Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum
PLATINA PROPERTIES SRL
Date generale
Adresă
România, Bucureşti, Bucureşti Sectorul 1, POLONĂ, 43, 5, 2, 10493, 1
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 0 RON | 10.292 RON | 574.532 RON | −564.232 RON | −564.240 RON | 402.017 RON | 0 RON | 402.017 RON | −1.039.331 RON | 1.441.348 RON | 382.822 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2020 | 0 RON | 5.607 RON | 47.038 RON | −41.431 RON | −41.431 RON | 402.367 RON | 0 RON | 402.367 RON | −1.080.762 RON | 1.483.129 RON | 382.822 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2021 | 0 RON | 4.224 RON | 41.143 RON | −36.919 RON | −36.919 RON | 389.418 RON | 0 RON | 389.418 RON | −1.117.681 RON | 1.507.099 RON | 382.822 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2022 | 0 RON | 39.591 RON | 62.570 RON | −22.981 RON | −22.979 RON | 395.437 RON | 0 RON | 395.437 RON | −1.140.662 RON | 1.536.099 RON | 382.822 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2023 | 0 RON | 26.052 RON | 45.041 RON | −18.989 RON | −18.989 RON | 399.238 RON | 0 RON | 399.238 RON | −1.159.652 RON | 1.558.890 RON | 382.822 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2024 | 0 RON | 4.560 RON | 7.738 RON | −3.178 RON | −3.178 RON | 401.988 RON | 0 RON | 401.988 RON | −1.162.830 RON | 1.564.818 RON | 382.822 RON | 452 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2025 | 0 RON | 467 RON | 43.179 RON | −42.712 RON | −42.712 RON | 398.408 RON | 0 RON | 398.408 RON | −1.205.541 RON | 1.603.949 RON | 382.822 RON | 484 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
Reprezentanți și administratori (2)
Date de contact
Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele
Locație pe hartă
Lideri din domeniu
Top companii din Bucureşti, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
6810 — Cumpărarea şi vânzarea de bunuri imobiliare proprii
Top format din 1,444 companii din județul Bucureşti. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2019–20251. Sumar Executiv
- •Capitaluri proprii negative (−1.205.541 RON) — datoriile depășesc activele
- •Lichiditate curentă sub 1.0 (0.25) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
- •Pierdere netă înregistrată în 2025 (−42.712 RON)
- •Grad ridicat de îndatorare: 402.6% din active finanțate din datorii
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON |
| Venituri totale | 10,3 K RON | 5,6 K RON | 4,2 K RON | 39,6 K RON | 26,1 K RON | 4,6 K RON | 467 RON |
| Cheltuieli totale | 574,5 K RON | 47,0 K RON | 41,1 K RON | 62,6 K RON | 45,0 K RON | 7,7 K RON | 43,2 K RON |
| Rezultat net | −564,2 K RON | −41,4 K RON | −36,9 K RON | −23,0 K RON | −19,0 K RON | −3,2 K RON | −42,7 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 0 RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 0,25 | ≥ 1 | Slab |
| Lichiditate rapidă | 0,01 | ≥ 0.8 | Slab |
| Lichiditate imediată | 0,01 | ≥ 0.2 | Slab |
| Solvabilitate | 0,25 | ≥ 1 | Slab |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | – |
| Durata stocaj (zile) | – |
| Rotație creanțe (ori/an) | – |
| Durata încasare (zile) | – |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2019 | 1,44 M RON | 402,0 K RON | 358,5% |
| 2020 | 1,48 M RON | 402,4 K RON | 368,6% |
| 2021 | 1,51 M RON | 389,4 K RON | 387,0% |
| 2022 | 1,54 M RON | 395,4 K RON | 388,5% |
| 2023 | 1,56 M RON | 399,2 K RON | 390,5% |
| 2024 | 1,56 M RON | 402,0 K RON | 389,3% |
| 2025 | 1,60 M RON | 398,4 K RON | 402,6% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | – |
| Rezultat net | −564,2 K RON | −41,4 K RON | −36,9 K RON | −23,0 K RON | −19,0 K RON | −3,2 K RON | −42,7 K RON | ▼ 1.244,0% |
| Total active | 402,0 K RON | 402,4 K RON | 389,4 K RON | 395,4 K RON | 399,2 K RON | 402,0 K RON | 398,4 K RON | ▼ 0,9% |
| Capitaluri proprii | −1,04 M RON | −1,08 M RON | −1,12 M RON | −1,14 M RON | −1,16 M RON | −1,16 M RON | −1,21 M RON | ▼ 3,7% |
| Datorii totale | 1,44 M RON | 1,48 M RON | 1,51 M RON | 1,54 M RON | 1,56 M RON | 1,56 M RON | 1,60 M RON | ▲ 2,5% |
| Lichiditate curentă | 0,28 | 0,27 | 0,26 | 0,26 | 0,26 | 0,26 | 0,25 | ▼ 3,3% |
| Marjă netă (%) | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Scor bonitate | 22 | 22 | 22 | 22 | 22 | 30 | 15 | ▼ 50,0% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri s-a menținut relativ stabilă în perioada analizată.
Riscuri identificate
- •Compania înregistrează pierdere netă în 2025, ceea ce erodează capitalurile proprii.
- •Capitalurile proprii negative — pasivele depășesc activele.
- •Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
- •Grad de îndatorare de 402.6% — vulnerabilitate ridicată la variații de dobânzi și crize de lichiditate.
- •Scor de bonitate scăzut (15/100, Clasa D) — risc financiar semnificativ.
Recomandări
- •Reducerea costurilor operaționale și identificarea surselor de venituri suplimentare.
- •Necesară majorare de capital sau restructurare a datoriilor pentru redresare financiară.
- •Consultarea unui specialist în restructurare financiară.
- •Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.
- •Diversificarea surselor de finanțare și reducerea dependenței de capital de împrumut.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2025.