Publicitate

NERCOM DINAMIC SRL

CUI: 29811744 J2012000150241 SRL Maramureş, Loc. Cavnic, Oraş Cavnic
Funcțiune

Date generale

CUI (cod unic de înregistrare) 29811744
Cod înmatriculare J2012000150241
EUID ROONRC.J2012000150241
Data înmatriculării 2012-02-24
Formă juridică SRL
Stare Funcțiune
Ani de activitate 14 ani
Salariați (2025) 24 angajați

Adresă

România, Maramureş, Loc. Cavnic, Oraş Cavnic, VASILE LUCACIU, 9/A, 435300

Țară: România
Județ: Maramureş
Localitate: Loc. Cavnic, Oraş Cavnic
Stradă: VASILE LUCACIU
Număr: 9/A
Cod poștal: 435300

Date de bilanț 2019–2024

An Cifra de afaceri Venituri totale Cheltuieli totale Profit / Pierdere net Profit / Pierdere brut Active totale Active imobilizate Active circulante Capitaluri Datorii Stocuri Creanțe Venituri în avans Cheltuieli în avans Nr. salariați
2023 13.217.966 RON 14.766.984 RON 14.198.854 RON 495.847 RON 568.130 RON 12.985.357 RON 6.676.427 RON 6.308.930 RON 3.162.663 RON 10.095.064 RON 3.602.966 RON 2.515.776 RON 0 RON 272.370 RON 22
2024 16.668.240 RON 17.492.981 RON 16.997.273 RON 424.787 RON 495.708 RON 13.482.713 RON 7.568.239 RON 5.914.474 RON 3.598.454 RON 10.114.029 RON 2.628.907 RON 2.910.754 RON 8.410 RON 238.180 RON 24
2025 16.173.185 RON 16.326.122 RON 15.750.778 RON 491.097 RON 575.344 RON 14.171.065 RON 7.344.902 RON 6.826.163 RON 4.089.550 RON 10.150.290 RON 3.619.574 RON 2.959.314 RON 8.410 RON 77.185 RON 24

Reprezentanți și administratori (1)

COSTENIUC SERGIU
administrator
Maramureş, România
Pagina administratorului

Date de contact

Autentificare

Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele

Locație pe hartă

Deschide în Google Maps

Coduri CAEN (25)

Lideri din domeniu

Top companii din Maramureş, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).

Top format din 139 companii din județul Maramureş. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).

Raport Economico-Financiar

2023–2025

1. Sumar Executiv

Alerte identificate pentru 2025
  • Lichiditate curentă sub 1.0 (0.67) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
Cifra de Afaceri 2025
16,17 M RON
Rezultat Net 2025
491,1 K RON
Total Active 2025
14,17 M RON
Scor Bonitate
58/100
B
Risc Mediu — Clasa B
Scor bonitate: 58/100

2. Analiza Rezultatelor Financiare

Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli

Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)

An 202320242025
Cifra de afaceri 13,22 M RON 16,67 M RON 16,17 M RON
Venituri totale 14,77 M RON 17,49 M RON 16,33 M RON
Cheltuieli totale 14,20 M RON 17,00 M RON 15,75 M RON
Rezultat net 495,8 K RON 424,8 K RON 491,1 K RON

3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor

Figura 3 — Tendința anuală

Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 18,31 M RON

4. Capitaluri Proprii și Datorii

Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii

5. Lichiditate și Solvabilitate

Figura 5 — Indicatori de Lichiditate

Praguri: 1.0 (minim)   2.0 (optim)

Valori 2025

IndicatorValoarePragStatus
Lichiditate curentă 0,67 ≥ 1 Slab
Lichiditate rapidă 0,32 ≥ 0.8 Slab
Lichiditate imediată 0,02 ≥ 0.2 Slab
Solvabilitate 1,40 ≥ 1 Acceptabil

6. Structura Activelor (2025)

Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante

Active imobilizate7,34 M RON (51.8%)
Active circulante6,83 M RON (48.2%)

Figura 6b — Componente Active Circulante

Stocuri3,62 M RON
Creanțe2,96 M RON
Numerar247,3 K RON

7. Indicatori de Activitate

Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar

Indicatori rotație (2025)

IndicatorValoare
Rotație stocuri (ori/an) 4,47
Durata stocaj (zile) 82
Rotație creanțe (ori/an) 5,47
Durata încasare (zile) 67

8. Marje de Profitabilitate

Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri

Figura 9 — Marje procentuale (%)

Marjă brută
3,6%
Marjă netă
3,0%
ROA
3,5%

9. Analiza Datoriilor

Figura 10 — Datorii vs. Total Active

AnDatoriiTotal activeRată îndatorare
2023 10,10 M RON 12,99 M RON 77,7%
2024 10,11 M RON 13,48 M RON 75,0%
2025 10,15 M RON 14,17 M RON 71,6%

10. Scor de Bonitate și Risc

Figura 11 — Scor bonitate 2025

58
din 100 puncte
Clasa B — Risc Mediu
Lichiditate — Slabă (LC ≥ 0.5) 8/25
Capital — Acceptabilă (> 10% din active) 15/25
Profitabilitate — Acceptabilă (profit pozitiv) 15/25
Tendinta — Tendință majoritar pozitivă 20/25

Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate

11. Analiza Tendințelor

Indicator 202320242025 YoY
Cifra de afaceri 13,22 M RON 16,67 M RON 16,17 M RON ▼ 3,0%
Rezultat net 495,8 K RON 424,8 K RON 491,1 K RON ▲ 15,6%
Total active 12,99 M RON 13,48 M RON 14,17 M RON ▲ 5,1%
Capitaluri proprii 3,16 M RON 3,60 M RON 4,09 M RON ▲ 13,6%
Datorii totale 10,10 M RON 10,11 M RON 10,15 M RON ▲ 0,4%
Lichiditate curentă 0,63 0,58 0,67 ▲ 15,0%
Marjă netă (%) 3,75 2,55 3,04 ▲ 19,2%
Scor bonitate 50 50 58 ▲ 16,0%

12. Concluzii, Riscuri și Recomandări

Concluzii

  • Cifra de afaceri s-a menținut relativ stabilă în perioada analizată.
  • Compania a înregistrat profit net în 2025 (491,1 K RON).
  • Scorul de bonitate de 58/100 (Clasa B) indică un risc mediu — monitorizare recomandată.
  • Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 18,31 M RON.

Riscuri identificate

  • Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.

Recomandări

  • Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.

Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2023–2025.

Publicitate