Publicitate

SURVCONTROL AGRO SRL

CUI: 27393289 J2010000488096 SRL Brăila, Loc. Insurăţei, Oraş Insurăţei
Funcțiune

Date generale

CUI (cod unic de înregistrare) 27393289
Cod înmatriculare J2010000488096
EUID ROONRC.J2010000488096
Data înmatriculării 2010-09-16
Formă juridică SRL
Stare Funcțiune
Ani de activitate 16 ani
Salariați (2025) 28 angajați

Adresă

România, Brăila, Loc. Insurăţei, Oraş Insurăţei, Str. LACU REZI, 45, 0

Țară: România
Județ: Brăila
Localitate: Loc. Insurăţei, Oraş Insurăţei
Sector: 0
Stradă: Str. LACU REZI
Număr: 45
Cod poștal: 0

Date de bilanț 2019–2024

An Cifra de afaceri Venituri totale Cheltuieli totale Profit / Pierdere net Profit / Pierdere brut Active totale Active imobilizate Active circulante Capitaluri Datorii Stocuri Creanțe Venituri în avans Cheltuieli în avans Nr. salariați
2023 371.904.434 RON 376.311.699 RON 380.374.796 RON −4.063.097 RON −4.063.097 RON 75.596.815 RON 43.564.137 RON 32.032.678 RON 11.751.780 RON 63.846.797 RON 9.650.320 RON 18.370.177 RON 0 RON 1.762 RON 23
2024 245.955.027 RON 248.039.681 RON 244.997.989 RON 559.386 RON 3.041.692 RON 85.115.769 RON 42.292.222 RON 42.823.547 RON 11.705.788 RON 73.428.219 RON 23.647.942 RON 17.712.709 RON 0 RON 18.238 RON 26
2025 485.248.195 RON 487.216.484 RON 484.769.962 RON 2.313.030 RON 2.446.522 RON 74.384.906 RON 40.162.906 RON 34.222.000 RON 13.738.818 RON 60.661.384 RON 8.394.866 RON 25.313.011 RON 0 RON 15.296 RON 28

Reprezentanți și administratori (1)

GUTIUM DANIEL
administrator
Brăila, România
Pagina administratorului

Date de contact

Lipsă date de contact,
adaugă acum!

Locație pe hartă

Deschide în Google Maps

Coduri CAEN (10)

Lideri din domeniu

Top companii din Brăila, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).

Top format din 63 companii din județul Brăila. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).

Raport Economico-Financiar

2023–2025

1. Sumar Executiv

Alerte identificate pentru 2025
  • Lichiditate curentă sub 1.0 (0.56) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
  • Grad ridicat de îndatorare: 81.6% din active finanțate din datorii
Cifra de Afaceri 2025
485,25 M RON
Rezultat Net 2025
2,31 M RON
Total Active 2025
74,38 M RON
Scor Bonitate
58/100
B
Risc Mediu — Clasa B
Scor bonitate: 58/100

2. Analiza Rezultatelor Financiare

Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli

Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)

An 202320242025
Cifra de afaceri 371,90 M RON 245,96 M RON 485,25 M RON
Venituri totale 376,31 M RON 248,04 M RON 487,22 M RON
Cheltuieli totale 380,37 M RON 245,00 M RON 484,77 M RON
Rezultat net −4,06 M RON 559,4 K RON 2,31 M RON

3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor

Figura 3 — Tendința anuală

Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 481,05 M RON

4. Capitaluri Proprii și Datorii

Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii

5. Lichiditate și Solvabilitate

Figura 5 — Indicatori de Lichiditate

Praguri: 1.0 (minim)   2.0 (optim)

Valori 2025

IndicatorValoarePragStatus
Lichiditate curentă 0,56 ≥ 1 Slab
Lichiditate rapidă 0,43 ≥ 0.8 Slab
Lichiditate imediată 0,01 ≥ 0.2 Slab
Solvabilitate 1,23 ≥ 1 Acceptabil

6. Structura Activelor (2025)

Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante

Active imobilizate40,16 M RON (54%)
Active circulante34,22 M RON (46%)

Figura 6b — Componente Active Circulante

Stocuri8,39 M RON
Creanțe25,31 M RON
Numerar507,0 K RON
Alte active circulante7,1 K RON

7. Indicatori de Activitate

Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar

Indicatori rotație (2025)

IndicatorValoare
Rotație stocuri (ori/an) 57,80
Durata stocaj (zile) 6
Rotație creanțe (ori/an) 19,17
Durata încasare (zile) 19

8. Marje de Profitabilitate

Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri

Figura 9 — Marje procentuale (%)

Marjă brută
0,5%
Marjă netă
0,5%
ROA
3,1%

9. Analiza Datoriilor

Figura 10 — Datorii vs. Total Active

AnDatoriiTotal activeRată îndatorare
2023 63,85 M RON 75,60 M RON 84,5%
2024 73,43 M RON 85,12 M RON 86,3%
2025 60,66 M RON 74,38 M RON 81,6%

10. Scor de Bonitate și Risc

Figura 11 — Scor bonitate 2025

58
din 100 puncte
Clasa B — Risc Mediu
Lichiditate — Slabă (LC ≥ 0.5) 8/25
Capital — Acceptabilă (> 10% din active) 15/25
Profitabilitate — Acceptabilă (profit pozitiv) 15/25
Tendinta — Tendință majoritar pozitivă 20/25

Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate

11. Analiza Tendințelor

Indicator 202320242025 YoY
Cifra de afaceri 371,90 M RON 245,96 M RON 485,25 M RON ▲ 97,3%
Rezultat net −4,06 M RON 559,4 K RON 2,31 M RON ▲ 313,5%
Total active 75,60 M RON 85,12 M RON 74,38 M RON ▼ 12,6%
Capitaluri proprii 11,75 M RON 11,71 M RON 13,74 M RON ▲ 17,4%
Datorii totale 63,85 M RON 73,43 M RON 60,66 M RON ▼ 17,4%
Lichiditate curentă 0,50 0,58 0,56 ▼ 3,3%
Marjă netă (%) -1,09 0,23 0,48 ▲ 108,7%
Scor bonitate 37 58 58 ▲ 0,0%

12. Concluzii, Riscuri și Recomandări

Concluzii

  • Cifra de afaceri a crescut semnificativ față de 2023, indicând o extindere a activității.
  • Compania a înregistrat profit net în 2025 (2,31 M RON).
  • Scorul de bonitate de 58/100 (Clasa B) indică un risc mediu — monitorizare recomandată.

Riscuri identificate

  • Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
  • Grad de îndatorare de 81.6% — vulnerabilitate ridicată la variații de dobânzi și crize de lichiditate.

Recomandări

  • Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.
  • Diversificarea surselor de finanțare și reducerea dependenței de capital de împrumut.

Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2023–2025.

Publicitate