2,99 | 3,35 | 1,84 | ▼ 45,1% |
| Marjă netă (%) | 20,53 | 33,44 | 15,82 | 10,13 | 11,41 | 17,56 | 16,55 | ▼ 5,8% |
| Scor bonitate | 87 | 100 | 80 | 80 | 95 | 100 | 75 | ▼ 25,0% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a crescut semnificativ față de 2019, indicând o extindere a activității.
- •Compania a înregistrat profit net în 2025 (297,70 M RON).
- •Scorul de bonitate de 75/100 (Clasa A) indică un profil financiar sănătos.
- •Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 1.940,53 M RON.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2025.