Publicitate

BLACK SEA CONSTRUCT SRL

CUI: 18277439 J2006000047137 SRL Constanţa, Municipiul Mangalia
Funcțiune

Date generale

CUI (cod unic de înregistrare) 18277439
Cod înmatriculare J2006000047137
EUID ROONRC.J2006000047137
Data înmatriculării 2006-01-12
Formă juridică SRL
Stare Funcțiune
Ani de activitate 20 ani
Salariați (2025) 2 angajați

Adresă

România, Constanţa, Municipiul Mangalia, Str. CONSTANTEI, 1, 15, 2, 10

Țară: România
Județ: Constanţa
Localitate: Municipiul Mangalia
Sector: 0
Stradă: Str. CONSTANTEI
Număr: 1
Bloc: 15
Etaj: 2
Apartament: 10

Date de bilanț 2019–2024

An Cifra de afaceri Venituri totale Cheltuieli totale Profit / Pierdere net Profit / Pierdere brut Active totale Active imobilizate Active circulante Capitaluri Datorii Stocuri Creanțe Venituri în avans Cheltuieli în avans Nr. salariați
2023 366.816 RON 392.660 RON 340.660 RON 48.648 RON 52.000 RON 364.885 RON 269.000 RON 95.885 RON 161.188 RON 210.315 RON 2.657 RON 18.008 RON 0 RON 6.618 RON 1
2024 324.272 RON 325.475 RON 485.301 RON −169.590 RON −159.826 RON 289.154 RON 199.926 RON 89.228 RON −8.839 RON 302.163 RON 23.942 RON 44.693 RON 0 RON 4.170 RON 2
2025 365.767 RON 372.566 RON 489.791 RON −127.827 RON −117.225 RON 322.135 RON 212.269 RON 109.866 RON 7.586 RON 578.775 RON 1.841 RON 94.393 RON 0 RON 264.226 RON 2

Reprezentanți și administratori (1)

MACOVEI CLAUDIU-SEBASTIAN
administrator
Constanţa, România
Pagina administratorului

Date de contact

Autentificare

Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele

Locație pe hartă

Deschide în Google Maps

Coduri CAEN (12)

Lideri din domeniu

Top companii din Constanţa, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).

Top format din 425 companii din județul Constanţa. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).

Raport Economico-Financiar

2023–2025

1. Sumar Executiv

Alerte identificate pentru 2025
  • Lichiditate curentă sub 1.0 (0.19) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
  • Pierdere netă înregistrată în 2025 (−127.827 RON)
  • Grad ridicat de îndatorare: 179.7% din active finanțate din datorii
Cifra de Afaceri 2025
365,8 K RON
Rezultat Net 2025
−127,8 K RON
Total Active 2025
322,1 K RON
Scor Bonitate
33/100
C
Risc Ridicat — Clasa C
Scor bonitate: 33/100

2. Analiza Rezultatelor Financiare

Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli

Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)

An 202320242025
Cifra de afaceri 366,8 K RON 324,3 K RON 365,8 K RON
Venituri totale 392,7 K RON 325,5 K RON 372,6 K RON
Cheltuieli totale 340,7 K RON 485,3 K RON 489,8 K RON
Rezultat net 48,6 K RON −169,6 K RON −127,8 K RON

3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor

Figura 3 — Tendința anuală

Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 351,2 K RON

4. Capitaluri Proprii și Datorii

Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii

5. Lichiditate și Solvabilitate

Figura 5 — Indicatori de Lichiditate

Praguri: 1.0 (minim)   2.0 (optim)

Valori 2025

IndicatorValoarePragStatus
Lichiditate curentă 0,19 ≥ 1 Slab
Lichiditate rapidă 0,19 ≥ 0.8 Slab
Lichiditate imediată 0,02 ≥ 0.2 Slab
Solvabilitate 0,56 ≥ 1 Slab

6. Structura Activelor (2025)

Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante

Active imobilizate212,3 K RON (65.9%)
Active circulante109,9 K RON (34.1%)

Figura 6b — Componente Active Circulante

Stocuri1,8 K RON
Creanțe94,4 K RON
Numerar13,6 K RON

7. Indicatori de Activitate

Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar

Indicatori rotație (2025)

IndicatorValoare
Rotație stocuri (ori/an) 198,68
Durata stocaj (zile) 2
Rotație creanțe (ori/an) 3,87
Durata încasare (zile) 94

8. Marje de Profitabilitate

Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri

Figura 9 — Marje procentuale (%)

Marjă brută
-32,1%
Marjă netă
-35,0%
ROA
-39,7%

9. Analiza Datoriilor

Figura 10 — Datorii vs. Total Active

AnDatoriiTotal activeRată îndatorare
2023 210,3 K RON 364,9 K RON 57,6%
2024 302,2 K RON 289,2 K RON 104,5%
2025 578,8 K RON 322,1 K RON 179,7%

10. Scor de Bonitate și Risc

Figura 11 — Scor bonitate 2025

33
din 100 puncte
Clasa C — Risc Ridicat
Lichiditate — Critică (LC < 0.5) 3/25
Capital — Slabă (capitaluri pozitive mici) 8/25
Profitabilitate — Critică (pierdere netă) 2/25
Tendinta — Tendință majoritar pozitivă 20/25

Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate

11. Analiza Tendințelor

Indicator 202320242025 YoY
Cifra de afaceri 366,8 K RON 324,3 K RON 365,8 K RON ▲ 12,8%
Rezultat net 48,6 K RON −169,6 K RON −127,8 K RON ▲ 24,6%
Total active 364,9 K RON 289,2 K RON 322,1 K RON ▲ 11,4%
Capitaluri proprii 161,2 K RON −8,8 K RON 7,6 K RON ▲ 185,8%
Datorii totale 210,3 K RON 302,2 K RON 578,8 K RON ▲ 91,5%
Lichiditate curentă 0,46 0,30 0,19 ▼ 35,7%
Marjă netă (%) 13,26 -52,30 -34,95 ▲ 33,2%
Scor bonitate 60 12 33 ▲ 175,0%

12. Concluzii, Riscuri și Recomandări

Concluzii

  • Cifra de afaceri s-a menținut relativ stabilă în perioada analizată.

Riscuri identificate

  • Compania înregistrează pierdere netă în 2025, ceea ce erodează capitalurile proprii.
  • Capitalurile proprii sunt pozitive, dar foarte reduse față de total active — grad ridicat de vulnerabilitate.
  • Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
  • Grad de îndatorare de 179.7% — vulnerabilitate ridicată la variații de dobânzi și crize de lichiditate.
  • Scor de bonitate scăzut (33/100, Clasa C) — risc financiar semnificativ.

Recomandări

  • Reducerea costurilor operaționale și identificarea surselor de venituri suplimentare.
  • Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.
  • Diversificarea surselor de finanțare și reducerea dependenței de capital de împrumut.

Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2023–2025.

Publicitate