Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum
RODBUN GRUP S.A.
Date generale
Adresă
România, Bucureşti, Bucureşti Sectorul 6, Timişoara, 26, 2, 61331, 6, IN CADRUL CLADIRII "PLAZA ROMANIA OFFICES"
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 497.623.973 RON | 527.666.408 RON | 503.639.871 RON | 19.947.582 RON | 24.026.537 RON | 577.501.358 RON | 100.912.468 RON | 476.588.890 RON | 99.313.851 RON | 481.445.768 RON | 117.582.217 RON | 348.315.304 RON | 0 RON | 3.258.261 RON | 243 |
| 2020 | 409.820.223 RON | 431.580.359 RON | 404.969.942 RON | 22.668.090 RON | 26.610.417 RON | 615.416.333 RON | 99.368.389 RON | 516.047.944 RON | 127.433.392 RON | 490.033.245 RON | 106.079.708 RON | 398.252.437 RON | 0 RON | 2.050.304 RON | 182 |
| 2021 | 639.296.315 RON | 645.770.948 RON | 601.834.360 RON | 38.458.509 RON | 43.936.588 RON | 721.511.898 RON | 91.353.674 RON | 630.158.224 RON | 165.443.636 RON | 563.951.315 RON | 127.934.007 RON | 479.333.570 RON | 0 RON | 7.883.053 RON | 208 |
| 2022 | 727.449.306 RON | 750.032.136 RON | 693.057.974 RON | 51.480.536 RON | 56.974.162 RON | 954.708.780 RON | 176.336.986 RON | 778.371.794 RON | 273.373.826 RON | 687.364.914 RON | 154.875.862 RON | 582.740.498 RON | 0 RON | 6.029.960 RON | 185 |
| 2023 | 795.603.840 RON | 835.528.685 RON | 781.573.241 RON | 47.257.254 RON | 53.955.444 RON | 1.046.694.234 RON | 185.134.050 RON | 861.560.184 RON | 320.461.496 RON | 734.568.868 RON | 186.515.580 RON | 648.488.934 RON | 0 RON | 8.336.130 RON | 152 |
| 2024 | 690.473.417 RON | 721.014.641 RON | 667.205.950 RON | 46.682.378 RON | 53.808.691 RON | 1.147.413.278 RON | 213.653.454 RON | 933.759.824 RON | 361.166.197 RON | 798.064.541 RON | 183.524.175 RON | 722.720.045 RON | 0 RON | 11.817.460 RON | 143 |
| 2025 | 769.306.653 RON | 841.514.243 RON | 761.746.420 RON | 70.928.644 RON | 79.767.823 RON | 1.329.676.356 RON | 289.472.284 RON | 1.040.204.072 RON | 408.644.343 RON | 927.206.197 RON | 214.213.739 RON | 790.100.764 RON | 0 RON | 6.174.184 RON | 139 |
Reprezentanți și administratori (4)
Date de contact
Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele
Locație pe hartă
Coduri CAEN (44)
- 0111 Cultivarea cerealelor (excluzând orezul), plantelor leguminoase și a plantelor oleaginoase
- 0119 Cultivarea altor plante din culturi nepermanente
- 0124 Cultivarea fructelor semințoase și sâmburoase
- 0125 Cultivarea altor pomi fructiferi, a arbuștilor fructiferi, căpșunilor și a nuciferelor
- 0130 Cultivarea plantelor pentru înmulțire
- 0161 Activități auxiliare pentru producția vegetală
- 0163 Activități după recoltare și pregătirea semințelor
- 0210 Silvicultură și alte activități forestiere
- 0220 Exploatarea forestieră
- 0240 Activități de servicii anexe silviculturii
- 3512 Producția de energie electrică din resurse regenerabile
- 3513 Transportul energiei electrice
- 3514 Distribuția energiei electrice
- 3515 Comercializarea energiei electrice
- 3516 Depozitarea energiei electrice
- 3811 Colectarea deșeurilor nepericuloase
- 3823 Alte activități de tartare a deșeurilor
- 4621 Comerț cu ridicata al cerealelor, semințelor, furajelor și tutunului neprelucrat
- 4671 Comerț cu ridicata al autovehiculelor
- 4685 Comerț cu ridicata al produselor chimice
- 4690 Comerț cu ridicata nespecializat
- 4711 Comerț cu amănuntul nespecializat, cu vânzare predominantă de produse alimentare, băuturi și tutun
- 4712 Comerț cu amănuntul nespecializat, cu vânzare predominantă de produse nealimentare
- 4778 Comerț cu amănuntul al altor bunuri noi
- 4782 Comerț cu amănuntul al pieselor și accesoriilor pentru autovehicule
- 4941 Transporturi rutiere de mărfuri
- 5210 Depozitări
- 5224 Manipulări
- 6310 Prelucrarea datelor, administrarea paginilor web și activități conexe
- 6492 Alte activități de creditare
- 6811 Cumpărarea și vânzarea de bunuri imobiliare proprii
- 6820 închirierea și subînchirierea bunurilor imobiliare proprii sau închiriate
- 6920 Activități de contabilitate și audit financiar; consultanță în domeniul fiscal
- 7010 Activități ale direcțiilor(centralelor), birourilor administrative centralizate
- 7020 Activități de consultanță în afaceri și management
- 7499 Alte activități profesionale, stiințifice și tehnice n.c.a.
