Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum
SOLTIA S.R.L.
Date generale
Adresă
România, Olt, Sat Tia Mare, Comuna Tia Mare, MIHAI VITEAZUL, 19, Constructia C1, Construcția C2
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2023 | 3.199.252 RON | 3.378.482 RON | 2.965.872 RON | 355.874 RON | 412.610 RON | 3.007.617 RON | 1.060.510 RON | 1.947.107 RON | 1.101.425 RON | 1.814.738 RON | 1.256.075 RON | 277.510 RON | 105.130 RON | 13.676 RON | 3 |
| 2024 | 3.192.838 RON | 3.251.026 RON | 2.974.185 RON | 236.285 RON | 276.841 RON | 2.785.253 RON | 1.009.302 RON | 1.775.951 RON | 1.337.710 RON | 1.437.587 RON | 1.368.576 RON | 149.046 RON | 21.130 RON | 11.174 RON | 3 |
| 2025 | 3.411.442 RON | 3.711.830 RON | 3.185.981 RON | 444.337 RON | 525.849 RON | 3.008.256 RON | 956.032 RON | 2.052.224 RON | 982.048 RON | 2.020.128 RON | 1.758.438 RON | 93.341 RON | 21.130 RON | 15.050 RON | 5 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele
Locație pe hartă
Coduri CAEN (27)
- 4360 Servicii de intermediere pentru lucrări speciale de construcții
- 4613 Intermedieri în comerțul cu material lemnos și materiale de construcții
- 4614 Intermedieri în comerțul cu mașini, echipamente industriale, nave și avioane
- 4615 Intermedieri în comerțul cu mobilă, articole de menaj și de fierărie
- 4619 Intermedieri în comerțul cu produse diverse
- 4662 Comerț cu ridicata al mașinilor-unelte
- 4664 Comerț cu ridicata al altor mașini și echipamente
- 4685 Comerț cu ridicata al produselor chimice
- 4686 Comerț cu ridicata al altor produse intermediare
- 4690 Comerț cu ridicata nespecializat
- 4712 Comerț cu amănuntul nespecializat, cu vânzare predominantă de produse nealimentare
- 4752 Comerț cu amănuntul al articolelor de fierărie, al materialelor de construcții, al articolelor din sticlă și a celor pentru vopsit
- 4753 Comerț cu amănuntul al covoarelor, carpetelor, tapetelor și a altor acoperitoare de podea
- 4754 Comerț cu amănuntul al articolelor și aparatelor electrocasnice
- 4755 Comerț cu amănuntul al mobilei, al articolelor de iluminat și al altor articole de uz casnic n.c.a.
- 4782 Comerț cu amănuntul al pieselor și accesoriilor pentru autovehicule
- 4942 Servicii de mutare
- 5224 Manipulări
- 6811 Cumpărarea și vânzarea de bunuri imobiliare proprii
- 6820 închirierea și subînchirierea bunurilor imobiliare proprii sau închiriate
- 7020 Activități de consultanță în afaceri și management
- 7711 Activități de închiriere și leasing cu autoturisme și autovehicule rutiere ușoare
- 7712 Activități de închiriere și leasing cu autovehicule rutiere grele
- 8123 Alte activități de curățenie
- 8230 Activități de organizare a expozițiilor, târgurilor și congreselor
- 8240 Activități de intermediere pentru servicii suport pentru întreprinderi n.c.a.
- 8299 Alte activități de servicii suport pentru întreprinderi n.c.a.
Lideri din domeniu
Top companii din Olt, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
4669 — Comerţ cu ridicata al altor maşini şi echipamente
Top format din 4 companii din județul Olt. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2023–20251. Sumar Executiv
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 3,20 M RON | 3,19 M RON | 3,41 M RON |
| Venituri totale | 3,38 M RON | 3,25 M RON | 3,71 M RON |
| Cheltuieli totale | 2,97 M RON | 2,97 M RON | 3,19 M RON |
| Rezultat net | 355,9 K RON | 236,3 K RON | 444,3 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 3,48 M RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 1,02 | ≥ 1 | Acceptabil |
| Lichiditate rapidă | 0,15 | ≥ 0.8 | Slab |
| Lichiditate imediată | 0,05 | ≥ 0.2 | Slab |
| Solvabilitate | 1,49 | ≥ 1 | Acceptabil |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 1,94 |
| Durata stocaj (zile) | 188 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 36,55 |
| Durata încasare (zile) | 10 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2023 | 1,81 M RON | 3,01 M RON | 60,3% |
| 2024 | 1,44 M RON | 2,79 M RON | 51,6% |
| 2025 | 2,02 M RON | 3,01 M RON | 67,2% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 3,20 M RON | 3,19 M RON | 3,41 M RON | ▲ 6,8% |
| Rezultat net | 355,9 K RON | 236,3 K RON | 444,3 K RON | ▲ 88,1% |
| Total active | 3,01 M RON | 2,79 M RON | 3,01 M RON | ▲ 8,0% |
| Capitaluri proprii | 1,10 M RON | 1,34 M RON | 982,0 K RON | ▼ 26,6% |
| Datorii totale | 1,81 M RON | 1,44 M RON | 2,02 M RON | ▲ 40,5% |
| Lichiditate curentă | 1,07 | 1,24 | 1,02 | ▼ 17,8% |
| Marjă netă (%) | 11,12 | 7,40 | 13,02 | ▲ 75,9% |
| Scor bonitate | 72 | 67 | 80 | ▲ 19,4% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri s-a menținut relativ stabilă în perioada analizată.
- •Compania a înregistrat profit net în 2025 (444,3 K RON).
- •Scorul de bonitate de 80/100 (Clasa A) indică un profil financiar sănătos.
- •Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 3,48 M RON.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2023–2025.