Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum
AG BUSINESS CONTAINERE ŞI ACOPERIŞURI SRL
Date generale
Adresă
România, Galaţi, Municipiul Galaţi, BASARABIEI, 55, A16, 1, 4, 13, 800002
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 5.887.864 RON | 6.478.094 RON | 6.355.913 RON | 96.956 RON | 122.181 RON | 2.703.019 RON | 625.663 RON | 2.077.356 RON | 563.864 RON | 2.145.970 RON | 1.012.382 RON | 833.030 RON | 0 RON | 6.815 RON | 23 |
| 2020 | 6.839.916 RON | 6.701.192 RON | 6.553.508 RON | 147.684 RON | 147.684 RON | 2.646.775 RON | 694.046 RON | 1.952.729 RON | 711.549 RON | 1.942.041 RON | 1.132.042 RON | 770.535 RON | 0 RON | 6.815 RON | 29 |
| 2021 | 7.011.125 RON | 8.036.481 RON | 7.966.537 RON | 23.859 RON | 69.944 RON | 3.940.671 RON | 1.135.307 RON | 2.805.364 RON | 711.613 RON | 3.230.388 RON | 1.871.294 RON | 799.631 RON | 0 RON | 1.330 RON | 31 |
| 2022 | 9.442.684 RON | 9.601.674 RON | 9.300.724 RON | 172.510 RON | 300.950 RON | 2.810.590 RON | 1.181.718 RON | 1.628.872 RON | 884.122 RON | 1.926.468 RON | 1.325.113 RON | 287.066 RON | 0 RON | 0 RON | 37 |
| 2023 | 5.584.002 RON | 6.586.815 RON | 6.517.730 RON | 47.642 RON | 69.085 RON | 3.675.613 RON | 1.092.629 RON | 2.582.984 RON | 931.765 RON | 2.743.848 RON | 2.064.117 RON | 507.860 RON | 0 RON | 0 RON | 14 |
| 2024 | 3.050.619 RON | 2.970.984 RON | 2.952.001 RON | 3.463 RON | 18.983 RON | 2.588.022 RON | 982.035 RON | 1.605.987 RON | 935.228 RON | 1.652.794 RON | 1.506.869 RON | 88.031 RON | 0 RON | 0 RON | 4 |
| 2025 | 3.163.350 RON | 2.698.885 RON | 2.688.170 RON | 965 RON | 10.715 RON | 2.027.758 RON | 944.604 RON | 1.083.154 RON | 936.194 RON | 1.091.564 RON | 898.938 RON | 172.475 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele
Locație pe hartă
Coduri CAEN (11)
- 2433 Producția de profile obținute la rece
- 2511 Fabricarea de construcții metalice și părți componente ale structurilor metalice
- 2512 Fabricarea de uși și ferestre din metal
- 2562 Fabricarea articolelor de feronerie
- 4321 Lucrări de instalații electrice
- 4322 Lucrări de instalații sanitare, de încălzire și de aer condiționat
- 4333 Lucrări de pardosire și placare a pereților
- 4334 Lucrări de vopsitorie, zugrăveli și montări de geamuri
- 4391 Activități de zidărie
- 4399 Alte lucrări speciale de construcții n.c.a.
- 7112 Activități de inginerie și consultanță tehnică legate de acestea
Lideri din domeniu
Top companii din Galaţi, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
2433 — Producția de profile obținute la rece
Top format din 6 companii din județul Galaţi. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2019–20251. Sumar Executiv
- •Lichiditate curentă sub 1.0 (0.99) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 5,89 M RON | 6,84 M RON | 7,01 M RON | 9,44 M RON | 5,58 M RON | 3,05 M RON | 3,16 M RON |
| Venituri totale | 6,48 M RON | 6,70 M RON | 8,04 M RON | 9,60 M RON | 6,59 M RON | 2,97 M RON | 2,70 M RON |
| Cheltuieli totale | 6,36 M RON | 6,55 M RON | 7,97 M RON | 9,30 M RON | 6,52 M RON | 2,95 M RON | 2,69 M RON |
| Rezultat net | 97,0 K RON | 147,7 K RON | 23,9 K RON | 172,5 K RON | 47,6 K RON | 3,5 K RON | 965 RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 3,40 M RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 0,99 | ≥ 1 | Slab |
| Lichiditate rapidă | 0,17 | ≥ 0.8 | Slab |
| Lichiditate imediată | 0,01 | ≥ 0.2 | Slab |
| Solvabilitate | 1,86 | ≥ 1 | Acceptabil |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 3,52 |
| Durata stocaj (zile) | 104 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 18,34 |
| Durata încasare (zile) | 20 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2019 | 2,15 M RON | 2,70 M RON | 79,4% |
| 2020 | 1,94 M RON | 2,65 M RON | 73,4% |
| 2021 | 3,23 M RON | 3,94 M RON | 82,0% |
| 2022 | 1,93 M RON | 2,81 M RON | 68,5% |
| 2023 | 2,74 M RON | 3,68 M RON | 74,7% |
| 2024 | 1,65 M RON | 2,59 M RON | 63,9% |
| 2025 | 1,09 M RON | 2,03 M RON | 53,8% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 5,89 M RON | 6,84 M RON | 7,01 M RON | 9,44 M RON | 5,58 M RON | 3,05 M RON | 3,16 M RON | ▲ 3,7% |
| Rezultat net | 97,0 K RON | 147,7 K RON | 23,9 K RON | 172,5 K RON | 47,6 K RON | 3,5 K RON | 965 RON | ▼ 72,1% |
| Total active | 2,70 M RON | 2,65 M RON | 3,94 M RON | 2,81 M RON | 3,68 M RON | 2,59 M RON | 2,03 M RON | ▼ 21,6% |
| Capitaluri proprii | 563,9 K RON | 711,5 K RON | 711,6 K RON | 884,1 K RON | 931,8 K RON | 935,2 K RON | 936,2 K RON | ▲ 0,1% |
| Datorii totale | 2,15 M RON | 1,94 M RON | 3,23 M RON | 1,93 M RON | 2,74 M RON | 1,65 M RON | 1,09 M RON | ▼ 34,0% |
| Lichiditate curentă | 0,97 | 1,01 | 0,87 | 0,85 | 0,94 | 0,97 | 0,99 | ▲ 2,1% |
| Marjă netă (%) | 1,65 | 2,16 | 0,34 | 1,83 | 0,85 | 0,11 | 0,03 | ▼ 72,7% |
| Scor bonitate | 50 | 70 | 43 | 63 | 50 | 55 | 63 | ▲ 14,5% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a scăzut față de 2019, reflectând o contracție a activității.
- •Compania a înregistrat profit net în 2025 (965 RON).
- •Scorul de bonitate de 63/100 (Clasa B) indică un risc mediu — monitorizare recomandată.
- •Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 3,40 M RON.
Riscuri identificate
- •Tendință de scădere a veniturilor operaționale.
- •Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
Recomandări
- •Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2025.