Publicitate

GEROTA SRL

CUI: 14192895 J2001000247189 SRL Gorj, Municipiul Târgu Jiu
Funcțiune

Date generale

CUI (cod unic de înregistrare) 14192895
Cod înmatriculare J2001000247189
EUID ROONRC.J2001000247189
Data înmatriculării 2001-09-24
Formă juridică SRL
Stare Funcțiune
Ani de activitate 25 ani
Salariați (2025) 4 angajați

Adresă

România, Gorj, Municipiul Târgu Jiu, Str. TERMOCENTRALEI, 2, 1400

Țară: România
Județ: Gorj
Localitate: Municipiul Târgu Jiu
Sector: 0
Stradă: Str. TERMOCENTRALEI
Număr: 2
Cod poștal: 1400

Date de bilanț 2019–2024

An Cifra de afaceri Venituri totale Cheltuieli totale Profit / Pierdere net Profit / Pierdere brut Active totale Active imobilizate Active circulante Capitaluri Datorii Stocuri Creanțe Venituri în avans Cheltuieli în avans Nr. salariați
2023 1.260.707 RON 1.392.144 RON 1.584.128 RON −191.984 RON −191.984 RON 770.169 RON 2.568 RON 767.601 RON 603.570 RON 166.599 RON 165.067 RON 385.590 RON 0 RON 0 RON 9
2024 533.345 RON 579.669 RON 762.539 RON −182.870 RON −182.870 RON 454.401 RON 0 RON 454.401 RON 405.372 RON 49.029 RON 163.070 RON 143.113 RON 0 RON 0 RON 6
2025 413.687 RON 412.783 RON 469.960 RON −57.177 RON −57.177 RON 426.544 RON 0 RON 426.544 RON 348.195 RON 78.349 RON 211.109 RON 63.539 RON 0 RON 0 RON 4

Reprezentanți și administratori (2)

POPEANGĂ ADRIAN-GABRIEL
administrator
Gorj, România
Pagina administratorului
VELICAN GHEORGHE
administrator
Gorj, România
Pagina administratorului

Date de contact

Autentificare

Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele

Locație pe hartă

Deschide în Google Maps

Coduri CAEN (65)

Lideri din domeniu

Top companii din Gorj, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).

Top format din 4 companii din județul Gorj. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).

Raport Economico-Financiar

2023–2025

1. Sumar Executiv

Alerte identificate pentru 2025
  • Pierdere netă înregistrată în 2025 (−57.177 RON)
Cifra de Afaceri 2025
413,7 K RON
Rezultat Net 2025
−57,2 K RON
Total Active 2025
426,5 K RON
Scor Bonitate
64/100
B
Risc Mediu — Clasa B
Scor bonitate: 64/100

2. Analiza Rezultatelor Financiare

Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli

Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)

An 202320242025
Cifra de afaceri 1,26 M RON 533,3 K RON 413,7 K RON
Venituri totale 1,39 M RON 579,7 K RON 412,8 K RON
Cheltuieli totale 1,58 M RON 762,5 K RON 470,0 K RON
Rezultat net −192,0 K RON −182,9 K RON −57,2 K RON

3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor

Figura 3 — Tendința anuală

Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): −111,1 K RON

4. Capitaluri Proprii și Datorii

Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii

5. Lichiditate și Solvabilitate

Figura 5 — Indicatori de Lichiditate

Praguri: 1.0 (minim)   2.0 (optim)

Valori 2025

IndicatorValoarePragStatus
Lichiditate curentă 5,44 ≥ 1 Bun
Lichiditate rapidă 2,75 ≥ 0.8 Bun
Lichiditate imediată 1,94 ≥ 0.2 Bun
Solvabilitate 5,44 ≥ 1 Bun

6. Structura Activelor (2025)

Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante

Active imobilizate0 RON (0%)
Active circulante426,5 K RON (100%)

Figura 6b — Componente Active Circulante

Stocuri211,1 K RON
Creanțe63,5 K RON
Numerar151,9 K RON

7. Indicatori de Activitate

Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar

Indicatori rotație (2025)

IndicatorValoare
Rotație stocuri (ori/an) 1,96
Durata stocaj (zile) 186
Rotație creanțe (ori/an) 6,51
Durata încasare (zile) 56

8. Marje de Profitabilitate

Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri

Figura 9 — Marje procentuale (%)

Marjă brută
-13,8%
Marjă netă
-13,8%
ROA
-13,4%

9. Analiza Datoriilor

Figura 10 — Datorii vs. Total Active

AnDatoriiTotal activeRată îndatorare
2023 166,6 K RON 770,2 K RON 21,6%
2024 49,0 K RON 454,4 K RON 10,8%
2025 78,3 K RON 426,5 K RON 18,4%

10. Scor de Bonitate și Risc

Figura 11 — Scor bonitate 2025

64
din 100 puncte
Clasa B — Risc Mediu
Lichiditate — Excelentă (LC ≥ 2.0) 25/25
Capital — Excelentă (> 50% din active) 25/25
Profitabilitate — Critică (pierdere netă) 2/25
Tendinta — Tendință mixtă 12/25

Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate

11. Analiza Tendințelor

Indicator 202320242025 YoY
Cifra de afaceri 1,26 M RON 533,3 K RON 413,7 K RON ▼ 22,4%
Rezultat net −192,0 K RON −182,9 K RON −57,2 K RON ▲ 68,7%
Total active 770,2 K RON 454,4 K RON 426,5 K RON ▼ 6,1%
Capitaluri proprii 603,6 K RON 405,4 K RON 348,2 K RON ▼ 14,1%
Datorii totale 166,6 K RON 49,0 K RON 78,3 K RON ▲ 59,8%
Lichiditate curentă 4,61 9,27 5,44 ▼ 41,3%
Marjă netă (%) -15,23 -34,29 -13,82 ▲ 59,7%
Scor bonitate 64 72 64 ▼ 11,1%

12. Concluzii, Riscuri și Recomandări

Concluzii

  • Cifra de afaceri a scăzut față de 2023, reflectând o contracție a activității.
  • Lichiditate curentă bună (5.44), compania dispune de resurse suficiente pentru obligații curente.
  • Scorul de bonitate de 64/100 (Clasa B) indică un risc mediu — monitorizare recomandată.

Riscuri identificate

  • Tendință de scădere a veniturilor operaționale.
  • Compania înregistrează pierdere netă în 2025, ceea ce erodează capitalurile proprii.

Recomandări

  • Reducerea costurilor operaționale și identificarea surselor de venituri suplimentare.

Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2023–2025.

Publicitate