Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum
AFR MECANIC CUGIR SRL
Date generale
Adresă
România, Alba, Loc. Cugir, Oraş Cugir, 21 DECEMBRIE 1989, 1, OB 14, 515600
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 11.338 RON | 13.716 RON | 44.651 RON | −31.048 RON | −30.935 RON | 91.017 RON | 33.275 RON | 57.742 RON | 16.502 RON | 74.515 RON | 10.297 RON | 20.413 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2020 | 12.356 RON | 12.356 RON | 34.769 RON | −22.525 RON | −22.413 RON | 54.889 RON | 30.184 RON | 24.705 RON | −6.023 RON | 60.912 RON | 1.900 RON | 19.972 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2021 | 0 RON | 0 RON | 8.429 RON | −8.429 RON | −8.429 RON | 48.196 RON | 23.305 RON | 24.891 RON | −14.451 RON | 62.647 RON | 1.900 RON | 19.972 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2022 | 0 RON | 45.400 RON | 10.580 RON | 33.458 RON | 34.820 RON | 38.816 RON | 16.744 RON | 22.072 RON | 19.006 RON | 19.810 RON | 0 RON | 19.620 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2023 | 1.317.882 RON | 1.320.129 RON | 1.026.153 RON | 250.849 RON | 293.976 RON | 704.424 RON | 16.744 RON | 687.680 RON | 269.855 RON | 434.569 RON | 106 RON | 677.144 RON | 0 RON | 0 RON | 9 |
| 2024 | 2.245.187 RON | 2.247.503 RON | 1.574.753 RON | 561.034 RON | 672.750 RON | 1.113.062 RON | 16.779 RON | 1.096.283 RON | 830.889 RON | 282.173 RON | 0 RON | 397.403 RON | 0 RON | 0 RON | 12 |
| 2025 | 1.232.692 RON | 1.281.608 RON | 1.271.281 RON | 6.108 RON | 10.327 RON | 1.811.072 RON | 1.312.613 RON | 498.459 RON | 836.997 RON | 974.075 RON | 42.904 RON | 370.161 RON | 0 RON | 0 RON | 8 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Lipsă date de contact,
adaugă acum!
Locație pe hartă
Coduri CAEN (15)
- 2311 Fabricarea sticlei plate
- 2312 Prelucrarea și fasonarea sticlei plate
- 2313 Fabricarea articolelor din sticlă
- 2314 Fabricarea fibrelor din sticlă
- 2315 Fabricarea de sticlărie tehnică
- 2553 Operațiuni de mecanică generală
- 2932 Fabricarea altor piese și accesorii pentru autovehicule și pentru motoare de autovehicule
- 4100 Lucrări de construcții ale clădirilor rezidențiale și nerezidențiale
- 4299 Lucrări de construcții ale altor proiecte inginerești n.c.a
- 4619 Intermedieri în comerțul cu produse diverse
- 4672 Comerț cu ridicata al pieselor și accesoriilor pentru autovehicule
- 4673 Comerț cu ridicata al motocicletelor; comerț cu ridicata al pieselor și accesoriilor pentru motociclete
- 9531 Repararea și întreținerea autovehiculelor
- 9532 Repararea și întreținerea motocicletelor
- 9540 Servicii de intermediere pentru repararea și întreținerea calculatoarelor, a articolelor personale și de uz gospodăresc, a autovehiculelor și motocicletelor
Lideri din domeniu
Top companii din Alba, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
2315 — Fabricarea de sticlărie tehnică
Top format din 1 companii din județul Alba. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2019–20251. Sumar Executiv
- •Lichiditate curentă sub 1.0 (0.51) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 11,3 K RON | 12,4 K RON | 0 RON | 0 RON | 1,32 M RON | 2,25 M RON | 1,23 M RON |
| Venituri totale | 13,7 K RON | 12,4 K RON | 0 RON | 45,4 K RON | 1,32 M RON | 2,25 M RON | 1,28 M RON |
| Cheltuieli totale | 44,7 K RON | 34,8 K RON | 8,4 K RON | 10,6 K RON | 1,03 M RON | 1,57 M RON | 1,27 M RON |
| Rezultat net | −31,0 K RON | −22,5 K RON | −8,4 K RON | 33,5 K RON | 250,8 K RON | 561,0 K RON | 6,1 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 2,04 M RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 0,51 | ≥ 1 | Slab |
| Lichiditate rapidă | 0,47 | ≥ 0.8 | Slab |
| Lichiditate imediată | 0,09 | ≥ 0.2 | Slab |
| Solvabilitate | 1,86 | ≥ 1 | Acceptabil |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 28,73 |
| Durata stocaj (zile) | 13 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 3,33 |
| Durata încasare (zile) | 110 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2019 | 74,5 K RON | 91,0 K RON | 81,9% |
| 2020 | 60,9 K RON | 54,9 K RON | 111,0% |
| 2021 | 62,6 K RON | 48,2 K RON | 130,0% |
| 2022 | 19,8 K RON | 38,8 K RON | 51,0% |
| 2023 | 434,6 K RON | 704,4 K RON | 61,7% |
| 2024 | 282,2 K RON | 1,11 M RON | 25,4% |
| 2025 | 974,1 K RON | 1,81 M RON | 53,8% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 11,3 K RON | 12,4 K RON | 0 RON | 0 RON | 1,32 M RON | 2,25 M RON | 1,23 M RON | ▼ 45,1% |
| Rezultat net | −31,0 K RON | −22,5 K RON | −8,4 K RON | 33,5 K RON | 250,8 K RON | 561,0 K RON | 6,1 K RON | ▼ 98,9% |
| Total active | 91,0 K RON | 54,9 K RON | 48,2 K RON | 38,8 K RON | 704,4 K RON | 1,11 M RON | 1,81 M RON | ▲ 62,7% |
| Capitaluri proprii | 16,5 K RON | −6,0 K RON | −14,5 K RON | 19,0 K RON | 269,9 K RON | 830,9 K RON | 837,0 K RON | ▲ 0,7% |
| Datorii totale | 74,5 K RON | 60,9 K RON | 62,6 K RON | 19,8 K RON | 434,6 K RON | 282,2 K RON | 974,1 K RON | ▲ 245,2% |
| Lichiditate curentă | 0,77 | 0,41 | 0,40 | 1,11 | 1,58 | 3,89 | 0,51 | ▼ 86,8% |
| Marjă netă (%) | -273,84 | -182,30 | – | – | 19,03 | 24,99 | 0,50 | ▼ 98,0% |
| Scor bonitate | 37 | 27 | 22 | 60 | 85 | 100 | 48 | ▼ 52,0% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a crescut semnificativ față de 2019, indicând o extindere a activității.
- •Compania a înregistrat profit net în 2025 (6,1 K RON).
- •Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 2,04 M RON.
Riscuri identificate
- •Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
- •Scor de bonitate scăzut (48/100, Clasa C) — risc financiar semnificativ.
Recomandări
- •Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2025.