Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum
ICON CONTRACTORS SRL
Date generale
Adresă
România, Ilfov, Sat Corbeanca, Comuna Corbeanca, UNIRII, 216, 77065, Corp C7, Lot I, nr. cadastral 111030
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 2.762.756 RON | 2.762.756 RON | 529.581 RON | 2.205.547 RON | 2.233.175 RON | 2.605.063 RON | 2.015.204 RON | 589.859 RON | 2.178.350 RON | 1.378.431 RON | 0 RON | 554.206 RON | 0 RON | 951.718 RON | 1 |
| 2020 | 287.391 RON | 287.415 RON | 361.680 RON | −76.851 RON | −74.265 RON | 2.884.921 RON | 2.267.186 RON | 617.735 RON | 2.351.499 RON | 1.662.753 RON | 0 RON | 607.303 RON | 0 RON | 1.129.331 RON | 2 |
| 2021 | 4.176.299 RON | 4.176.299 RON | 553.335 RON | 3.584.124 RON | 3.622.964 RON | 6.482.898 RON | 1.958.996 RON | 4.523.902 RON | 5.935.623 RON | 1.559.595 RON | 0 RON | 4.469.390 RON | 0 RON | 1.012.320 RON | 1 |
| 2022 | 4.847.374 RON | 4.881.873 RON | 641.133 RON | 4.199.244 RON | 4.240.740 RON | 8.122.059 RON | 1.939.172 RON | 6.182.887 RON | 7.184.867 RON | 937.192 RON | 0 RON | 4.689.415 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2023 | 24.256 RON | 24.257 RON | 156.255 RON | −132.229 RON | −131.998 RON | 7.863.352 RON | 7.412.366 RON | 450.986 RON | 7.052.638 RON | 810.714 RON | 0 RON | 448.446 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2024 | 10.200 RON | 1.773.023 RON | 1.280.748 RON | 446.576 RON | 492.275 RON | 17.404.657 RON | 17.070.085 RON | 334.572 RON | 15.552.004 RON | 1.852.653 RON | 0 RON | 310.566 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2025 | 539.801 RON | 824.489 RON | 1.241.932 RON | −432.509 RON | −417.443 RON | 17.593.985 RON | 17.476.205 RON | 117.780 RON | 15.119.497 RON | 2.475.124 RON | 0 RON | 1.688 RON | 0 RON | 636 RON | 3 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Lipsă date de contact,
adaugă acum!
Locație pe hartă
Coduri CAEN (35)
- 3511 Producția de energie electrică din resurse neregenerabile
- 4110 Dezvoltare (promovare) imobiliară
- 4211 Lucrări de construcții ale drumurilor și autostrăzilor
- 4212 Lucrări de construcții ale căilor ferate de suprafață și subterane.
- 4213 Construcția de poduri și tuneluri
- 4221 Lucrări de construcții ale proiectelor utilitare pentru fluide
- 4222 Lucrări de construcții ale proiectelor utilitare pentru electricitate și telecomunicații
- 4291 Construcții hidrotehnice
- 4299 Lucrări de construcții ale altor proiecte inginerești n.c.a
- 4311 Lucrări de demolare a construcțiilor
- 4312 Lucrări de pregătire a terenului
- 4313 Lucrări de foraj și sondaj pentru construcții
- 4321 Lucrări de instalații electrice
- 4322 Lucrări de instalații sanitare, de încălzire și de aer condiționat
- 4329 Alte lucrări de instalaţii pentru construcţii
- 4331 Lucrări de ipsoserie
- 4332 Lucrări de tâmplărie și dulgherie
- 4333 Lucrări de pardosire și placare a pereților
- 4334 Lucrări de vopsitorie, zugrăveli și montări de geamuri
- 4339 Alte lucrări de finisare
- 4391 Activități de zidărie
- 4399 Alte lucrări speciale de construcții n.c.a.
