Publicitate

KLAUSMAN SRL

CUI: 34784093 J2015001256220 SRL Iaşi, Municipiul Iaşi
Funcțiune

Date generale

CUI (cod unic de înregistrare) 34784093
Cod înmatriculare J2015001256220
EUID ROONRC.J2015001256220
Data înmatriculării 2015-07-16
Formă juridică SRL
Stare Funcțiune
Ani de activitate 11 ani
Salariați (2025) 2 angajați

Adresă

România, Iaşi, Municipiul Iaşi, ARCU, 27, L19, 4, 10, 700088, CAMERA 1

Țară: România
Județ: Iaşi
Localitate: Municipiul Iaşi
Stradă: ARCU
Număr: 27
Bloc: L19
Etaj: 4
Apartament: 10
Cod poștal: 700088
Completare adresă: CAMERA 1

Date de bilanț 2019–2024

An Cifra de afaceri Venituri totale Cheltuieli totale Profit / Pierdere net Profit / Pierdere brut Active totale Active imobilizate Active circulante Capitaluri Datorii Stocuri Creanțe Venituri în avans Cheltuieli în avans Nr. salariați
2023 85.916 RON 85.953 RON 85.183 RON 647 RON 770 RON 201.277 RON 47.478 RON 153.799 RON 9.369 RON 192.752 RON 50.548 RON 78.656 RON 0 RON 844 RON 0
2024 179.628 RON 191.291 RON 188.803 RON 1.996 RON 2.488 RON 151.568 RON 42.393 RON 109.175 RON 11.366 RON 141.046 RON 16.287 RON 5.679 RON 0 RON 844 RON 0
2025 429.982 RON 670.730 RON 572.903 RON 81.811 RON 97.827 RON 475.782 RON 255.076 RON 220.706 RON 93.176 RON 383.450 RON 68.636 RON 46.066 RON 0 RON 844 RON 2

Reprezentanți și administratori (1)

NEAMŢU CLAUDIU
administrator
Iaşi, România
Pagina administratorului

Date de contact

Lipsă date de contact,
adaugă acum!

Locație pe hartă

Deschide în Google Maps

Coduri CAEN (25)

Lideri din domeniu

Top companii din Iaşi, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).

Top format din 730 companii din județul Iaşi. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).

Raport Economico-Financiar

2023–2025

1. Sumar Executiv

Alerte identificate pentru 2025
  • Lichiditate curentă sub 1.0 (0.58) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
  • Grad ridicat de îndatorare: 80.6% din active finanțate din datorii
Cifra de Afaceri 2025
430,0 K RON
Rezultat Net 2025
81,8 K RON
Total Active 2025
475,8 K RON
Scor Bonitate
68/100
B
Risc Mediu — Clasa B
Scor bonitate: 68/100

2. Analiza Rezultatelor Financiare

Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli

Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)

An 202320242025
Cifra de afaceri 85,9 K RON 179,6 K RON 430,0 K RON
Venituri totale 86,0 K RON 191,3 K RON 670,7 K RON
Cheltuieli totale 85,2 K RON 188,8 K RON 572,9 K RON
Rezultat net 647 RON 2,0 K RON 81,8 K RON

3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor

Figura 3 — Tendința anuală

Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 575,9 K RON

4. Capitaluri Proprii și Datorii

Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii

5. Lichiditate și Solvabilitate

Figura 5 — Indicatori de Lichiditate

Praguri: 1.0 (minim)   2.0 (optim)

Valori 2025

IndicatorValoarePragStatus
Lichiditate curentă 0,58 ≥ 1 Slab
Lichiditate rapidă 0,40 ≥ 0.8 Slab
Lichiditate imediată 0,28 ≥ 0.2 Acceptabil
Solvabilitate 1,24 ≥ 1 Acceptabil

6. Structura Activelor (2025)

Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante

Active imobilizate255,1 K RON (53.6%)
Active circulante220,7 K RON (46.4%)

Figura 6b — Componente Active Circulante

Stocuri68,6 K RON
Creanțe46,1 K RON
Numerar106,0 K RON

7. Indicatori de Activitate

Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar

Indicatori rotație (2025)

IndicatorValoare
Rotație stocuri (ori/an) 6,26
Durata stocaj (zile) 58
Rotație creanțe (ori/an) 9,33
Durata încasare (zile) 39

8. Marje de Profitabilitate

Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri

Figura 9 — Marje procentuale (%)

Marjă brută
22,8%
Marjă netă
19,0%
ROA
17,2%

9. Analiza Datoriilor

Figura 10 — Datorii vs. Total Active

AnDatoriiTotal activeRată îndatorare
2023 192,8 K RON 201,3 K RON 95,8%
2024 141,0 K RON 151,6 K RON 93,1%
2025 383,5 K RON 475,8 K RON 80,6%

10. Scor de Bonitate și Risc

Figura 11 — Scor bonitate 2025

68
din 100 puncte
Clasa B — Risc Mediu
Lichiditate — Slabă (LC ≥ 0.5) 8/25
Capital — Acceptabilă (> 10% din active) 15/25
Profitabilitate — Excelentă (marjă > 10%) 25/25
Tendinta — Tendință majoritar pozitivă 20/25

Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate

11. Analiza Tendințelor

Indicator 202320242025 YoY
Cifra de afaceri 85,9 K RON 179,6 K RON 430,0 K RON ▲ 139,4%
Rezultat net 647 RON 2,0 K RON 81,8 K RON ▲ 3.998,7%
Total active 201,3 K RON 151,6 K RON 475,8 K RON ▲ 213,9%
Capitaluri proprii 9,4 K RON 11,4 K RON 93,2 K RON ▲ 719,8%
Datorii totale 192,8 K RON 141,0 K RON 383,5 K RON ▲ 171,9%
Lichiditate curentă 0,80 0,77 0,58 ▼ 25,6%
Marjă netă (%) 0,75 1,11 19,03 ▲ 1.614,4%
Scor bonitate 43 51 68 ▲ 33,3%

12. Concluzii, Riscuri și Recomandări

Concluzii

  • Cifra de afaceri a crescut semnificativ față de 2023, indicând o extindere a activității.
  • Compania a înregistrat profit net în 2025 (81,8 K RON).
  • Scorul de bonitate de 68/100 (Clasa B) indică un risc mediu — monitorizare recomandată.
  • Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 575,9 K RON.

Riscuri identificate

  • Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
  • Grad de îndatorare de 80.6% — vulnerabilitate ridicată la variații de dobânzi și crize de lichiditate.

Recomandări

  • Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.
  • Diversificarea surselor de finanțare și reducerea dependenței de capital de împrumut.

Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2023–2025.

Publicitate