MEMCOM SRL
Date generale
Adresă
România, Vaslui, Municipiul Vaslui, Str. VICTORIEI, 100, P, 730055, Corp clădire C3, camera 1
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2023 | 2.860.236 RON | 3.024.245 RON | 2.502.730 RON | 494.902 RON | 521.515 RON | 1.556.435 RON | 824.331 RON | 732.104 RON | 756.652 RON | 778.799 RON | 101.760 RON | 438.557 RON | 20.984 RON | 0 RON | 6 |
| 2024 | 1.940.708 RON | 2.140.663 RON | 1.954.866 RON | 159.514 RON | 185.797 RON | 1.602.003 RON | 980.292 RON | 621.711 RON | 916.166 RON | 664.315 RON | 102.200 RON | 428.762 RON | 21.522 RON | 0 RON | 6 |
| 2025 | 2.929.969 RON | 3.026.365 RON | 3.200.711 RON | −174.346 RON | −174.346 RON | 1.297.163 RON | 780.768 RON | 516.395 RON | 741.820 RON | 538.796 RON | 89.496 RON | 328.658 RON | 16.547 RON | 0 RON | 4 |
Reprezentanți și administratori (2)
Date de contact
Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele
Locație pe hartă
Coduri CAEN (21)
- 3511 Producția de energie electrică din resurse neregenerabile
- 4617 Intermedieri în comerțul cu produse alimentare, băuturi și tutun
- 4619 Intermedieri în comerțul cu produse diverse
- 4634 Comerț cu ridicata al băuturilor
- 4635 Comerț cu ridicata al produselor din tutun
- 4636 Comerț cu ridicata al zahărului, ciocolatei și produselor zaharoase
- 4637 Comerț cu ridicata cu cafea, ceai, cacao și condimente
- 4639 Comerț cu ridicata nespecializat de produse alimentare, băuturi și tutun
- 4711 Comerț cu amănuntul nespecializat, cu vânzare predominantă de produse alimentare, băuturi și tutun
- 4725 Comerț cu amănuntul al băuturilor
- 4726 Comerț cu amănuntul al produselor din tutun
- 4781 Comerț cu amănuntul al autovehiculelor
- 4789 Comerţ cu amănuntul prin standuri, chioşcuri şi pieţe al altor produse
- 4791 Intermedieri în comerțul cu amănuntul nespecializat
- 5210 Depozitări
- 5630 Baruri și alte activități de servire a băuturilor
- 6820 închirierea și subînchirierea bunurilor imobiliare proprii sau închiriate
- 7721 Activități de închiriere și leasing cu bunuri recreaționale și echipament sportiv
- 7732 Activități de închiriere și leasing cu mașini și echipamente pentru construcții
- 7739 Activități de închirierea și leasing cu alte mașini, echipamente și bunuri tangibile n.c.a.
- 9329 Alte activități recreative și distractive n.c.a.
Lideri din domeniu
Top companii din Vaslui, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
5630 — Baruri și alte activități de servire a băuturilor
Top format din 167 companii din județul Vaslui. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2023–20251. Sumar Executiv
- •Lichiditate curentă sub 1.0 (0.96) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
- •Pierdere netă înregistrată în 2025 (−174.346 RON)
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 2,86 M RON | 1,94 M RON | 2,93 M RON |
| Venituri totale | 3,02 M RON | 2,14 M RON | 3,03 M RON |
| Cheltuieli totale | 2,50 M RON | 1,95 M RON | 3,20 M RON |
| Rezultat net | 494,9 K RON | 159,5 K RON | −174,3 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 2,65 M RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 0,96 | ≥ 1 | Slab |
| Lichiditate rapidă | 0,79 | ≥ 0.8 | Slab |
| Lichiditate imediată | 0,18 | ≥ 0.2 | Slab |
| Solvabilitate | 2,41 | ≥ 1 | Bun |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 32,74 |
| Durata stocaj (zile) | 11 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 8,91 |
| Durata încasare (zile) | 41 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2023 | 778,8 K RON | 1,56 M RON | 50,0% |
| 2024 | 664,3 K RON | 1,60 M RON | 41,5% |
| 2025 | 538,8 K RON | 1,30 M RON | 41,5% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 2,86 M RON | 1,94 M RON | 2,93 M RON | ▲ 51,0% |
| Rezultat net | 494,9 K RON | 159,5 K RON | −174,3 K RON | ▼ 209,3% |
| Total active | 1,56 M RON | 1,60 M RON | 1,30 M RON | ▼ 19,0% |
| Capitaluri proprii | 756,7 K RON | 916,2 K RON | 741,8 K RON | ▼ 19,0% |
| Datorii totale | 778,8 K RON | 664,3 K RON | 538,8 K RON | ▼ 18,9% |
| Lichiditate curentă | 0,94 | 0,94 | 0,96 | ▲ 2,4% |
| Marjă netă (%) | 17,30 | 8,22 | -5,95 | ▼ 172,4% |
| Scor bonitate | 65 | 58 | 55 | ▼ 5,2% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri s-a menținut relativ stabilă în perioada analizată.
- •Scorul de bonitate de 55/100 (Clasa B) indică un risc mediu — monitorizare recomandată.
Riscuri identificate
- •Compania înregistrează pierdere netă în 2025, ceea ce erodează capitalurile proprii.
- •Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
Recomandări
- •Reducerea costurilor operaționale și identificarea surselor de venituri suplimentare.
- •Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2023–2025.