Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum
STĂPÂN PE VOLAN COMPANY SRL
Date generale
Adresă
România, Brăila, Municipiul Brăila, ŞTEFAN CEL MARE, 576, 810112, C1, C2, C5
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 739.147 RON | 798.562 RON | 747.605 RON | 42.972 RON | 50.957 RON | 465.893 RON | 408.641 RON | 57.252 RON | 246.463 RON | 219.430 RON | 0 RON | 17.434 RON | 0 RON | 0 RON | 19 |
| 2020 | 625.920 RON | 666.719 RON | 700.339 RON | −38.500 RON | −33.620 RON | 380.511 RON | 332.131 RON | 48.380 RON | 207.962 RON | 172.549 RON | 0 RON | 12.495 RON | 0 RON | 0 RON | 16 |
| 2021 | 667.818 RON | 749.499 RON | 761.563 RON | −19.559 RON | −12.064 RON | 216.426 RON | 60.202 RON | 156.224 RON | 188.404 RON | 28.022 RON | 44.777 RON | 642 RON | 0 RON | 0 RON | 11 |
| 2022 | 550.993 RON | 595.474 RON | 584.000 RON | 5.520 RON | 11.474 RON | 150.610 RON | 66.370 RON | 84.240 RON | 143.924 RON | 22.586 RON | 2.600 RON | 0 RON | 0 RON | 15.900 RON | 8 |
| 2023 | 632.147 RON | 744.789 RON | 698.649 RON | 38.692 RON | 46.140 RON | 364.827 RON | 236.269 RON | 128.558 RON | 176.234 RON | 188.593 RON | 323 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 8 |
| 2024 | 662.975 RON | 765.498 RON | 760.784 RON | 3.960 RON | 4.714 RON | 408.239 RON | 275.995 RON | 132.244 RON | 187.735 RON | 220.504 RON | 0 RON | 8.296 RON | 0 RON | 0 RON | 9 |
| 2025 | 727.484 RON | 767.660 RON | 820.503 RON | −52.843 RON | −52.843 RON | 368.522 RON | 201.552 RON | 166.970 RON | 84.892 RON | 283.630 RON | 0 RON | 25.971 RON | 0 RON | 0 RON | 7 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Lipsă date de contact,
adaugă acum!
Locație pe hartă
Coduri CAEN (1)
Lideri din domeniu
Top companii din Brăila, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
8553 — Școli de conducere (pilotaj)
Top format din 30 companii din județul Brăila. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2019–20251. Sumar Executiv
- •Lichiditate curentă sub 1.0 (0.59) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
- •Pierdere netă înregistrată în 2025 (−52.843 RON)
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 739,1 K RON | 625,9 K RON | 667,8 K RON | 551,0 K RON | 632,1 K RON | 663,0 K RON | 727,5 K RON |
| Venituri totale | 798,6 K RON | 666,7 K RON | 749,5 K RON | 595,5 K RON | 744,8 K RON | 765,5 K RON | 767,7 K RON |
| Cheltuieli totale | 747,6 K RON | 700,3 K RON | 761,6 K RON | 584,0 K RON | 698,6 K RON | 760,8 K RON | 820,5 K RON |
| Rezultat net | 43,0 K RON | −38,5 K RON | −19,6 K RON | 5,5 K RON | 38,7 K RON | 4,0 K RON | −52,8 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 658,6 K RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 0,59 | ≥ 1 | Slab |
| Lichiditate rapidă | 0,59 | ≥ 0.8 | Slab |
| Lichiditate imediată | 0,50 | ≥ 0.2 | Acceptabil |
| Solvabilitate | 1,30 | ≥ 1 | Acceptabil |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | – |
| Durata stocaj (zile) | – |
| Rotație creanțe (ori/an) | 28,01 |
| Durata încasare (zile) | 13 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2019 | 219,4 K RON | 465,9 K RON | 47,1% |
| 2020 | 172,5 K RON | 380,5 K RON | 45,4% |
| 2021 | 28,0 K RON | 216,4 K RON | 13,0% |
| 2022 | 22,6 K RON | 150,6 K RON | 15,0% |
| 2023 | 188,6 K RON | 364,8 K RON | 51,7% |
| 2024 | 220,5 K RON | 408,2 K RON | 54,0% |
| 2025 | 283,6 K RON | 368,5 K RON | 77,0% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 739,1 K RON | 625,9 K RON | 667,8 K RON | 551,0 K RON | 632,1 K RON | 663,0 K RON | 727,5 K RON | ▲ 9,7% |
| Rezultat net | 43,0 K RON | −38,5 K RON | −19,6 K RON | 5,5 K RON | 38,7 K RON | 4,0 K RON | −52,8 K RON | ▼ 1.434,4% |
| Total active | 465,9 K RON | 380,5 K RON | 216,4 K RON | 150,6 K RON | 364,8 K RON | 408,2 K RON | 368,5 K RON | ▼ 9,7% |
| Capitaluri proprii | 246,5 K RON | 208,0 K RON | 188,4 K RON | 143,9 K RON | 176,2 K RON | 187,7 K RON | 84,9 K RON | ▼ 54,8% |
| Datorii totale | 219,4 K RON | 172,5 K RON | 28,0 K RON | 22,6 K RON | 188,6 K RON | 220,5 K RON | 283,6 K RON | ▲ 28,6% |
| Lichiditate curentă | 0,26 | 0,28 | 5,58 | 3,73 | 0,68 | 0,60 | 0,59 | ▼ 1,8% |
| Marjă netă (%) | 5,81 | -6,15 | -2,93 | 1,00 | 6,12 | 0,60 | -7,26 | ▼ 1.310,0% |
| Scor bonitate | 60 | 42 | 77 | 77 | 68 | 55 | 37 | ▼ 32,7% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri s-a menținut relativ stabilă în perioada analizată.
Riscuri identificate
- •Compania înregistrează pierdere netă în 2025, ceea ce erodează capitalurile proprii.
- •Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
- •Scor de bonitate scăzut (37/100, Clasa C) — risc financiar semnificativ.
Recomandări
- •Reducerea costurilor operaționale și identificarea surselor de venituri suplimentare.
- •Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2025.