Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum
SEPHORA COSMETICS ROMANIA S.A.
Date generale
Adresă
România, Bucureşti, Bucureşti Sectorul 3, UNIRII, 165, 7, 30133, 3, COMPLEXUL DE BIROURI ”TIMPURI NOI SQUARE”, CLADIREA TN OFFICES 2
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 303.704.013 RON | 304.165.267 RON | 272.604.087 RON | 26.361.988 RON | 31.561.180 RON | 170.359.570 RON | 25.991.054 RON | 144.368.516 RON | 101.921.704 RON | 61.485.735 RON | 50.766.854 RON | 6.554.399 RON | 6.898.081 RON | 2.007.942 RON | 372 |
| 2020 | 247.867.375 RON | 251.636.012 RON | 234.648.434 RON | 14.922.656 RON | 16.987.578 RON | 98.085.720 RON | 24.112.763 RON | 73.972.957 RON | 15.522.360 RON | 77.417.559 RON | 46.177.895 RON | 7.726.179 RON | 5.715.434 RON | 2.269.775 RON | 333 |
| 2021 | 311.250.585 RON | 311.523.272 RON | 279.698.079 RON | 27.712.565 RON | 31.825.193 RON | 87.678.188 RON | 20.136.716 RON | 67.541.472 RON | 43.234.925 RON | 34.438.782 RON | 53.518.968 RON | 7.991.537 RON | 9.204.864 RON | 1.906.968 RON | 327 |
| 2022 | 386.887.171 RON | 387.501.744 RON | 343.655.254 RON | 37.334.116 RON | 43.846.490 RON | 113.441.577 RON | 18.502.604 RON | 94.938.973 RON | 39.933.132 RON | 59.176.296 RON | 58.838.236 RON | 6.002.863 RON | 13.504.693 RON | 2.223.032 RON | 354 |
| 2023 | 482.317.893 RON | 483.114.493 RON | 419.039.789 RON | 53.514.311 RON | 64.074.704 RON | 134.833.136 RON | 20.975.136 RON | 113.858.000 RON | 54.113.327 RON | 64.405.865 RON | 73.471.844 RON | 10.083.540 RON | 15.837.486 RON | 2.822.463 RON | 379 |
| 2024 | 575.447.620 RON | 577.138.172 RON | 501.895.997 RON | 62.975.528 RON | 75.242.175 RON | 161.287.611 RON | 29.156.846 RON | 132.130.765 RON | 63.574.544 RON | 76.026.537 RON | 81.943.354 RON | 9.807.393 RON | 20.920.570 RON | 3.078.913 RON | 377 |
| 2025 | 617.156.995 RON | 619.288.871 RON | 547.316.324 RON | 60.317.677 RON | 71.972.547 RON | 167.888.365 RON | 30.473.409 RON | 137.414.956 RON | 60.916.693 RON | 83.949.911 RON | 100.746.954 RON | 21.346.200 RON | 23.354.425 RON | 3.855.467 RON | 424 |
Reprezentanți și administratori (4)
Date de contact
Lipsă date de contact,
adaugă acum!
Locație pe hartă
Coduri CAEN (32)
- 4618 Intermedieri în comerțul specializat în vânzarea produselor cu caracter specific, n.c.a.
- 4619 Intermedieri în comerțul cu produse diverse
- 4637 Comerț cu ridicata cu cafea, ceai, cacao și condimente
- 4645 Comerț cu ridicata al produselor cosmetice și de parfumerie
- 4649 Comerț cu ridicata al altor bunuri de uz gospodăresc
- 4690 Comerț cu ridicata nespecializat
- 4712 Comerț cu amănuntul nespecializat, cu vânzare predominantă de produse nealimentare
- 4754 Comerț cu amănuntul al articolelor și aparatelor electrocasnice
- 4762 Comerț cu amănuntul al ziarelor și articolelor de papetărie
- 4775 Comerț cu amănuntul al produselor cosmetice și de parfumerie
- 4778 Comerț cu amănuntul al altor bunuri noi
- 4791 Intermedieri în comerțul cu amănuntul nespecializat
- 4792 Intermedieri în comerțul cu amănuntul specializat
- 5829 Activități de editare a altor produse software
- 6210 Activități de realizare a soft-ului la comandă (software orientat client)
- 6290 Alte activități de servicii privind tehnologia informației
- 6310 Prelucrarea datelor, administrarea paginilor web și activități conexe
- 6392 Alte activități de servicii informaționale n.c. a
- 6421 Activități ale holding-urilor
- 6811 Cumpărarea și vânzarea de bunuri imobiliare proprii
- 6820 închirierea și subînchirierea bunurilor imobiliare proprii sau închiriate
- 7020 Activități de consultanță în afaceri și management
- 7311 Activități ale agențiilor de publicitate
- 7312 Servicii de reprezentare media
- 7320 Activități de studiere a pieței și de sondare a opiniei publice
- 7733 Activități de închiriere și leasing cu mașini și echipamente de birou (inclusiv calculatoare)
- 8230 Activități de organizare a expozițiilor, târgurilor și congreselor
- 8299 Alte activități de servicii suport pentru întreprinderi n.c.a.
