EUROPAPIER ROMANIA SRL
Date generale
Adresă
România, Ilfov, Sat Dragomireşti-Deal, Comuna Dragomireşti-Vale, Maria-Laura, 7-11
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2023 | 141.345.509 RON | 144.904.871 RON | 140.531.769 RON | 4.114.640 RON | 4.373.102 RON | 49.877.829 RON | 1.570.497 RON | 48.307.332 RON | 36.452.798 RON | 13.846.140 RON | 15.704.797 RON | 30.733.509 RON | 10.751 RON | 1.286.864 RON | 54 |
| 2024 | 158.639.190 RON | 162.305.411 RON | 159.323.919 RON | 2.607.412 RON | 2.981.492 RON | 53.699.880 RON | 1.947.445 RON | 51.752.435 RON | 39.060.211 RON | 14.723.949 RON | 18.821.118 RON | 30.039.543 RON | 9.735 RON | 914.340 RON | 54 |
| 2025 | 138.722.504 RON | 142.830.861 RON | 141.695.142 RON | 994.972 RON | 1.135.719 RON | 50.568.495 RON | 1.622.596 RON | 48.945.899 RON | 39.055.182 RON | 11.812.549 RON | 16.469.144 RON | 25.837.346 RON | 7.680 RON | 568.130 RON | 52 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele
Locație pe hartă
Coduri CAEN (17)
- 4322 Lucrări de instalații sanitare, de încălzire și de aer condiționat
- 4618 Intermedieri în comerțul specializat în vânzarea produselor cu caracter specific, n.c.a.
- 4619 Intermedieri în comerțul cu produse diverse
- 4642 Comerț cu ridicata al îmbrăcămintei și încălțămintei
- 4643 Comerț cu ridicata al aparatelor electrice de uz gospodăresc, al aparatelor de radio și televizoarelor
- 4644 Comerț cu ridicata al produselor din ceramică, sticlărie, și produse de întreținere
- 4645 Comerț cu ridicata al produselor cosmetice și de parfumerie
- 4649 Comerț cu ridicata al altor bunuri de uz gospodăresc
- 4683 Comerț cu ridicata al materialului lemnos și a materialelor de construcție și echipamentelor sanitare
- 4684 Comerț cu ridicata al echipamentelor și furniturilor de fierărie pentru instalații sanitare și de încălzire
- 4686 Comerț cu ridicata al altor produse intermediare
- 4690 Comerț cu ridicata nespecializat
- 4941 Transporturi rutiere de mărfuri
- 5210 Depozitări
- 5224 Manipulări
- 9522 Repararea și întreținerea dispozitivelor de uz gospodăresc și a echipamentelor pentru casă și grădină
- 9529 Repararea și întreținerea articolelor de uz personal și gospodăresc n.c.a.
Lideri din domeniu
Top companii din Ilfov, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
4686 — Comerț cu ridicata al altor produse intermediare
Top format din 12 companii din județul Ilfov. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2023–20251. Sumar Executiv
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 141,35 M RON | 158,64 M RON | 138,72 M RON |
| Venituri totale | 144,90 M RON | 162,31 M RON | 142,83 M RON |
| Cheltuieli totale | 140,53 M RON | 159,32 M RON | 141,70 M RON |
| Rezultat net | 4,11 M RON | 2,61 M RON | 995,0 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 143,61 M RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 4,14 | ≥ 1 | Bun |
| Lichiditate rapidă | 2,75 | ≥ 0.8 | Bun |
| Lichiditate imediată | 0,55 | ≥ 0.2 | Bun |
| Solvabilitate | 4,28 | ≥ 1 | Bun |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 8,42 |
| Durata stocaj (zile) | 43 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 5,37 |
| Durata încasare (zile) | 68 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2023 | 13,85 M RON | 49,88 M RON | 27,8% |
| 2024 | 14,72 M RON | 53,70 M RON | 27,4% |
| 2025 | 11,81 M RON | 50,57 M RON | 23,4% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 141,35 M RON | 158,64 M RON | 138,72 M RON | ▼ 12,6% |
| Rezultat net | 4,11 M RON | 2,61 M RON | 995,0 K RON | ▼ 61,8% |
| Total active | 49,88 M RON | 53,70 M RON | 50,57 M RON | ▼ 5,8% |
| Capitaluri proprii | 36,45 M RON | 39,06 M RON | 39,06 M RON | ▼ 0,0% |
| Datorii totale | 13,85 M RON | 14,72 M RON | 11,81 M RON | ▼ 19,8% |
| Lichiditate curentă | 3,49 | 3,51 | 4,14 | ▲ 17,9% |
| Marjă netă (%) | 2,91 | 1,64 | 0,72 | ▼ 56,1% |
| Scor bonitate | 77 | 85 | 77 | ▼ 9,4% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri s-a menținut relativ stabilă în perioada analizată.
- •Compania a înregistrat profit net în 2025 (995,0 K RON).
- •Lichiditate curentă bună (4.14), compania dispune de resurse suficiente pentru obligații curente.
- •Scorul de bonitate de 77/100 (Clasa A) indică un profil financiar sănătos.
- •Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 143,61 M RON.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2023–2025.