Publicitate

UNIPREST INSTAL SRL

CUI: 17459637 J2009000412260 SRL Mureş, Municipiul Târgu Mureş
Funcțiune

Date generale

CUI (cod unic de înregistrare) 17459637
Cod înmatriculare J2009000412260
EUID ROONRC.J2009000412260
Data înmatriculării 2009-04-08
Formă juridică SRL
Stare Funcțiune
Ani de activitate 17 ani
Salariați (2025) 262 angajați

Adresă

România, Mureş, Municipiul Târgu Mureş, BĂNEASA, 8

Țară: România
Județ: Mureş
Localitate: Municipiul Târgu Mureş
Stradă: BĂNEASA
Număr: 8

Date de bilanț 2019–2024

An Cifra de afaceri Venituri totale Cheltuieli totale Profit / Pierdere net Profit / Pierdere brut Active totale Active imobilizate Active circulante Capitaluri Datorii Stocuri Creanțe Venituri în avans Cheltuieli în avans Nr. salariați
2023 278.730.740 RON 288.161.905 RON 287.226.141 RON 911.956 RON 935.764 RON 134.587.589 RON 11.411.312 RON 123.176.277 RON 42.660.776 RON 91.761.598 RON 53.677.228 RON 68.338.803 RON 0 RON 1.234.551 RON 234
2024 318.475.317 RON 329.038.833 RON 327.190.910 RON −1.387.396 RON 1.847.923 RON 142.306.709 RON 12.275.687 RON 130.031.022 RON 41.273.380 RON 102.005.352 RON 61.450.148 RON 67.023.479 RON 0 RON 1.687.284 RON 246
2025 341.379.564 RON 352.041.789 RON 348.479.711 RON 84.549 RON 3.562.078 RON 152.514.046 RON 10.890.508 RON 141.623.538 RON 41.357.929 RON 112.112.457 RON 63.567.814 RON 76.852.548 RON 0 RON 1.771.768 RON 262

Reprezentanți și administratori (2)

VERHEIJ FRANK GERHARDUS
administrator
Olanda
Pagina administratorului
PÉTER ENIKŐ
administrator
Harghita, România
Pagina administratorului

Date de contact

Autentificare

Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele

Locație pe hartă

Deschide în Google Maps

Coduri CAEN (33)

Lideri din domeniu

Top companii din Mureş, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).

Top format din 266 companii din județul Mureş. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).

Raport Economico-Financiar

2023–2025

1. Sumar Executiv

Cifra de Afaceri 2025
341,38 M RON
Rezultat Net 2025
84,5 K RON
Total Active 2025
152,51 M RON
Scor Bonitate
65/100
B
Risc Mediu — Clasa B
Scor bonitate: 65/100

2. Analiza Rezultatelor Financiare

Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli

Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)

An 202320242025
Cifra de afaceri 278,73 M RON 318,48 M RON 341,38 M RON
Venituri totale 288,16 M RON 329,04 M RON 352,04 M RON
Cheltuieli totale 287,23 M RON 327,19 M RON 348,48 M RON
Rezultat net 912,0 K RON −1,39 M RON 84,5 K RON

3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor

Figura 3 — Tendința anuală

Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 375,51 M RON

4. Capitaluri Proprii și Datorii

Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii

5. Lichiditate și Solvabilitate

Figura 5 — Indicatori de Lichiditate

Praguri: 1.0 (minim)   2.0 (optim)

Valori 2025

IndicatorValoarePragStatus
Lichiditate curentă 1,26 ≥ 1 Acceptabil
Lichiditate rapidă 0,70 ≥ 0.8 Slab
Lichiditate imediată 0,01 ≥ 0.2 Slab
Solvabilitate 1,36 ≥ 1 Acceptabil

6. Structura Activelor (2025)

Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante

Active imobilizate10,89 M RON (7.1%)
Active circulante141,62 M RON (92.9%)

Figura 6b — Componente Active Circulante

Stocuri63,57 M RON
Creanțe76,85 M RON
Numerar1,20 M RON

7. Indicatori de Activitate

Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar

Indicatori rotație (2025)

IndicatorValoare
Rotație stocuri (ori/an) 5,37
Durata stocaj (zile) 68
Rotație creanțe (ori/an) 4,44
Durata încasare (zile) 82

8. Marje de Profitabilitate

Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri

Figura 9 — Marje procentuale (%)

Marjă brută
1,0%
Marjă netă
0,0%
ROA
0,1%

9. Analiza Datoriilor

Figura 10 — Datorii vs. Total Active

AnDatoriiTotal activeRată îndatorare
2023 91,76 M RON 134,59 M RON 68,2%
2024 102,01 M RON 142,31 M RON 71,7%
2025 112,11 M RON 152,51 M RON 73,5%

10. Scor de Bonitate și Risc

Figura 11 — Scor bonitate 2025

65
din 100 puncte
Clasa B — Risc Mediu
Lichiditate — Acceptabilă (LC ≥ 1.0) 15/25
Capital — Acceptabilă (> 10% din active) 15/25
Profitabilitate — Acceptabilă (profit pozitiv) 15/25
Tendinta — Tendință majoritar pozitivă 20/25

Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate

11. Analiza Tendințelor

Indicator 202320242025 YoY
Cifra de afaceri 278,73 M RON 318,48 M RON 341,38 M RON ▲ 7,2%
Rezultat net 912,0 K RON −1,39 M RON 84,5 K RON ▲ 106,1%
Total active 134,59 M RON 142,31 M RON 152,51 M RON ▲ 7,2%
Capitaluri proprii 42,66 M RON 41,27 M RON 41,36 M RON ▲ 0,2%
Datorii totale 91,76 M RON 102,01 M RON 112,11 M RON ▲ 9,9%
Lichiditate curentă 1,34 1,27 1,26 ▼ 0,9%
Marjă netă (%) 0,33 -0,44 0,02 ▲ 104,5%
Scor bonitate 62 44 65 ▲ 47,7%

12. Concluzii, Riscuri și Recomandări

Concluzii

  • Cifra de afaceri s-a menținut relativ stabilă în perioada analizată.
  • Compania a înregistrat profit net în 2025 (84,5 K RON).
  • Scorul de bonitate de 65/100 (Clasa B) indică un risc mediu — monitorizare recomandată.
  • Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 375,51 M RON.

Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2023–2025.

Publicitate