COSMALEX TRANS SRL
Date generale
Adresă
România, Braşov, Municipiul Braşov, ZIZINULUI, 109Bis
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2023 | 29.668 RON | 30.262 RON | 24.930 RON | 4.496 RON | 5.332 RON | 362.049 RON | 357.337 RON | 4.712 RON | 273.038 RON | 89.574 RON | 0 RON | 762 RON | 0 RON | 563 RON | 0 |
| 2024 | 29.851 RON | 31.041 RON | 24.029 RON | 5.690 RON | 7.012 RON | 365.387 RON | 346.810 RON | 18.577 RON | 278.728 RON | 86.659 RON | 0 RON | 760 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2025 | 30.218 RON | 31.409 RON | 12.127 RON | 16.413 RON | 19.282 RON | 370.362 RON | 336.282 RON | 34.080 RON | 295.142 RON | 87.137 RON | 0 RON | 760 RON | 0 RON | 11.917 RON | 0 |
Reprezentanți și administratori (2)
Date de contact
Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele
Locație pe hartă
Coduri CAEN (4)
Lideri din domeniu
Top companii din Braşov, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
4931 — Transporturi terestre de pasageri, pe bază de grafic
Top format din 37 companii din județul Braşov. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2023–20251. Sumar Executiv
- •Lichiditate curentă sub 1.0 (0.39) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 29,7 K RON | 29,9 K RON | 30,2 K RON |
| Venituri totale | 30,3 K RON | 31,0 K RON | 31,4 K RON |
| Cheltuieli totale | 24,9 K RON | 24,0 K RON | 12,1 K RON |
| Rezultat net | 4,5 K RON | 5,7 K RON | 16,4 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 30,5 K RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 0,39 | ≥ 1 | Slab |
| Lichiditate rapidă | 0,39 | ≥ 0.8 | Slab |
| Lichiditate imediată | 0,38 | ≥ 0.2 | Acceptabil |
| Solvabilitate | 4,25 | ≥ 1 | Bun |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | – |
| Durata stocaj (zile) | – |
| Rotație creanțe (ori/an) | 39,76 |
| Durata încasare (zile) | 9 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2023 | 89,6 K RON | 362,0 K RON | 24,7% |
| 2024 | 86,7 K RON | 365,4 K RON | 23,7% |
| 2025 | 87,1 K RON | 370,4 K RON | 23,5% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 29,7 K RON | 29,9 K RON | 30,2 K RON | ▲ 1,2% |
| Rezultat net | 4,5 K RON | 5,7 K RON | 16,4 K RON | ▲ 188,5% |
| Total active | 362,0 K RON | 365,4 K RON | 370,4 K RON | ▲ 1,4% |
| Capitaluri proprii | 273,0 K RON | 278,7 K RON | 295,1 K RON | ▲ 5,9% |
| Datorii totale | 89,6 K RON | 86,7 K RON | 87,1 K RON | ▲ 0,6% |
| Lichiditate curentă | 0,05 | 0,21 | 0,39 | ▲ 82,4% |
| Marjă netă (%) | 15,15 | 19,06 | 54,32 | ▲ 185,0% |
| Scor bonitate | 65 | 73 | 73 | ▲ 0,0% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri s-a menținut relativ stabilă în perioada analizată.
- •Compania a înregistrat profit net în 2025 (16,4 K RON).
- •Scorul de bonitate de 73/100 (Clasa A) indică un profil financiar sănătos.
- •Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 30,5 K RON.
Riscuri identificate
- •Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
Recomandări
- •Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2023–2025.