PIKO COM SRL
Date generale
Adresă
România, Mureş, Loc. Sovata, Oraş Sovata, Str. PRIMAVERII, 107, 3295
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2023 | 7.231.622 RON | 7.343.610 RON | 6.110.448 RON | 1.091.302 RON | 1.233.162 RON | 2.025.143 RON | 1.486.701 RON | 538.442 RON | 1.393.166 RON | 634.244 RON | 321.604 RON | 177.632 RON | 0 RON | 2.267 RON | 9 |
| 2024 | 8.117.800 RON | 8.350.639 RON | 6.483.955 RON | 1.634.945 RON | 1.866.684 RON | 2.688.100 RON | 1.777.193 RON | 910.907 RON | 2.316.888 RON | 386.365 RON | 572.501 RON | 123.164 RON | 0 RON | 15.153 RON | 9 |
| 2025 | 8.031.305 RON | 8.248.950 RON | 6.722.442 RON | 1.336.108 RON | 1.526.508 RON | 3.138.430 RON | 1.685.089 RON | 1.453.341 RON | 2.378.554 RON | 774.486 RON | 582.856 RON | 91.207 RON | 0 RON | 14.610 RON | 0 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele
Locație pe hartă
Coduri CAEN (11)
- 2042 Fabricarea parfumurilor și a produselor cosmetice (de toaletă)
- 4711 Comerț cu amănuntul nespecializat, cu vânzare predominantă de produse alimentare, băuturi și tutun
- 4712 Comerț cu amănuntul nespecializat, cu vânzare predominantă de produse nealimentare
- 4764 Comerț cu amănuntul al jocurilor și jucăriilor
- 4775 Comerț cu amănuntul al produselor cosmetice și de parfumerie
Lideri din domeniu
Top companii din Mureş, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
4726 — Comerț cu amănuntul al produselor din tutun
Top format din 2 companii din județul Mureş. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2023–20251. Sumar Executiv
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 7,23 M RON | 8,12 M RON | 8,03 M RON |
| Venituri totale | 7,34 M RON | 8,35 M RON | 8,25 M RON |
| Cheltuieli totale | 6,11 M RON | 6,48 M RON | 6,72 M RON |
| Rezultat net | 1,09 M RON | 1,63 M RON | 1,34 M RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 8,59 M RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 1,88 | ≥ 1 | Acceptabil |
| Lichiditate rapidă | 1,12 | ≥ 0.8 | Acceptabil |
| Lichiditate imediată | 1,01 | ≥ 0.2 | Bun |
| Solvabilitate | 4,05 | ≥ 1 | Bun |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 13,78 |
| Durata stocaj (zile) | 27 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 88,06 |
| Durata încasare (zile) | 4 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2023 | 634,2 K RON | 2,03 M RON | 31,3% |
| 2024 | 386,4 K RON | 2,69 M RON | 14,4% |
| 2025 | 774,5 K RON | 3,14 M RON | 24,7% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 7,23 M RON | 8,12 M RON | 8,03 M RON | ▼ 1,1% |
| Rezultat net | 1,09 M RON | 1,63 M RON | 1,34 M RON | ▼ 18,3% |
| Total active | 2,03 M RON | 2,69 M RON | 3,14 M RON | ▲ 16,8% |
| Capitaluri proprii | 1,39 M RON | 2,32 M RON | 2,38 M RON | ▲ 2,7% |
| Datorii totale | 634,2 K RON | 386,4 K RON | 774,5 K RON | ▲ 100,5% |
| Lichiditate curentă | 0,85 | 2,36 | 1,88 | ▼ 20,4% |
| Marjă netă (%) | 15,09 | 20,14 | 16,64 | ▼ 17,4% |
| Scor bonitate | 70 | 100 | 75 | ▼ 25,0% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri s-a menținut relativ stabilă în perioada analizată.
- •Compania a înregistrat profit net în 2025 (1,34 M RON).
- •Scorul de bonitate de 75/100 (Clasa A) indică un profil financiar sănătos.
- •Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 8,59 M RON.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2023–2025.