AGRICHIM SRL
Date generale
Adresă
România, Ialomiţa, Municipiul Feteşti, Str. Călărasi, -, U2, B, 3, 9, 8576
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2023 | 33.693.499 RON | 44.757.097 RON | 41.554.381 RON | 3.142.104 RON | 3.202.716 RON | 104.520.956 RON | 60.993.553 RON | 43.527.403 RON | 75.427.178 RON | 26.954.181 RON | 28.789.628 RON | 12.395.843 RON | 2.139.597 RON | 0 RON | 62 |
| 2024 | 32.297.855 RON | 41.415.885 RON | 37.175.998 RON | 3.598.335 RON | 4.239.887 RON | 105.081.346 RON | 61.151.217 RON | 43.930.129 RON | 78.266.080 RON | 24.795.818 RON | 29.124.308 RON | 12.760.174 RON | 1.941.328 RON | 0 RON | 60 |
| 2025 | 33.250.629 RON | 46.678.724 RON | 41.721.643 RON | 4.614.461 RON | 4.957.081 RON | 111.601.578 RON | 62.758.625 RON | 48.842.953 RON | 81.836.775 RON | 28.003.182 RON | 32.073.798 RON | 15.932.513 RON | 1.743.059 RON | 0 RON | 59 |
Reprezentanți și administratori (2)
Date de contact
Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele
Locație pe hartă
Coduri CAEN (26)
- 0111 Cultivarea cerealelor (excluzând orezul), plantelor leguminoase și a plantelor oleaginoase
- 0129 Cultivarea altor plante permanente
- 0130 Cultivarea plantelor pentru înmulțire
- 0141 Creșterea bovinelor de lapte
- 0142 Creșterea altor bovine
- 0145 Creșterea ovinelor și caprinelor
- 0146 Creșterea porcinelor
- 0147 Creșterea păsărilor
- 0148 Creșterea altor animale
- 0150 Activități în ferme mixte (cultura vegetală combinată cu creșterea animalelor)
- 0161 Activități auxiliare pentru producția vegetală
- 0163 Activități după recoltare și pregătirea semințelor
- 3511 Producția de energie electrică din resurse neregenerabile
- 3515 Comercializarea energiei electrice
- 4619 Intermedieri în comerțul cu produse diverse
- 4621 Comerț cu ridicata al cerealelor, semințelor, furajelor și tutunului neprelucrat
- 4623 Comerț cu ridicata al animalelor vii
- 4685 Comerț cu ridicata al produselor chimice
- 4791 Intermedieri în comerțul cu amănuntul nespecializat
- 4932 Transporturi terestre de pasageri, ocazionale
- 4939 Alte transporturi terestre de călători n.c.a.
- 4941 Transporturi rutiere de mărfuri
- 5210 Depozitări
- 6811 Cumpărarea și vânzarea de bunuri imobiliare proprii
- 6820 închirierea și subînchirierea bunurilor imobiliare proprii sau închiriate
- 7731 Activități de închiriere și leasing cu mașini și echipamente agricole
Lideri din domeniu
Top companii din Ialomiţa, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
0111 — Cultivarea cerealelor (excluzând orezul), plantelor leguminoase și a plantelor oleaginoase
Top format din 386 companii din județul Ialomiţa. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2023–20251. Sumar Executiv
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 33,69 M RON | 32,30 M RON | 33,25 M RON |
| Venituri totale | 44,76 M RON | 41,42 M RON | 46,68 M RON |
| Cheltuieli totale | 41,55 M RON | 37,18 M RON | 41,72 M RON |
| Rezultat net | 3,14 M RON | 3,60 M RON | 4,61 M RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 32,64 M RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 1,74 | ≥ 1 | Acceptabil |
| Lichiditate rapidă | 0,60 | ≥ 0.8 | Slab |
| Lichiditate imediată | 0,03 | ≥ 0.2 | Slab |
| Solvabilitate | 3,99 | ≥ 1 | Bun |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 1,04 |
| Durata stocaj (zile) | 352 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 2,09 |
| Durata încasare (zile) | 175 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2023 | 26,95 M RON | 104,52 M RON | 25,8% |
| 2024 | 24,80 M RON | 105,08 M RON | 23,6% |
| 2025 | 28,00 M RON | 111,60 M RON | 25,1% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 33,69 M RON | 32,30 M RON | 33,25 M RON | ▲ 2,9% |
| Rezultat net | 3,14 M RON | 3,60 M RON | 4,61 M RON | ▲ 28,2% |
| Total active | 104,52 M RON | 105,08 M RON | 111,60 M RON | ▲ 6,2% |
| Capitaluri proprii | 75,43 M RON | 78,27 M RON | 81,84 M RON | ▲ 4,6% |
| Datorii totale | 26,95 M RON | 24,80 M RON | 28,00 M RON | ▲ 12,9% |
| Lichiditate curentă | 1,61 | 1,77 | 1,74 | ▼ 1,6% |
| Marjă netă (%) | 9,33 | 11,14 | 13,88 | ▲ 24,6% |
| Scor bonitate | 77 | 90 | 82 | ▼ 8,9% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri s-a menținut relativ stabilă în perioada analizată.
- •Compania a înregistrat profit net în 2025 (4,61 M RON).
- •Scorul de bonitate de 82/100 (Clasa A) indică un profil financiar sănătos.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2023–2025.