- 4613 Intermedieri în comerțul cu material lemnos și materiale de construcții
- 4644 Comerț cu ridicata al produselor din ceramică, sticlărie, și produse de întreținere
- 4673 Comerț cu ridicata al motocicletelor; comerț cu ridicata al pieselor și accesoriilor pentru motociclete
- 4690 Comerț cu ridicata nespecializat
- 4791 Intermedieri în comerțul cu amănuntul nespecializat
- 6810 Cumpărarea şi vânzarea de bunuri imobiliare proprii
- 6820 închirierea și subînchirierea bunurilor imobiliare proprii sau închiriate
- 6831 Servicii de intermediere a tranzacțiilor imobiliare
- 6832 Alte activități pentru tranzacții imobiliare pe bază de comision sau contract
- 7021 Activităţi de consultanţă în domeniul relaţiilor publice şi al comunicării
- 7022 Activităţi de consultanţă pentru afaceri şi management
- 7111 Activități de arhitectură
- 7112 Activități de inginerie și consultanță tehnică legate de acestea
Lideri din domeniu
Top companii din Ilfov, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
4100 — Lucrări de construcții ale clădirilor rezidențiale și nerezidențiale
Top format din 855 companii din județul Ilfov. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2019–20251. Sumar Executiv
- •Lichiditate curentă sub 1.0 (0.05) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
- •Pierdere netă înregistrată în 2025 (−432.509 RON)
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 2,76 M RON | 287,4 K RON | 4,18 M RON | 4,85 M RON | 24,3 K RON | 10,2 K RON | 539,8 K RON |
| Venituri totale | 2,76 M RON | 287,4 K RON | 4,18 M RON | 4,88 M RON | 24,3 K RON | 1,77 M RON | 824,5 K RON |
| Cheltuieli totale | 529,6 K RON | 361,7 K RON | 553,3 K RON | 641,1 K RON | 156,3 K RON | 1,28 M RON | 1,24 M RON |
| Rezultat net | 2,21 M RON | −76,9 K RON | 3,58 M RON | 4,20 M RON | −132,2 K RON | 446,6 K RON | −432,5 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 181,8 K RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 0,05 | ≥ 1 | Slab |
| Lichiditate rapidă | 0,05 | ≥ 0.8 | Slab |
| Lichiditate imediată | 0,05 | ≥ 0.2 | Slab |
| Solvabilitate | 7,11 | ≥ 1 | Bun |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | – |
| Durata stocaj (zile) | – |
| Rotație creanțe (ori/an) | 319,79 |
| Durata încasare (zile) | 1 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2019 | 1,38 M RON | 2,61 M RON | 52,9% |
| 2020 | 1,66 M RON | 2,88 M RON | 57,6% |
| 2021 | 1,56 M RON | 6,48 M RON | 24,1% |
| 2022 | 937,2 K RON | 8,12 M RON | 11,5% |
| 2023 | 810,7 K RON | 7,86 M RON | 10,3% |
| 2024 | 1,85 M RON | 17,40 M RON | 10,6% |
| 2025 | 2,48 M RON | 17,59 M RON | 14,1% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 2,76 M RON | 287,4 K RON | 4,18 M RON | 4,85 M RON | 24,3 K RON | 10,2 K RON | 539,8 K RON | ▲ 5.192,2% |
| Rezultat net | 2,21 M RON | −76,9 K RON | 3,58 M RON | 4,20 M RON | −132,2 K RON | 446,6 K RON | −432,5 K RON | ▼ 196,9% |
| Total active | 2,61 M RON | 2,88 M RON | 6,48 M RON | 8,12 M RON | 7,86 M RON | 17,40 M RON | 17,59 M RON | ▲ 1,1% |
| Capitaluri proprii | 2,18 M RON | 2,35 M RON | 5,94 M RON | 7,18 M RON | 7,05 M RON | 15,55 M RON | 15,12 M RON | ▼ 2,8% |
| Datorii totale | 1,38 M RON | 1,66 M RON | 1,56 M RON | 937,2 K RON | 810,7 K RON | 1,85 M RON | 2,48 M RON | ▲ 33,6% |
| Lichiditate curentă | 0,43 | 0,37 | 2,90 | 6,60 | 0,56 | 0,18 | 0,05 | ▼ 73,6% |
| Marjă netă (%) | 79,83 | -26,74 | 85,82 | 86,63 | -545,14 | 4.378,20 | -80,12 | ▼ 101,8% |
| Scor bonitate | 65 | 35 | 100 | 100 | 40 | 65 | 42 | ▼ 35,4% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a scăzut față de 2019, reflectând o contracție a activității.
Riscuri identificate
- •Tendință de scădere a veniturilor operaționale.
- •Compania înregistrează pierdere netă în 2025, ceea ce erodează capitalurile proprii.
- •Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
- •Scor de bonitate scăzut (42/100, Clasa C) — risc financiar semnificativ.
Recomandări
- •Reducerea costurilor operaționale și identificarea surselor de venituri suplimentare.
- •Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2025.