- 7711 Activități de închiriere și leasing cu autoturisme și autovehicule rutiere ușoare
- 7731 Activități de închiriere și leasing cu mașini și echipamente agricole
- 7733 Activități de închiriere și leasing cu mașini și echipamente de birou (inclusiv calculatoare)
- 7820 Activități ale agențiilor de plasare temporară a forței de muncă și furnizarea altor resurse umane
- 8210 Activități de secretariat și servicii suport
- 8230 Activități de organizare a expozițiilor, târgurilor și congreselor
- 8299 Alte activități de servicii suport pentru întreprinderi n.c.a.
- 8559 Alte forme de învățământ n.c.a.
Lideri din domeniu
Top companii din Bucureşti, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
4621 — Comerț cu ridicata al cerealelor, semințelor, furajelor și tutunului neprelucrat
Top format din 193 companii din județul Bucureşti. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2019–20251. Sumar Executiv
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 497,62 M RON | 409,82 M RON | 639,30 M RON | 727,45 M RON | 795,60 M RON | 690,47 M RON | 769,31 M RON |
| Venituri totale | 527,67 M RON | 431,58 M RON | 645,77 M RON | 750,03 M RON | 835,53 M RON | 721,01 M RON | 841,51 M RON |
| Cheltuieli totale | 503,64 M RON | 404,97 M RON | 601,83 M RON | 693,06 M RON | 781,57 M RON | 667,21 M RON | 761,75 M RON |
| Rezultat net | 19,95 M RON | 22,67 M RON | 38,46 M RON | 51,48 M RON | 47,26 M RON | 46,68 M RON | 70,93 M RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 866,03 M RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 1,12 | ≥ 1 | Acceptabil |
| Lichiditate rapidă | 0,89 | ≥ 0.8 | Acceptabil |
| Lichiditate imediată | 0,04 | ≥ 0.2 | Slab |
| Solvabilitate | 1,43 | ≥ 1 | Acceptabil |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 3,59 |
| Durata stocaj (zile) | 102 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 0,97 |
| Durata încasare (zile) | 375 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2019 | 481,45 M RON | 577,50 M RON | 83,4% |
| 2020 | 490,03 M RON | 615,42 M RON | 79,6% |
| 2021 | 563,95 M RON | 721,51 M RON | 78,2% |
| 2022 | 687,36 M RON | 954,71 M RON | 72,0% |
| 2023 | 734,57 M RON | 1.046,69 M RON | 70,2% |
| 2024 | 798,06 M RON | 1.147,41 M RON | 69,6% |
| 2025 | 927,21 M RON | 1.329,68 M RON | 69,7% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 497,62 M RON | 409,82 M RON | 639,30 M RON | 727,45 M RON | 795,60 M RON | 690,47 M RON | 769,31 M RON | ▲ 11,4% |
| Rezultat net | 19,95 M RON | 22,67 M RON | 38,46 M RON | 51,48 M RON | 47,26 M RON | 46,68 M RON | 70,93 M RON | ▲ 51,9% |
| Total active | 577,50 M RON | 615,42 M RON | 721,51 M RON | 954,71 M RON | 1.046,69 M RON | 1.147,41 M RON | 1.329,68 M RON | ▲ 15,9% |
| Capitaluri proprii | 99,31 M RON | 127,43 M RON | 165,44 M RON | 273,37 M RON | 320,46 M RON | 361,17 M RON | 408,64 M RON | ▲ 13,1% |
| Datorii totale | 481,45 M RON | 490,03 M RON | 563,95 M RON | 687,36 M RON | 734,57 M RON | 798,06 M RON | 927,21 M RON | ▲ 16,2% |
| Lichiditate curentă | 0,99 | 1,05 | 1,12 | 1,13 | 1,17 | 1,17 | 1,12 | ▼ 4,1% |
| Marjă netă (%) | 4,01 | 5,53 | 6,02 | 7,08 | 5,94 | 6,76 | 9,22 | ▲ 36,4% |
| Scor bonitate | 50 | 70 | 75 | 75 | 75 | 60 | 75 | ▲ 25,0% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a crescut semnificativ față de 2019, indicând o extindere a activității.
- •Compania a înregistrat profit net în 2025 (70,93 M RON).
- •Scorul de bonitate de 75/100 (Clasa A) indică un profil financiar sănătos.
- •Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 866,03 M RON.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2025.