SIMI INTERNATIONAL SRL
Date generale
Adresă
România, Călăraşi, Municipiul Olteniţa, Str. Ion Heliade Rădulescu, N2, A, 2, 8350
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2023 | 6.900.748 RON | 7.037.281 RON | 7.007.841 RON | 18.784 RON | 29.440 RON | 5.520.609 RON | 380.862 RON | 5.139.747 RON | 2.700.107 RON | 2.826.458 RON | 2.637.886 RON | 2.394.852 RON | 0 RON | 5.956 RON | 9 |
| 2024 | 7.704.481 RON | 7.770.624 RON | 7.676.743 RON | 59.043 RON | 93.881 RON | 5.551.238 RON | 310.860 RON | 5.240.378 RON | 2.759.150 RON | 2.809.196 RON | 2.805.484 RON | 2.282.665 RON | 0 RON | 17.108 RON | 8 |
| 2025 | 7.410.771 RON | 7.435.140 RON | 7.380.274 RON | 40.972 RON | 54.866 RON | 5.008.194 RON | 242.847 RON | 4.765.347 RON | 2.789.011 RON | 2.237.004 RON | 2.598.513 RON | 2.096.044 RON | 0 RON | 17.821 RON | 7 |
Reprezentanți și administratori (2)
Date de contact
Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele
Locație pe hartă
Coduri CAEN (18)
- 1011 Prelucrarea și conservarea cărnii
- 1039 Prelucrarea și conservarea fructelor și legumelor n.c.a.
- 4611 Intermedieri în comerțul cu materii prime agricole, animale vii, materii prime textile și cu semifabricate
- 4616 Intermedieri în comerțul cu textile, confecții din blană, încălțăminte și articole din piele
- 4617 Intermedieri în comerțul cu produse alimentare, băuturi și tutun
- 4619 Intermedieri în comerțul cu produse diverse
- 4631 Comerț cu ridicata al fructelor și legumelor
- 4632 Comerț cu ridicata al cărnii și produselor din carne, pește și produse din pește, crustacee și moluște
- 4637 Comerț cu ridicata cu cafea, ceai, cacao și condimente
- 4638 Comerț cu ridicata specializat al altor alimente
- 4645 Comerț cu ridicata al produselor cosmetice și de parfumerie
- 4722 Comerț cu amănuntul al cărnii și al produselor din carne
- 4751 Comerț cu amănuntul al textilelor
- 4771 Comerț cu amănuntul al îmbrăcămintei
- 4772 Comerț cu amănuntul al încălțămintei și articolelor din piele
- 4791 Intermedieri în comerțul cu amănuntul nespecializat
- 5210 Depozitări
- 8292 Activități de ambalare
Lideri din domeniu
Top companii din Călăraşi, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
4611 — Intermedieri în comerțul cu materii prime agricole, animale vii, materii prime textile și cu semifabricate
Top format din 14 companii din județul Călăraşi. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2023–20251. Sumar Executiv
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 6,90 M RON | 7,70 M RON | 7,41 M RON |
| Venituri totale | 7,04 M RON | 7,77 M RON | 7,44 M RON |
| Cheltuieli totale | 7,01 M RON | 7,68 M RON | 7,38 M RON |
| Rezultat net | 18,8 K RON | 59,0 K RON | 41,0 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 7,85 M RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 2,13 | ≥ 1 | Bun |
| Lichiditate rapidă | 0,97 | ≥ 0.8 | Acceptabil |
| Lichiditate imediată | 0,03 | ≥ 0.2 | Slab |
| Solvabilitate | 2,24 | ≥ 1 | Bun |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 2,85 |
| Durata stocaj (zile) | 128 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 3,54 |
| Durata încasare (zile) | 103 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2023 | 2,83 M RON | 5,52 M RON | 51,2% |
| 2024 | 2,81 M RON | 5,55 M RON | 50,6% |
| 2025 | 2,24 M RON | 5,01 M RON | 44,7% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 6,90 M RON | 7,70 M RON | 7,41 M RON | ▼ 3,8% |
| Rezultat net | 18,8 K RON | 59,0 K RON | 41,0 K RON | ▼ 30,6% |
| Total active | 5,52 M RON | 5,55 M RON | 5,01 M RON | ▼ 9,8% |
| Capitaluri proprii | 2,70 M RON | 2,76 M RON | 2,79 M RON | ▲ 1,1% |
| Datorii totale | 2,83 M RON | 2,81 M RON | 2,24 M RON | ▼ 20,4% |
| Lichiditate curentă | 1,82 | 1,87 | 2,13 | ▲ 14,2% |
| Marjă netă (%) | 0,27 | 0,77 | 0,55 | ▼ 28,6% |
| Scor bonitate | 67 | 80 | 77 | ▼ 3,8% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri s-a menținut relativ stabilă în perioada analizată.
- •Compania a înregistrat profit net în 2025 (41,0 K RON).
- •Lichiditate curentă bună (2.13), compania dispune de resurse suficiente pentru obligații curente.
- •Scorul de bonitate de 77/100 (Clasa A) indică un profil financiar sănătos.
- •Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 7,85 M RON.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2023–2025.