Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum
ARES GRUP DISTRIBUTION SRL
Date generale
Adresă
România, Bacău, Sat Baraţi, Comuna Mărgineni, BARAŢI, FN, 607316, (în incinta Autobazei PAMBAC)
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 24.350 RON | 24.350 RON | 22.433 RON | 1.186 RON | 1.917 RON | 35.624 RON | 0 RON | 35.624 RON | 7.314 RON | 28.310 RON | 0 RON | 35.660 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2020 | 140 RON | 140 RON | 1.348 RON | −1.212 RON | −1.208 RON | 9.746 RON | 0 RON | 9.746 RON | 6.102 RON | 3.644 RON | 50 RON | 8.517 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2021 | 634.432 RON | 767.258 RON | 742.806 RON | 1.894 RON | 24.452 RON | 433.161 RON | 216.923 RON | 216.238 RON | 7.996 RON | 5.165 RON | 10.526 RON | 113.681 RON | 420.000 RON | 0 RON | 0 |
| 2022 | 3.841.206 RON | 4.127.084 RON | 3.946.659 RON | 145.345 RON | 180.425 RON | 207.900 RON | 37.800 RON | 170.100 RON | 153.341 RON | 4.559 RON | 10.533 RON | 157.954 RON | 50.000 RON | 0 RON | 1 |
| 2023 | 0 RON | 47.464 RON | 172.104 RON | −125.115 RON | −124.640 RON | 36.699.344 RON | 19.438.631 RON | 17.260.713 RON | 28.226 RON | 15.795.390 RON | 15.387.086 RON | 66.285 RON | 23.475.728 RON | 2.600.000 RON | 1 |
| 2024 | 14.453.981 RON | 14.453.984 RON | 15.427.087 RON | −1.025.532 RON | −973.103 RON | 19.456.910 RON | 19.434.925 RON | 21.985 RON | −997.306 RON | 562.288 RON | 41.755 RON | −58.304 RON | 23.491.928 RON | 3.600.000 RON | 1 |
| 2025 | −109.350 RON | −109.349 RON | 14.586 RON | −123.935 RON | −123.935 RON | 1.858.670 RON | 19.432.146 RON | −17.573.476 RON | −1.121.240 RON | 437.732 RON | 156.524 RON | −17.745.894 RON | 6.142.178 RON | 3.600.000 RON | 2 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele
Locație pe hartă
Coduri CAEN (2)
Lideri din domeniu
Top companii din Bacău, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
4617 — Intermedieri în comerțul cu produse alimentare, băuturi și tutun
Top format din 18 companii din județul Bacău. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2019–20251. Sumar Executiv
- •Capitaluri proprii negative (−1.121.240 RON) — datoriile depășesc activele
- •Lichiditate curentă sub 1.0 (-40.15) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
- •Pierdere netă înregistrată în 2025 (−123.935 RON)
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 24,4 K RON | 140 RON | 634,4 K RON | 3,84 M RON | 0 RON | 14,45 M RON | −109,4 K RON |
| Venituri totale | 24,4 K RON | 140 RON | 767,3 K RON | 4,13 M RON | 47,5 K RON | 14,45 M RON | −109,3 K RON |
| Cheltuieli totale | 22,4 K RON | 1,3 K RON | 742,8 K RON | 3,95 M RON | 172,1 K RON | 15,43 M RON | 14,6 K RON |
| Rezultat net | 1,2 K RON | −1,2 K RON | 1,9 K RON | 145,3 K RON | −125,1 K RON | −1,03 M RON | −123,9 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 6,67 M RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | -40,15 | ≥ 1 | Slab |
| Lichiditate rapidă | -40,50 | ≥ 0.8 | Slab |
| Lichiditate imediată | 0,04 | ≥ 0.2 | Slab |
| Solvabilitate | 4,25 | ≥ 1 | Bun |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | – |
| Durata stocaj (zile) | – |
| Rotație creanțe (ori/an) | – |
| Durata încasare (zile) | – |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2019 | 28,3 K RON | 35,6 K RON | 79,5% |
| 2020 | 3,6 K RON | 9,7 K RON | 37,4% |
| 2021 | 5,2 K RON | 433,2 K RON | 1,2% |
| 2022 | 4,6 K RON | 207,9 K RON | 2,2% |
| 2023 | 15,80 M RON | 36,70 M RON | 43,0% |
| 2024 | 562,3 K RON | 19,46 M RON | 2,9% |
| 2025 | 437,7 K RON | 1,86 M RON | 23,6% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 24,4 K RON | 140 RON | 634,4 K RON | 3,84 M RON | 0 RON | 14,45 M RON | −109,4 K RON | ▼ 100,8% |
| Rezultat net | 1,2 K RON | −1,2 K RON | 1,9 K RON | 145,3 K RON | −125,1 K RON | −1,03 M RON | −123,9 K RON | ▲ 87,9% |
| Total active | 35,6 K RON | 9,7 K RON | 433,2 K RON | 207,9 K RON | 36,70 M RON | 19,46 M RON | 1,86 M RON | ▼ 90,4% |
| Capitaluri proprii | 7,3 K RON | 6,1 K RON | 8,0 K RON | 153,3 K RON | 28,2 K RON | −997,3 K RON | −1,12 M RON | ▼ 12,4% |
| Datorii totale | 28,3 K RON | 3,6 K RON | 5,2 K RON | 4,6 K RON | 15,80 M RON | 562,3 K RON | 437,7 K RON | ▼ 22,2% |
| Lichiditate curentă | 1,26 | 2,67 | 41,87 | 37,31 | 1,09 | 0,04 | -40,15 | ▼ 102.777,0% |
| Marjă netă (%) | 4,87 | -865,71 | 0,30 | 3,78 | – | -7,10 | – | – |
| Scor bonitate | 57 | 64 | 73 | 85 | 33 | 12 | 22 | ▲ 83,3% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a scăzut față de 2019, reflectând o contracție a activității.
- •Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 6,67 M RON.
Riscuri identificate
- •Tendință de scădere a veniturilor operaționale.
- •Compania înregistrează pierdere netă în 2025, ceea ce erodează capitalurile proprii.
- •Capitalurile proprii negative — pasivele depășesc activele.
- •Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
- •Scor de bonitate scăzut (22/100, Clasa D) — risc financiar semnificativ.
Recomandări
- •Reducerea costurilor operaționale și identificarea surselor de venituri suplimentare.
- •Necesară majorare de capital sau restructurare a datoriilor pentru redresare financiară.
- •Consultarea unui specialist în restructurare financiară.
- •Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2025.