ENERGIS ROTT SRL
Date generale
Adresă
România, Cluj, Municipiul Cluj-Napoca, CONSTANTIN BRÂNCUŞI, 133, 400458
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2023 | 4.268.992 RON | 8.238.099 RON | 1.554.570 RON | 5.660.987 RON | 6.683.529 RON | 6.797.128 RON | 4.647.748 RON | 2.149.380 RON | 5.870.779 RON | 951.340 RON | 0 RON | 2.001.998 RON | 0 RON | 24.991 RON | 1 |
| 2024 | 3.704.047 RON | 7.422.691 RON | 2.191.623 RON | 4.534.176 RON | 5.231.068 RON | 5.126.855 RON | 4.178.978 RON | 947.877 RON | 4.775.170 RON | 364.716 RON | 0 RON | 306.415 RON | 0 RON | 13.031 RON | 1 |
| 2025 | 2.279.792 RON | 4.564.954 RON | 1.337.931 RON | 2.799.484 RON | 3.227.023 RON | 6.868.765 RON | 3.886.450 RON | 2.982.315 RON | 3.101.121 RON | 3.779.038 RON | 0 RON | 2.246.830 RON | 0 RON | 11.394 RON | 1 |
Reprezentanți și administratori (2)
Date de contact
Lipsă date de contact,
adaugă acum!
Locație pe hartă
Coduri CAEN (10)
- 3512 Producția de energie electrică din resurse regenerabile
- 3513 Transportul energiei electrice
- 3514 Distribuția energiei electrice
- 3515 Comercializarea energiei electrice
- 3516 Depozitarea energiei electrice
- 4618 Intermedieri în comerțul specializat în vânzarea produselor cu caracter specific, n.c.a.
- 4619 Intermedieri în comerțul cu produse diverse
- 6811 Cumpărarea și vânzarea de bunuri imobiliare proprii
- 6820 închirierea și subînchirierea bunurilor imobiliare proprii sau închiriate
- 7112 Activități de inginerie și consultanță tehnică legate de acestea
Lideri din domeniu
Top companii din Cluj, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
3512 — Producția de energie electrică din resurse regenerabile
Top format din 56 companii din județul Cluj. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2023–20251. Sumar Executiv
- •Lichiditate curentă sub 1.0 (0.79) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 4,27 M RON | 3,70 M RON | 2,28 M RON |
| Venituri totale | 8,24 M RON | 7,42 M RON | 4,56 M RON |
| Cheltuieli totale | 1,55 M RON | 2,19 M RON | 1,34 M RON |
| Rezultat net | 5,66 M RON | 4,53 M RON | 2,80 M RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 1,43 M RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 0,79 | ≥ 1 | Slab |
| Lichiditate rapidă | 0,79 | ≥ 0.8 | Slab |
| Lichiditate imediată | 0,19 | ≥ 0.2 | Slab |
| Solvabilitate | 1,82 | ≥ 1 | Acceptabil |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | – |
| Durata stocaj (zile) | – |
| Rotație creanțe (ori/an) | 1,01 |
| Durata încasare (zile) | 360 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2023 | 951,3 K RON | 6,80 M RON | 14,0% |
| 2024 | 364,7 K RON | 5,13 M RON | 7,1% |
| 2025 | 3,78 M RON | 6,87 M RON | 55,0% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 4,27 M RON | 3,70 M RON | 2,28 M RON | ▼ 38,5% |
| Rezultat net | 5,66 M RON | 4,53 M RON | 2,80 M RON | ▼ 38,3% |
| Total active | 6,80 M RON | 5,13 M RON | 6,87 M RON | ▲ 34,0% |
| Capitaluri proprii | 5,87 M RON | 4,78 M RON | 3,10 M RON | ▼ 35,1% |
| Datorii totale | 951,3 K RON | 364,7 K RON | 3,78 M RON | ▲ 936,2% |
| Lichiditate curentă | 2,26 | 2,60 | 0,79 | ▼ 69,6% |
| Marjă netă (%) | 132,61 | 122,41 | 122,80 | ▲ 0,3% |
| Scor bonitate | 87 | 87 | 58 | ▼ 33,3% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a scăzut față de 2023, reflectând o contracție a activității.
- •Compania a înregistrat profit net în 2025 (2,80 M RON).
- •Scorul de bonitate de 58/100 (Clasa B) indică un risc mediu — monitorizare recomandată.
Riscuri identificate
- •Tendință de scădere a veniturilor operaționale.
- •Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
Recomandări
- •Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2023–2025.