Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum
ECO INOVATION SRL
Date generale
Adresă
România, Iaşi, Sat Costuleni, Comuna Costuleni, 707115, Carte Funciară nr. 63360, nr. cadastral 63360
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2023 | 88.267 RON | 1.349.127 RON | 1.228.366 RON | 112.360 RON | 120.761 RON | 8.416.146 RON | 7.297.326 RON | 1.118.820 RON | 463.874 RON | 1.704.703 RON | 367.432 RON | 712.923 RON | 6.336.982 RON | 89.413 RON | 3 |
| 2024 | 640.387 RON | 1.732.237 RON | 1.384.916 RON | 330.813 RON | 347.321 RON | 7.661.795 RON | 6.790.013 RON | 871.782 RON | 794.687 RON | 1.609.270 RON | 570.357 RON | 297.027 RON | 5.349.575 RON | 91.737 RON | 2 |
| 2025 | 631.842 RON | 1.684.902 RON | 1.607.968 RON | 58.276 RON | 76.934 RON | 7.139.433 RON | 6.488.522 RON | 650.911 RON | 852.963 RON | 1.436.917 RON | 164.609 RON | 391.556 RON | 4.942.681 RON | 93.128 RON | 2 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele
Locație pe hartă
Coduri CAEN (36)
- 0111 Cultivarea cerealelor (excluzând orezul), plantelor leguminoase și a plantelor oleaginoase
- 0112 Cultivarea orezului
- 0113 Cultivarea legumelor și a pepenilor, a rădăcinoaselor și tuberculiferelor
- 0114 Cultivarea trestiei de zahăr
- 0116 Cultivarea plantelor pentru fibre textile
- 0119 Cultivarea altor plante din culturi nepermanente
- 0126 Cultivarea fructelor oleaginoase
- 0128 Cultivarea condimentelor, plantelor aromatice, medicinale și a plantelor de uz farmaceutic
- 0129 Cultivarea altor plante permanente
- 0141 Creșterea bovinelor de lapte
- 0141 Creșterea bovinelor de lapte
- 0142 Creșterea altor bovine
- 0142 Creșterea altor bovine
- 0150 Activități în ferme mixte (cultura vegetală combinată cu creșterea animalelor)
- 0161 Activități auxiliare pentru producția vegetală
- 0163 Activități după recoltare și pregătirea semințelor
- 0170 Vânătoare, capturarea cu capcane a vânatului și activități de servicii anexe vânătorii
- 1011 Prelucrarea și conservarea cărnii
- 1013 Fabricarea produselor din carne (inclusiv din carne de pasăre)
- 1041 Fabricarea uleiurilor și grăsimilor
- 3512 Producția de energie electrică din resurse regenerabile
- 4621 Comerț cu ridicata al cerealelor, semințelor, furajelor și tutunului neprelucrat
- 4623 Comerț cu ridicata al animalelor vii
- 4711 Comerț cu amănuntul nespecializat, cu vânzare predominantă de produse alimentare, băuturi și tutun
- 4722 Comerț cu amănuntul al cărnii și al produselor din carne
- 4791 Intermedieri în comerțul cu amănuntul nespecializat
- 5210 Depozitări
- 5320 Alte activități poștale și de curier
- 5611 Restaurante
- 5612 Activități ale unităților mobile de alimentație
- 5630 Baruri și alte activități de servire a băuturilor
- 6310 Prelucrarea datelor, administrarea paginilor web și activități conexe
- 6820 închirierea și subînchirierea bunurilor imobiliare proprii sau închiriate
- 6820 închirierea și subînchirierea bunurilor imobiliare proprii sau închiriate
- 7020 Activități de consultanță în afaceri și management
- 8210 Activități de secretariat și servicii suport
Lideri din domeniu
Top companii din Iaşi, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
0142 — Creșterea altor bovine
Top format din 9 companii din județul Iaşi. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2023–20251. Sumar Executiv
- •Lichiditate curentă sub 1.0 (0.45) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 88,3 K RON | 640,4 K RON | 631,8 K RON |
| Venituri totale | 1,35 M RON | 1,73 M RON | 1,68 M RON |
| Cheltuieli totale | 1,23 M RON | 1,38 M RON | 1,61 M RON |
| Rezultat net | 112,4 K RON | 330,8 K RON | 58,3 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 997,1 K RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 0,45 | ≥ 1 | Slab |
| Lichiditate rapidă | 0,34 | ≥ 0.8 | Slab |
| Lichiditate imediată | 0,07 | ≥ 0.2 | Slab |
| Solvabilitate | 4,97 | ≥ 1 | Bun |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 3,84 |
| Durata stocaj (zile) | 95 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 1,61 |
| Durata încasare (zile) | 226 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2023 | 1,70 M RON | 8,42 M RON | 20,3% |
| 2024 | 1,61 M RON | 7,66 M RON | 21,0% |
| 2025 | 1,44 M RON | 7,14 M RON | 20,1% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 88,3 K RON | 640,4 K RON | 631,8 K RON | ▼ 1,3% |
| Rezultat net | 112,4 K RON | 330,8 K RON | 58,3 K RON | ▼ 82,4% |
| Total active | 8,42 M RON | 7,66 M RON | 7,14 M RON | ▼ 6,8% |
| Capitaluri proprii | 463,9 K RON | 794,7 K RON | 853,0 K RON | ▲ 7,3% |
| Datorii totale | 1,70 M RON | 1,61 M RON | 1,44 M RON | ▼ 10,7% |
| Lichiditate curentă | 0,66 | 0,54 | 0,45 | ▼ 16,4% |
| Marjă netă (%) | 127,30 | 51,66 | 9,22 | ▼ 82,2% |
| Scor bonitate | 53 | 68 | 43 | ▼ 36,8% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a crescut semnificativ față de 2023, indicând o extindere a activității.
- •Compania a înregistrat profit net în 2025 (58,3 K RON).
- •Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 997,1 K RON.
Riscuri identificate
- •Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
- •Scor de bonitate scăzut (43/100, Clasa C) — risc financiar semnificativ.
Recomandări
- •Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2023–2025.