Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum
GLOBAL ORMAN SRL
Date generale
Adresă
România, Braşov, Loc. Zărneşti, Oraş Zărneşti, Str. 13 DECEMBRIE, 14, B, 1, 7,BIROU 1, 505800
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 901.984 RON | 909.847 RON | 801.279 RON | 100.070 RON | 108.568 RON | 1.011.911 RON | 786.810 RON | 225.101 RON | 288.005 RON | 341.816 RON | 71.182 RON | 118.280 RON | 382.090 RON | 0 RON | 4 |
| 2020 | 636.332 RON | 642.572 RON | 579.781 RON | 57.700 RON | 62.791 RON | 1.063.249 RON | 846.218 RON | 217.031 RON | 345.705 RON | 346.446 RON | 87.335 RON | 94.894 RON | 371.098 RON | 0 RON | 4 |
| 2021 | 551.491 RON | 1.231.278 RON | 1.171.341 RON | 52.603 RON | 59.937 RON | 761.290 RON | 315.428 RON | 445.862 RON | 326.729 RON | 434.561 RON | 3.669 RON | 117.279 RON | 0 RON | 0 RON | 4 |
| 2022 | 576.374 RON | 608.666 RON | 321.123 RON | 282.385 RON | 287.543 RON | 634.638 RON | 250.948 RON | 383.690 RON | 342.693 RON | 291.945 RON | 4.501 RON | 343.336 RON | 0 RON | 0 RON | 2 |
| 2023 | 529.958 RON | 529.958 RON | 349.047 RON | 175.876 RON | 180.911 RON | 489.163 RON | 259.315 RON | 229.848 RON | 237.869 RON | 251.294 RON | 5.163 RON | 196.404 RON | 0 RON | 0 RON | 2 |
| 2024 | 872.605 RON | 872.605 RON | 457.721 RON | 395.926 RON | 414.884 RON | 650.570 RON | 210.443 RON | 440.127 RON | 459.881 RON | 190.689 RON | 6.799 RON | 199.167 RON | 0 RON | 0 RON | 2 |
| 2025 | 497.365 RON | 497.815 RON | 373.023 RON | 115.004 RON | 124.792 RON | 574.038 RON | 374.318 RON | 199.720 RON | 176.064 RON | 397.974 RON | 5.475 RON | 169.162 RON | 0 RON | 0 RON | 2 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele
Locație pe hartă
Coduri CAEN (20)
- 4299 Lucrări de construcții ale altor proiecte inginerești n.c.a
- 4311 Lucrări de demolare a construcțiilor
- 4312 Lucrări de pregătire a terenului
- 4322 Lucrări de instalații sanitare, de încălzire și de aer condiționat
- 4324 Alte lucrări de instalații pentru construcții
- 4332 Lucrări de tâmplărie și dulgherie
- 4333 Lucrări de pardosire și placare a pereților
- 4334 Lucrări de vopsitorie, zugrăveli și montări de geamuri
- 4335 Alte lucrări de finisare
- 4399 Alte lucrări speciale de construcții n.c.a.
- 5520 Facilități de cazare pentru vacanțe și perioade de scurtă durată
- 5540 Intermedieri pentru servicii de cazare
- 5590 Alte servicii de cazare
- 6811 Cumpărarea și vânzarea de bunuri imobiliare proprii
- 6812 Dezvoltare (promovare) imobiliară
- 6820 închirierea și subînchirierea bunurilor imobiliare proprii sau închiriate
- 6831 Servicii de intermediere a tranzacțiilor imobiliare
- 6832 Alte activități pentru tranzacții imobiliare pe bază de comision sau contract
- 7311 Activități ale agențiilor de publicitate
- 7312 Servicii de reprezentare media
Lideri din domeniu
Top companii din Braşov, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
6831 — Servicii de intermediere a tranzacțiilor imobiliare
Top format din 525 companii din județul Braşov. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2019–20251. Sumar Executiv
- •Lichiditate curentă sub 1.0 (0.5) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 902,0 K RON | 636,3 K RON | 551,5 K RON | 576,4 K RON | 530,0 K RON | 872,6 K RON | 497,4 K RON |
| Venituri totale | 909,8 K RON | 642,6 K RON | 1,23 M RON | 608,7 K RON | 530,0 K RON | 872,6 K RON | 497,8 K RON |
| Cheltuieli totale | 801,3 K RON | 579,8 K RON | 1,17 M RON | 321,1 K RON | 349,0 K RON | 457,7 K RON | 373,0 K RON |
| Rezultat net | 100,1 K RON | 57,7 K RON | 52,6 K RON | 282,4 K RON | 175,9 K RON | 395,9 K RON | 115,0 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 543,3 K RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 0,50 | ≥ 1 | Slab |
| Lichiditate rapidă | 0,49 | ≥ 0.8 | Slab |
| Lichiditate imediată | 0,06 | ≥ 0.2 | Slab |
| Solvabilitate | 1,44 | ≥ 1 | Acceptabil |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 90,84 |
| Durata stocaj (zile) | 4 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 2,94 |
| Durata încasare (zile) | 124 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2019 | 341,8 K RON | 1,01 M RON | 33,8% |
| 2020 | 346,4 K RON | 1,06 M RON | 32,6% |
| 2021 | 434,6 K RON | 761,3 K RON | 57,1% |
| 2022 | 291,9 K RON | 634,6 K RON | 46,0% |
| 2023 | 251,3 K RON | 489,2 K RON | 51,4% |
| 2024 | 190,7 K RON | 650,6 K RON | 29,3% |
| 2025 | 398,0 K RON | 574,0 K RON | 69,3% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 902,0 K RON | 636,3 K RON | 551,5 K RON | 576,4 K RON | 530,0 K RON | 872,6 K RON | 497,4 K RON | ▼ 43,0% |
| Rezultat net | 100,1 K RON | 57,7 K RON | 52,6 K RON | 282,4 K RON | 175,9 K RON | 395,9 K RON | 115,0 K RON | ▼ 71,0% |
| Total active | 1,01 M RON | 1,06 M RON | 761,3 K RON | 634,6 K RON | 489,2 K RON | 650,6 K RON | 574,0 K RON | ▼ 11,8% |
| Capitaluri proprii | 288,0 K RON | 345,7 K RON | 326,7 K RON | 342,7 K RON | 237,9 K RON | 459,9 K RON | 176,1 K RON | ▼ 61,7% |
| Datorii totale | 341,8 K RON | 346,4 K RON | 434,6 K RON | 291,9 K RON | 251,3 K RON | 190,7 K RON | 398,0 K RON | ▲ 108,7% |
| Lichiditate curentă | 0,66 | 0,63 | 1,03 | 1,31 | 0,91 | 2,31 | 0,50 | ▼ 78,3% |
| Marjă netă (%) | 11,09 | 9,07 | 9,54 | 48,99 | 33,19 | 45,37 | 23,12 | ▼ 49,0% |
| Scor bonitate | 60 | 53 | 67 | 90 | 58 | 100 | 58 | ▼ 42,0% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a scăzut față de 2019, reflectând o contracție a activității.
- •Compania a înregistrat profit net în 2025 (115,0 K RON).
- •Scorul de bonitate de 58/100 (Clasa B) indică un risc mediu — monitorizare recomandată.
- •Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 543,3 K RON.
Riscuri identificate
- •Tendință de scădere a veniturilor operaționale.
- •Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
Recomandări
- •Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2025.