Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum
LUMEA CĂRȚILOR S.R.L.
Date generale
Adresă
România, Prahova, Municipiul Ploieşti, MĂRĂŞEŞTI, 198, 100053, corp C1, camera 8
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2023 | 118.101 RON | 118.106 RON | 142.137 RON | −25.213 RON | −24.031 RON | 30.895 RON | 0 RON | 30.895 RON | −22.735 RON | 53.630 RON | 9.000 RON | 2.454 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2024 | 135.456 RON | 181.603 RON | 142.261 RON | 37.562 RON | 39.342 RON | 22.334 RON | 0 RON | 22.334 RON | 14.828 RON | 7.506 RON | 5.078 RON | 1.824 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2025 | 142.973 RON | 142.975 RON | 132.889 RON | 8.871 RON | 10.086 RON | 30.515 RON | 0 RON | 30.515 RON | 23.699 RON | 6.816 RON | 21.771 RON | 3.904 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Lipsă date de contact,
adaugă acum!
Locație pe hartă
Coduri CAEN (27)
- 1811 Tipărirea ziarelor
- 1812 Alte activități de tipărire n.c.a.
- 1813 Servicii pregătitoare pentru pretipărire
- 4690 Comerț cu ridicata nespecializat
- 4712 Comerț cu amănuntul nespecializat, cu vânzare predominantă de produse nealimentare
- 4761 Comerț cu amănuntul al cărților
- 4762 Comerț cu amănuntul al ziarelor și articolelor de papetărie
- 4764 Comerț cu amănuntul al jocurilor și jucăriilor
- 4769 Comerț cu amănuntul de bunuri culturale și recreative n.c.a.
- 5590 Alte servicii de cazare
- 5811 Activități de editare a cărților
- 5812 Activități de editare a ziarelor
- 5813 Activități de editare a revistelor și periodicelor
- 5819 Alte activități de editare
- 7311 Activități ale agențiilor de publicitate
- 7312 Servicii de reprezentare media
- 7430 Activități de traducere scrisă și orală (interpreți)
- 8210 Activități de secretariat și servicii suport
- 8510 Învățământ preșcolar
- 8552 Învățământ în domeniul cultural (muzică, teatru, dans, arte plastice, etc.)
- 8559 Alte forme de învățământ n.c.a.
- 8569 Activități de servicii suport pentru învățământ
- 8891 Activități de îngrijire zilnică pentru copii
- 9013 Alte activități de creație artistică
- 9020 Activități de interpretare artistică (spectacole)
- 9130 Activități de conservare, restaurare și alte activități suport pentru patrimoniul cultural
- 9329 Alte activități recreative și distractive n.c.a.
Lideri din domeniu
Top companii din Prahova, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
5811 — Activități de editare a cărților
Top format din 14 companii din județul Prahova. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2023–20251. Sumar Executiv
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 118,1 K RON | 135,5 K RON | 143,0 K RON |
| Venituri totale | 118,1 K RON | 181,6 K RON | 143,0 K RON |
| Cheltuieli totale | 142,1 K RON | 142,3 K RON | 132,9 K RON |
| Rezultat net | −25,2 K RON | 37,6 K RON | 8,9 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 157,0 K RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 4,48 | ≥ 1 | Bun |
| Lichiditate rapidă | 1,28 | ≥ 0.8 | Acceptabil |
| Lichiditate imediată | 0,71 | ≥ 0.2 | Bun |
| Solvabilitate | 4,48 | ≥ 1 | Bun |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 6,57 |
| Durata stocaj (zile) | 56 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 36,62 |
| Durata încasare (zile) | 10 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2023 | 53,6 K RON | 30,9 K RON | 173,6% |
| 2024 | 7,5 K RON | 22,3 K RON | 33,6% |
| 2025 | 6,8 K RON | 30,5 K RON | 22,3% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 118,1 K RON | 135,5 K RON | 143,0 K RON | ▲ 5,5% |
| Rezultat net | −25,2 K RON | 37,6 K RON | 8,9 K RON | ▼ 76,4% |
| Total active | 30,9 K RON | 22,3 K RON | 30,5 K RON | ▲ 36,6% |
| Capitaluri proprii | −22,7 K RON | 14,8 K RON | 23,7 K RON | ▲ 59,8% |
| Datorii totale | 53,6 K RON | 7,5 K RON | 6,8 K RON | ▼ 9,2% |
| Lichiditate curentă | 0,58 | 2,98 | 4,48 | ▲ 50,5% |
| Marjă netă (%) | -21,35 | 27,73 | 6,20 | ▼ 77,6% |
| Scor bonitate | 24 | 100 | 90 | ▼ 10,0% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri s-a menținut relativ stabilă în perioada analizată.
- •Compania a înregistrat profit net în 2025 (8,9 K RON).
- •Lichiditate curentă bună (4.48), compania dispune de resurse suficiente pentru obligații curente.
- •Scorul de bonitate de 90/100 (Clasa A) indică un profil financiar sănătos.
- •Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 157,0 K RON.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2023–2025.