Publicitate

EV SPOTS DRIVE S.A.

CUI: 44564370 J2021000856277 SA Neamţ, Municipiul Piatra Neamţ
Funcțiune

Date generale

CUI (cod unic de înregistrare) 44564370
Cod înmatriculare J2021000856277
EUID ROONRC.J2021000856277
Data înmatriculării 2021-07-08
Formă juridică SA
Stare Funcțiune
Ani de activitate 5 ani
Salariați (2025) 3 angajați

Adresă

România, Neamţ, Municipiul Piatra Neamţ, GARA VECHE, 2, 610206

Țară: România
Județ: Neamţ
Localitate: Municipiul Piatra Neamţ
Stradă: GARA VECHE
Număr: 2
Cod poștal: 610206

Date de bilanț 2019–2024

An Cifra de afaceri Venituri totale Cheltuieli totale Profit / Pierdere net Profit / Pierdere brut Active totale Active imobilizate Active circulante Capitaluri Datorii Stocuri Creanțe Venituri în avans Cheltuieli în avans Nr. salariați
2023 399.989 RON 400.262 RON 1.086.312 RON −686.050 RON −686.050 RON 265.493 RON 119.196 RON 146.297 RON −633.057 RON 894.103 RON 0 RON 106.990 RON 4.447 RON 0 RON 1
2024 974.020 RON 974.450 RON 2.148.353 RON −1.173.903 RON −1.173.903 RON 549.413 RON 110.257 RON 439.156 RON 193.040 RON 352.316 RON 0 RON 367.916 RON 4.057 RON 0 RON 2
2025 1.422.151 RON 1.422.895 RON 3.165.993 RON −1.743.098 RON −1.743.098 RON 1.504.379 RON 549.003 RON 955.376 RON 449.942 RON 1.050.848 RON 7.511 RON 740.718 RON 3.589 RON 0 RON 3

Reprezentanți și administratori (2)

SAVA LUCIA
reprezentant al persoanei juridice
Suceava, România
Pagina administratorului
VELEȘCU CĂTĂLIN VASILE
administrator
Neamţ, România
Pagina administratorului

Date de contact

Lipsă date de contact,
adaugă acum!

Locație pe hartă

Deschide în Google Maps

Coduri CAEN (11)

Lideri din domeniu

Top companii din Neamţ, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).

Top format din 17 companii din județul Neamţ. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).

Raport Economico-Financiar

2023–2025

1. Sumar Executiv

Alerte identificate pentru 2025
  • Lichiditate curentă sub 1.0 (0.91) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
  • Pierdere netă înregistrată în 2025 (−1.743.098 RON)
Cifra de Afaceri 2025
1,42 M RON
Rezultat Net 2025
−1,74 M RON
Total Active 2025
1,50 M RON
Scor Bonitate
37/100
C
Risc Ridicat — Clasa C
Scor bonitate: 37/100

2. Analiza Rezultatelor Financiare

Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli

Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)

An 202320242025
Cifra de afaceri 400,0 K RON 974,0 K RON 1,42 M RON
Venituri totale 400,3 K RON 974,5 K RON 1,42 M RON
Cheltuieli totale 1,09 M RON 2,15 M RON 3,17 M RON
Rezultat net −686,1 K RON −1,17 M RON −1,74 M RON

3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor

Figura 3 — Tendința anuală

Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 1,95 M RON

4. Capitaluri Proprii și Datorii

Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii

5. Lichiditate și Solvabilitate

Figura 5 — Indicatori de Lichiditate

Praguri: 1.0 (minim)   2.0 (optim)

Valori 2025

IndicatorValoarePragStatus
Lichiditate curentă 0,91 ≥ 1 Slab
Lichiditate rapidă 0,90 ≥ 0.8 Acceptabil
Lichiditate imediată 0,20 ≥ 0.2 Slab
Solvabilitate 1,43 ≥ 1 Acceptabil

6. Structura Activelor (2025)

Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante

Active imobilizate549,0 K RON (36.5%)
Active circulante955,4 K RON (63.5%)

Figura 6b — Componente Active Circulante

Stocuri7,5 K RON
Creanțe740,7 K RON
Numerar207,1 K RON

7. Indicatori de Activitate

Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar

Indicatori rotație (2025)

IndicatorValoare
Rotație stocuri (ori/an) 189,34
Durata stocaj (zile) 2
Rotație creanțe (ori/an) 1,92
Durata încasare (zile) 190

8. Marje de Profitabilitate

Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri

Figura 9 — Marje procentuale (%)

Marjă brută
-122,6%
Marjă netă
-122,6%
ROA
-115,9%

9. Analiza Datoriilor

Figura 10 — Datorii vs. Total Active

AnDatoriiTotal activeRată îndatorare
2023 894,1 K RON 265,5 K RON 336,8%
2024 352,3 K RON 549,4 K RON 64,1%
2025 1,05 M RON 1,50 M RON 69,9%

10. Scor de Bonitate și Risc

Figura 11 — Scor bonitate 2025

37
din 100 puncte
Clasa C — Risc Ridicat
Lichiditate — Slabă (LC ≥ 0.5) 8/25
Capital — Acceptabilă (> 10% din active) 15/25
Profitabilitate — Critică (pierdere netă) 2/25
Tendinta — Tendință mixtă 12/25

Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate

11. Analiza Tendințelor

Indicator 202320242025 YoY
Cifra de afaceri 400,0 K RON 974,0 K RON 1,42 M RON ▲ 46,0%
Rezultat net −686,1 K RON −1,17 M RON −1,74 M RON ▼ 48,5%
Total active 265,5 K RON 549,4 K RON 1,50 M RON ▲ 173,8%
Capitaluri proprii −633,1 K RON 193,0 K RON 449,9 K RON ▲ 133,1%
Datorii totale 894,1 K RON 352,3 K RON 1,05 M RON ▲ 198,3%
Lichiditate curentă 0,16 1,25 0,91 ▼ 27,1%
Marjă netă (%) -171,52 -120,52 -122,57 ▼ 1,7%
Scor bonitate 19 57 37 ▼ 35,1%

12. Concluzii, Riscuri și Recomandări

Concluzii

  • Cifra de afaceri a crescut semnificativ față de 2023, indicând o extindere a activității.
  • Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 1,95 M RON.

Riscuri identificate

  • Compania înregistrează pierdere netă în 2025, ceea ce erodează capitalurile proprii.
  • Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
  • Scor de bonitate scăzut (37/100, Clasa C) — risc financiar semnificativ.

Recomandări

  • Reducerea costurilor operaționale și identificarea surselor de venituri suplimentare.
  • Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.

Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2023–2025.

Publicitate