TOP SPEED PERFORMANCE S.R.L.
Date generale
Adresă
România, Giurgiu, Sat Malu Spart, Oraş Bolintin-Vale, MALU SPART, 4701, 85102, CAMERA 2
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2023 | 13.700.791 RON | 13.710.818 RON | 13.155.331 RON | 468.602 RON | 555.487 RON | 4.196.678 RON | 3.584.952 RON | 611.726 RON | 1.562.311 RON | 2.699.746 RON | 159.463 RON | 336.813 RON | 0 RON | 65.379 RON | 5 |
| 2024 | 14.158.314 RON | 14.164.552 RON | 13.637.753 RON | 452.772 RON | 526.799 RON | 5.453.704 RON | 3.549.705 RON | 1.903.999 RON | 2.080.882 RON | 2.836.194 RON | 786.469 RON | 1.006.123 RON | 0 RON | 66.553 RON | 3 |
| 2025 | 13.959.843 RON | 14.043.252 RON | 12.800.709 RON | 1.162.653 RON | 1.242.543 RON | 6.627.100 RON | 4.360.437 RON | 2.266.663 RON | 3.243.535 RON | 2.846.937 RON | 672.169 RON | 1.436.403 RON | 0 RON | 66.553 RON | 4 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele
Locație pe hartă
Coduri CAEN (7)
- 4672 Comerț cu ridicata al pieselor și accesoriilor pentru autovehicule
- 4711 Comerț cu amănuntul nespecializat, cu vânzare predominantă de produse alimentare, băuturi și tutun
- 4712 Comerț cu amănuntul nespecializat, cu vânzare predominantă de produse nealimentare
- 4730 Comerț cu amănuntul al carburanților pentru autovehicule
- 4778 Comerț cu amănuntul al altor bunuri noi
Lideri din domeniu
Top companii din Giurgiu, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
4730 — Comerț cu amănuntul al carburanților pentru autovehicule
Top format din 23 companii din județul Giurgiu. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2023–20251. Sumar Executiv
- •Lichiditate curentă sub 1.0 (0.8) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 13,70 M RON | 14,16 M RON | 13,96 M RON |
| Venituri totale | 13,71 M RON | 14,16 M RON | 14,04 M RON |
| Cheltuieli totale | 13,16 M RON | 13,64 M RON | 12,80 M RON |
| Rezultat net | 468,6 K RON | 452,8 K RON | 1,16 M RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 14,20 M RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 0,80 | ≥ 1 | Slab |
| Lichiditate rapidă | 0,56 | ≥ 0.8 | Slab |
| Lichiditate imediată | 0,06 | ≥ 0.2 | Slab |
| Solvabilitate | 2,33 | ≥ 1 | Bun |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 20,77 |
| Durata stocaj (zile) | 18 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 9,72 |
| Durata încasare (zile) | 38 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2023 | 2,70 M RON | 4,20 M RON | 64,3% |
| 2024 | 2,84 M RON | 5,45 M RON | 52,0% |
| 2025 | 2,85 M RON | 6,63 M RON | 43,0% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 13,70 M RON | 14,16 M RON | 13,96 M RON | ▼ 1,4% |
| Rezultat net | 468,6 K RON | 452,8 K RON | 1,16 M RON | ▲ 156,8% |
| Total active | 4,20 M RON | 5,45 M RON | 6,63 M RON | ▲ 21,5% |
| Capitaluri proprii | 1,56 M RON | 2,08 M RON | 3,24 M RON | ▲ 55,9% |
| Datorii totale | 2,70 M RON | 2,84 M RON | 2,85 M RON | ▲ 0,4% |
| Lichiditate curentă | 0,23 | 0,67 | 0,80 | ▲ 18,6% |
| Marjă netă (%) | 3,42 | 3,20 | 8,33 | ▲ 160,3% |
| Scor bonitate | 50 | 63 | 68 | ▲ 7,9% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri s-a menținut relativ stabilă în perioada analizată.
- •Compania a înregistrat profit net în 2025 (1,16 M RON).
- •Scorul de bonitate de 68/100 (Clasa B) indică un risc mediu — monitorizare recomandată.
- •Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 14,20 M RON.
Riscuri identificate
- •Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
Recomandări
- •Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2023–2025.