LUMIDEX EXPERT SRL
Date generale
Adresă
România, Cluj, Sat Floreşti, Comuna Floreşti, Traian, 1, A, 1, 2, 8
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2023 | 6.162.780 RON | 6.211.534 RON | 4.516.707 RON | 1.460.384 RON | 1.694.827 RON | 1.993.215 RON | 12.340 RON | 1.980.875 RON | 1.461.584 RON | 527.860 RON | 618.990 RON | 1.022.065 RON | 1.751 RON | 377 RON | 1 |
| 2024 | 2.279.622 RON | 2.309.536 RON | 2.031.393 RON | 238.151 RON | 278.143 RON | 2.136.915 RON | 149.145 RON | 1.987.770 RON | 1.427.996 RON | 702.761 RON | 806.482 RON | 924.741 RON | 6.462 RON | 5.498 RON | 1 |
| 2025 | 2.745.783 RON | 2.777.070 RON | 2.361.800 RON | 357.890 RON | 415.270 RON | 3.063.543 RON | 194.411 RON | 2.869.132 RON | 1.363.664 RON | 1.554.720 RON | 1.513.750 RON | 1.309.722 RON | 149.927 RON | 7.350 RON | 2 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele
Locație pe hartă
Coduri CAEN (7)
- 4321 Lucrări de instalații electrice
- 4324 Alte lucrări de instalații pentru construcții
- 4618 Intermedieri în comerțul specializat în vânzarea produselor cu caracter specific, n.c.a.
- 4712 Comerț cu amănuntul nespecializat, cu vânzare predominantă de produse nealimentare
- 4755 Comerț cu amănuntul al mobilei, al articolelor de iluminat și al altor articole de uz casnic n.c.a.
Lideri din domeniu
Top companii din Cluj, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
4755 — Comerț cu amănuntul al mobilei, al articolelor de iluminat și al altor articole de uz casnic n.c.a.
Top format din 33 companii din județul Cluj. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2023–20251. Sumar Executiv
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 6,16 M RON | 2,28 M RON | 2,75 M RON |
| Venituri totale | 6,21 M RON | 2,31 M RON | 2,78 M RON |
| Cheltuieli totale | 4,52 M RON | 2,03 M RON | 2,36 M RON |
| Rezultat net | 1,46 M RON | 238,2 K RON | 357,9 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 312,4 K RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 1,85 | ≥ 1 | Acceptabil |
| Lichiditate rapidă | 0,87 | ≥ 0.8 | Acceptabil |
| Lichiditate imediată | 0,03 | ≥ 0.2 | Slab |
| Solvabilitate | 1,97 | ≥ 1 | Acceptabil |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 1,81 |
| Durata stocaj (zile) | 201 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 2,10 |
| Durata încasare (zile) | 174 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2023 | 527,9 K RON | 1,99 M RON | 26,5% |
| 2024 | 702,8 K RON | 2,14 M RON | 32,9% |
| 2025 | 1,55 M RON | 3,06 M RON | 50,8% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 6,16 M RON | 2,28 M RON | 2,75 M RON | ▲ 20,4% |
| Rezultat net | 1,46 M RON | 238,2 K RON | 357,9 K RON | ▲ 50,3% |
| Total active | 1,99 M RON | 2,14 M RON | 3,06 M RON | ▲ 43,4% |
| Capitaluri proprii | 1,46 M RON | 1,43 M RON | 1,36 M RON | ▼ 4,5% |
| Datorii totale | 527,9 K RON | 702,8 K RON | 1,55 M RON | ▲ 121,2% |
| Lichiditate curentă | 3,75 | 2,83 | 1,85 | ▼ 34,8% |
| Marjă netă (%) | 23,70 | 10,45 | 13,03 | ▲ 24,7% |
| Scor bonitate | 87 | 80 | 85 | ▲ 6,3% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a scăzut față de 2023, reflectând o contracție a activității.
- •Compania a înregistrat profit net în 2025 (357,9 K RON).
- •Scorul de bonitate de 85/100 (Clasa A) indică un profil financiar sănătos.
Riscuri identificate
- •Tendință de scădere a veniturilor operaționale.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2023–2025.