- 9329 Alte activități recreative și distractive n.c.a.
- 9621 Activități de coafură și frizerie
- 9622 Activități de tratament și înfrumusețare
- 9699 Alte servicii personale n.c.a.
Lideri din domeniu
Top companii din Bucureşti, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
4775 — Comerț cu amănuntul al produselor cosmetice și de parfumerie
Top format din 384 companii din județul Bucureşti. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2019–20251. Sumar Executiv
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 303,70 M RON | 247,87 M RON | 311,25 M RON | 386,89 M RON | 482,32 M RON | 575,45 M RON | 617,16 M RON |
| Venituri totale | 304,17 M RON | 251,64 M RON | 311,52 M RON | 387,50 M RON | 483,11 M RON | 577,14 M RON | 619,29 M RON |
| Cheltuieli totale | 272,60 M RON | 234,65 M RON | 279,70 M RON | 343,66 M RON | 419,04 M RON | 501,90 M RON | 547,32 M RON |
| Rezultat net | 26,36 M RON | 14,92 M RON | 27,71 M RON | 37,33 M RON | 53,51 M RON | 62,98 M RON | 60,32 M RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 670,17 M RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 1,64 | ≥ 1 | Acceptabil |
| Lichiditate rapidă | 0,44 | ≥ 0.8 | Slab |
| Lichiditate imediată | 0,18 | ≥ 0.2 | Slab |
| Solvabilitate | 2,00 | ≥ 1 | Acceptabil |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 6,13 |
| Durata stocaj (zile) | 60 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 28,91 |
| Durata încasare (zile) | 13 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2019 | 61,49 M RON | 170,36 M RON | 36,1% |
| 2020 | 77,42 M RON | 98,09 M RON | 78,9% |
| 2021 | 34,44 M RON | 87,68 M RON | 39,3% |
| 2022 | 59,18 M RON | 113,44 M RON | 52,2% |
| 2023 | 64,41 M RON | 134,83 M RON | 47,8% |
| 2024 | 76,03 M RON | 161,29 M RON | 47,1% |
| 2025 | 83,95 M RON | 167,89 M RON | 50,0% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 303,70 M RON | 247,87 M RON | 311,25 M RON | 386,89 M RON | 482,32 M RON | 575,45 M RON | 617,16 M RON | ▲ 7,2% |
| Rezultat net | 26,36 M RON | 14,92 M RON | 27,71 M RON | 37,33 M RON | 53,51 M RON | 62,98 M RON | 60,32 M RON | ▼ 4,2% |
| Total active | 170,36 M RON | 98,09 M RON | 87,68 M RON | 113,44 M RON | 134,83 M RON | 161,29 M RON | 167,89 M RON | ▲ 4,1% |
| Capitaluri proprii | 101,92 M RON | 15,52 M RON | 43,23 M RON | 39,93 M RON | 54,11 M RON | 63,57 M RON | 60,92 M RON | ▼ 4,2% |
| Datorii totale | 61,49 M RON | 77,42 M RON | 34,44 M RON | 59,18 M RON | 64,41 M RON | 76,03 M RON | 83,95 M RON | ▲ 10,4% |
| Lichiditate curentă | 2,35 | 0,96 | 1,96 | 1,60 | 1,77 | 1,74 | 1,64 | ▼ 5,8% |
| Marjă netă (%) | 8,68 | 6,02 | 8,90 | 9,65 | 11,10 | 10,94 | 9,77 | ▼ 10,7% |
| Scor bonitate | 82 | 48 | 85 | 80 | 90 | 85 | 72 | ▼ 15,3% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a crescut semnificativ față de 2019, indicând o extindere a activității.
- •Compania a înregistrat profit net în 2025 (60,32 M RON).
- •Scorul de bonitate de 72/100 (Clasa A) indică un profil financiar sănătos.
- •Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 670,17 M RON.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2025.