Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum
LESONOR CONSTRUCTII SRL
Date generale
Adresă
România, Bucureşti, Bucureşti Sectorul 2, GEORGE CONSTANTINESCU, 2C, 3, 20339, 2, Cladirea MG2, biroul nr. 10
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 1.136.687 RON | 1.279.696 RON | 522.034 RON | 747.655 RON | 757.662 RON | 4.165.302 RON | 1.011.924 RON | 3.153.378 RON | 1.603.812 RON | 2.561.969 RON | 0 RON | 3.150.745 RON | 0 RON | 479 RON | 1 |
| 2020 | 0 RON | 113.247 RON | 114.162 RON | −1.343 RON | −915 RON | 4.260.459 RON | 1.012.951 RON | 3.247.508 RON | 1.602.469 RON | 2.658.478 RON | 0 RON | 3.246.666 RON | 0 RON | 488 RON | 1 |
| 2021 | 2.497.875 RON | 2.603.132 RON | 589.012 RON | 1.993.568 RON | 2.014.120 RON | 3.882.107 RON | 541.924 RON | 3.340.183 RON | 2.966.037 RON | 916.566 RON | 0 RON | 3.338.095 RON | 0 RON | 496 RON | 1 |
| 2022 | 0 RON | 142.508 RON | 147.422 RON | −5.401 RON | −4.914 RON | 3.908.054 RON | 541.924 RON | 3.366.130 RON | 2.960.636 RON | 947.867 RON | 0 RON | 3.365.310 RON | 0 RON | 449 RON | 1 |
| 2023 | 0 RON | 126.418 RON | 90.949 RON | 35.469 RON | 35.469 RON | 6.624.853 RON | 3.205.410 RON | 3.419.443 RON | 5.659.590 RON | 965.752 RON | 0 RON | 3.419.243 RON | 0 RON | 489 RON | 1 |
| 2024 | 0 RON | 51.985 RON | 84.830 RON | −33.590 RON | −32.845 RON | 6.620.201 RON | 3.205.400 RON | 3.414.801 RON | 5.626.000 RON | 994.705 RON | 0 RON | 3.408.299 RON | 0 RON | 504 RON | 1 |
| 2025 | 0 RON | 126.247 RON | 45.204 RON | 77.347 RON | 81.043 RON | 6.736.923 RON | 3.205.400 RON | 3.531.523 RON | 5.703.346 RON | 1.034.100 RON | 0 RON | 3.531.325 RON | 0 RON | 523 RON | 1 |
Reprezentanți și administratori (3)
Date de contact
Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele
Locație pe hartă
Coduri CAEN (1)
Lideri din domeniu
Top companii din Bucureşti, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
6811 — Cumpărarea și vânzarea de bunuri imobiliare proprii
Top format din 1,065 companii din județul Bucureşti. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2019–20251. Sumar Executiv
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 1,14 M RON | 0 RON | 2,50 M RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON |
| Venituri totale | 1,28 M RON | 113,2 K RON | 2,60 M RON | 142,5 K RON | 126,4 K RON | 52,0 K RON | 126,2 K RON |
| Cheltuieli totale | 522,0 K RON | 114,2 K RON | 589,0 K RON | 147,4 K RON | 90,9 K RON | 84,8 K RON | 45,2 K RON |
| Rezultat net | 747,7 K RON | −1,3 K RON | 1,99 M RON | −5,4 K RON | 35,5 K RON | −33,6 K RON | 77,3 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): −324,8 K RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 3,42 | ≥ 1 | Bun |
| Lichiditate rapidă | 3,42 | ≥ 0.8 | Bun |
| Lichiditate imediată | 0,00 | ≥ 0.2 | Slab |
| Solvabilitate | 6,51 | ≥ 1 | Bun |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | – |
| Durata stocaj (zile) | – |
| Rotație creanțe (ori/an) | – |
| Durata încasare (zile) | – |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2019 | 2,56 M RON | 4,17 M RON | 61,5% |
| 2020 | 2,66 M RON | 4,26 M RON | 62,4% |
| 2021 | 916,6 K RON | 3,88 M RON | 23,6% |
| 2022 | 947,9 K RON | 3,91 M RON | 24,3% |
| 2023 | 965,8 K RON | 6,62 M RON | 14,6% |
| 2024 | 994,7 K RON | 6,62 M RON | 15,0% |
| 2025 | 1,03 M RON | 6,74 M RON | 15,4% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 1,14 M RON | 0 RON | 2,50 M RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | – |
| Rezultat net | 747,7 K RON | −1,3 K RON | 1,99 M RON | −5,4 K RON | 35,5 K RON | −33,6 K RON | 77,3 K RON | ▲ 330,3% |
| Total active | 4,17 M RON | 4,26 M RON | 3,88 M RON | 3,91 M RON | 6,62 M RON | 6,62 M RON | 6,74 M RON | ▲ 1,8% |
| Capitaluri proprii | 1,60 M RON | 1,60 M RON | 2,97 M RON | 2,96 M RON | 5,66 M RON | 5,63 M RON | 5,70 M RON | ▲ 1,4% |
| Datorii totale | 2,56 M RON | 2,66 M RON | 916,6 K RON | 947,9 K RON | 965,8 K RON | 994,7 K RON | 1,03 M RON | ▲ 4,0% |
| Lichiditate curentă | 1,23 | 1,22 | 3,64 | 3,55 | 3,54 | 3,43 | 3,42 | ▼ 0,5% |
| Marjă netă (%) | 65,77 | – | 79,81 | – | – | – | – | – |
| Scor bonitate | 72 | 45 | 95 | 60 | 67 | 60 | 67 | ▲ 11,7% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a scăzut față de 2019, reflectând o contracție a activității.
- •Compania a înregistrat profit net în 2025 (77,3 K RON).
- •Lichiditate curentă bună (3.42), compania dispune de resurse suficiente pentru obligații curente.
- •Scorul de bonitate de 67/100 (Clasa B) indică un risc mediu — monitorizare recomandată.
Riscuri identificate
- •Tendință de scădere a veniturilor operaționale.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2025.