Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum
OCTOLIFE MEDCARE S.R.L.
Date generale
Adresă
România, Hunedoara, Sat Lăpugiu de Jos, Comuna Lăpugiu de Jos, LĂPUGIU DE JOS, 79, 337280
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2020 | 3.698 RON | 3.698 RON | 2.958 RON | 740 RON | 740 RON | 4.698 RON | 0 RON | 4.698 RON | 1.740 RON | 2.958 RON | 0 RON | 3.698 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2021 | 67.786 RON | 143.197 RON | 126.685 RON | 15.877 RON | 16.512 RON | 144.102 RON | 75.411 RON | 68.691 RON | 17.617 RON | 126.485 RON | 13.440 RON | 22.000 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2022 | 467.117 RON | 875.469 RON | 816.852 RON | 53.170 RON | 58.617 RON | 668.176 RON | 477.013 RON | 191.163 RON | 70.787 RON | 597.389 RON | 0 RON | 85.810 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2023 | 193.545 RON | 923.619 RON | 647.672 RON | 273.258 RON | 275.947 RON | 1.211.687 RON | 1.189.087 RON | 22.600 RON | 344.045 RON | 867.642 RON | 0 RON | 10.487 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2024 | 25.705 RON | 110.270 RON | 108.396 RON | 1.874 RON | 1.874 RON | 1.285.570 RON | 1.259.402 RON | 26.168 RON | 345.919 RON | 939.651 RON | 0 RON | 487 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2025 | 153.872 RON | 153.872 RON | 145.779 RON | 7.793 RON | 8.093 RON | 1.418.520 RON | 1.259.402 RON | 159.118 RON | 353.712 RON | 1.064.808 RON | 0 RON | 157.489 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
Reprezentanți și administratori (2)
Date de contact
Lipsă date de contact,
adaugă acum!
Locație pe hartă
Coduri CAEN (11)
- 4618 Intermedieri în comerțul specializat în vânzarea produselor cu caracter specific, n.c.a.
- 4646 Comerț cu ridicata al produselor farmaceutice și medicale
- 4671 Comerț cu ridicata al autovehiculelor
- 5510 Hoteluri și alte facilități de cazare similare
- 5520 Facilități de cazare pentru vacanțe și perioade de scurtă durată
- 5590 Alte servicii de cazare
- 5611 Restaurante
- 5612 Activități ale unităților mobile de alimentație
- 5621 Activități de alimentație (catering) pentru evenimente
- 8710 Activități ale centrelor de îngrijire medicală
- 8730 Activități ale căminelor de bătrâni și ale căminelor pentru persoane cu dizabilități aflate în incapacitate de a se îngriji singure
Lideri din domeniu
Top companii din Hunedoara, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
8730 — Activități ale căminelor de bătrâni și ale căminelor pentru persoane cu dizabilități aflate în incapacitate de a se îngriji singure
Top format din 4 companii din județul Hunedoara. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2020–20251. Sumar Executiv
- •Lichiditate curentă sub 1.0 (0.15) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 3,7 K RON | 67,8 K RON | 467,1 K RON | 193,5 K RON | 25,7 K RON | 153,9 K RON |
| Venituri totale | 3,7 K RON | 143,2 K RON | 875,5 K RON | 923,6 K RON | 110,3 K RON | 153,9 K RON |
| Cheltuieli totale | 3,0 K RON | 126,7 K RON | 816,9 K RON | 647,7 K RON | 108,4 K RON | 145,8 K RON |
| Rezultat net | 740 RON | 15,9 K RON | 53,2 K RON | 273,3 K RON | 1,9 K RON | 7,8 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 187,1 K RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 0,15 | ≥ 1 | Slab |
| Lichiditate rapidă | 0,15 | ≥ 0.8 | Slab |
| Lichiditate imediată | 0,00 | ≥ 0.2 | Slab |
| Solvabilitate | 1,33 | ≥ 1 | Acceptabil |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | – |
| Durata stocaj (zile) | – |
| Rotație creanțe (ori/an) | 0,98 |
| Durata încasare (zile) | 374 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2020 | 3,0 K RON | 4,7 K RON | 63,0% |
| 2021 | 126,5 K RON | 144,1 K RON | 87,8% |
| 2022 | 597,4 K RON | 668,2 K RON | 89,4% |
| 2023 | 867,6 K RON | 1,21 M RON | 71,6% |
| 2024 | 939,7 K RON | 1,29 M RON | 73,1% |
| 2025 | 1,06 M RON | 1,42 M RON | 75,1% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 3,7 K RON | 67,8 K RON | 467,1 K RON | 193,5 K RON | 25,7 K RON | 153,9 K RON | ▲ 498,6% |
| Rezultat net | 740 RON | 15,9 K RON | 53,2 K RON | 273,3 K RON | 1,9 K RON | 7,8 K RON | ▲ 315,8% |
| Total active | 4,7 K RON | 144,1 K RON | 668,2 K RON | 1,21 M RON | 1,29 M RON | 1,42 M RON | ▲ 10,3% |
| Capitaluri proprii | 1,7 K RON | 17,6 K RON | 70,8 K RON | 344,0 K RON | 345,9 K RON | 353,7 K RON | ▲ 2,3% |
| Datorii totale | 3,0 K RON | 126,5 K RON | 597,4 K RON | 867,6 K RON | 939,7 K RON | 1,06 M RON | ▲ 13,3% |
| Lichiditate curentă | 1,59 | 0,54 | 0,32 | 0,03 | 0,03 | 0,15 | ▲ 437,4% |
| Marjă netă (%) | 20,01 | 23,42 | 11,38 | 141,19 | 7,29 | 5,06 | ▼ 30,6% |
| Scor bonitate | 77 | 68 | 63 | 55 | 50 | 63 | ▲ 26,0% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a crescut semnificativ față de 2020, indicând o extindere a activității.
- •Compania a înregistrat profit net în 2025 (7,8 K RON).
- •Scorul de bonitate de 63/100 (Clasa B) indică un risc mediu — monitorizare recomandată.
- •Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 187,1 K RON.
Riscuri identificate
- •Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
Recomandări
- •Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2020–2025.